قدس در تب‌وتاب است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45023
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱:۰۹ |
ادامه جنایات صهیونیست‌ها در محله شیخ جراح

قدس در تب‌وتاب است

جنایات رژیم اشغالگر قدس در محله شیخ جراح و دیگر نقاط قدس شرقی همچنان ادامه دارد. در این میان، رژیم اشغالگر قدس قصد دارد از هفته آینده، تحرکات تازه‌ای را در محدوده قدس و علیه فلسطینیان ساکن در این منطقه صورت دهد. مقاومت فلسطین تأکید کرده است که هرگونه تحرک رژیم اشغالگر قدس در مواجهه با ساکنان فلسطینی قدس، با پاسخی کوبنده مواجه خواهد شد. 
قدس در تب‌وتاب است
گروه بین‌الملل
جنایات رژیم اشغالگر قدس در محله شیخ جراح و دیگر نقاط قدس شرقی همچنان ادامه دارد. در این میان، رژیم اشغالگر قدس قصد دارد از هفته آینده، تحرکات تازه‌ای را در محدوده قدس و علیه فلسطینیان ساکن در این منطقه صورت دهد. مقاومت فلسطین تأکید کرده است که هرگونه تحرک رژیم اشغالگر قدس در مواجهه با ساکنان فلسطینی قدس، با پاسخی کوبنده مواجه خواهد شد. 
 تشکیل زنجیره انسانی در شیخ جراح 
درحالی‌که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی اعلام کرده به زودی درباره پرونده الشیخ جراح حکم صادر خواهد کرد، جوانان فلسطینی قصد دارند برای حمایت از این محله زنجیره انسانی تشکیل دهند. در مناطق دیگر قدس نیز، صهیونیست‌ها روی آرامش را نمی‌بینند. درحالی‌که گفته می‌شود دادگاه عالی رژیم صهیونیستی پس از دریافت موضع مشاور قضائی کابینه این رژیم به زودی نشست بررسی پرونده کوچ اجباری فلسطینی‌ها از محله الشیخ جراح در قدس اشغالی را برگزار خواهد کرد، جوانان فلسطینی خواستار ایجاد یک زنجیره انسانی در اطراف این محله برای جلوگیری از مصادره آن شدند.
همزمان اعتراض‌ها و تظاهرات‌ها علیه تجاوزهای شهرک‌نشینان و رژیم صهیونیستی در شهرک‌های السلوان و الطور نیز در حال برگزاری است و جوانان فلسطینی خواستار برگزاری تظاهرات و تجمع اعتراضی در روز شنبه آتی در حمایت از شهرک السلوان شدند.فعالان و جنبش‌های فلسطینی در اراضی اشغالی ۴۸ نیز درباره احتمال برگزاری «راهپیمایی پرچم» در روز پنج‌شنبه آتی در قدس اشغالی با وجود اعلام به تعویق افتادن آن تا روز سه‌شنبه آینده، هشدار دادند و خواستار حضور پرشور ساکنان این منطقه اشغالی در مسجدالاقصی برای ادای نماز و اعتکاف برای جلوگیری از برنامه‌ها و نقشه‌های شهرک‌نشینان شدند.
 تصمیم جدید صهیونیست‌ها  درباره پرونده الشیخ جراح
پایگاه خبری «عربی ۲۱» طی گزارشی نوشت که دادگاه عالی رژیم صهیونیستی،  تصمیم گرفت که جلسه رسیدگی به پرونده اخراج خانواده‌های فلسطینی از خانه‌هایشان در محله شیخ جراح در قدس اشغالی را  تا ۲۰ ژوئیه آتی برگزار کند. این در حالی است که محله سلوان و شهرک الطور همچنان شاهد درگیری‌های خشونت‌بار میان اشغالگران و فلسطینیان است.
رسانه‌های عبری گزارش دادند موعدی را که دادگاه عالی مشخص کرده، پیش از تعطیلات تابستانی دادگاه‌ها که از ۲۱ ژوئیه آتی آغاز می‌شود، است. مشاور قضائی دولت رژیم صهیونیستی نیز ادعا کرد که وضعیت قانونی به نفع خانواده‌های فلسطینی نیست و نمی‌توان از تخلیه منازل آن‌ها جلوگیری کرد! این در حالی است که صهیونیست‌ها اساسا نه‌تنها صلاحیتی برای اظهارنظر در خصوص محله شیخ جراح و دیگر مناطق فلسطین ندارند، بلکه باید اشغالگری در فلسطین را پایان داده و از این سرزمین خارج شوند. 
دادگاه عالی رژیم صهیونیستی نیز اعلام کرد که صدور حکم درباره این پرونده و دادخواست ارائه‌شده از سوی خانواده‌های فلسطینی علیه موضوع تخلیه منازلشان در ماه گذشته، تا دریافت و بررسی نظر مشاور قضائی دولت رژیم صهیونیستی به تأخیر افتاده بود.پس از آن‌که دادسرا و دادگاه مرکزی رژیم صهیونیستی حکم تخلیه منازل شماری از خانواده‌های فلسطینی در محله الشیخ جراح را صادر کرد، چهار خانواده فلسطینی از این محله، دادخواستی علیه این حکم ارائه کردند.
 تنش‌های تازه در شیخ جراح 
ماه گذشته، دادگاه عالی رژیم صهیونیستی صدور حکم در خصوص تخلیه منازل الشیخ جراح را تحت فشار تنش‌های موجود و هشدارهای گروه‌های مقاومت به تعویق انداخت و به مشاور قضائی دولت صهیونیست تا هشتم ژوئن مهلت داد تا موضوع کوچ اجباری بیش از ۷۰ فلسطینی در این محله را بررسی و نظر خود را اعلام کند.
تاکنون اشغالگران، ۲۸ خانواده فلسطینی در الشیخ جراح را به کوچ اجباری و تحویل منازلشان به جمعیت‌های شهرک‌نشینی تهدید کرده‌اند.دوشنبه پیش «افیحای مندلبلیت» مشاور قضائی کابینه رژیم صهیونیستی تأکید کرد که کابینه در قضیه کوچاندن خانواده‌های فلسطینی از شیخ جراح
 دخالت نخواهد کرد و دادگاه عالی رژیم صهیونیستی
 به زودی درباره محله شیخ جراح رأی صادر می‌کند.
سازمان‌های شهرک‌نشینی خواستار اخراج فلسطینی‌ها از این منازل هستند با این ادعا که اراضی که خانه‌های این فلسطینی‌ها در آن‌ها ساخته‌شده، پیش از سال ۱۹۴۸ متعلق به یهودیان بوده و این امری است که فلسطینی‌ها آن را رد می‌کنند و دو طرف بر سر این موضوع از سال‌های دهه ۹۰ با یکدیگر درگیر هستند.از ۱۳ آوریل گذشته، محله الشیخ جراح شاهد درگیری‌های شدید میان پلیس رژیم صهیونیستی و ساکنان فلسطینی این محله و افرادی که برای همبستگی با آن‌ها به خیابان‌ها آمده‌اند، است.از سوی دیگر، برخی منابع محلی از آغاز مجدد درگیری میان جوانان فلسطینی و نیروهای اشغالگر در شهرک سوان در قدس اشغالی خبر می‌دهند.بر اساس این گزارش، نیروهای رژیم صهیونیستی به محله البستان و بئر ایوب در شهرک سلوان با شلیک بمب‌های صوتی و گازی به سوی فلسطینی‌ها حمله کردند. شهرک‌نشینان صهیونیست سال‌هاست تلاش دارند با استفاده از رأی فرمایشی دادگاه اسرائیل نزدیک به ۸۰۰ فلسطینی را از خانه‌های خود بیرون کرده و خود جای آن‌ها را بگیرند.
 دادگاه تاکنون در حکم اولیه دستور اخراج هفت خانواده را صادر کرده است که این خانواده‌ها نیز خواستار تجدیدنظر در حکم صادره شده‌اند. ده‌ها خانواده نیز همچنان در انتظار حکم دادگاه هستند. منطقه سلوان که در ابتدا یک روستا بود اکنون ۵۵ هزار جمعیت دارد و مجاور دیوارهای محله‌های قدیمی قدس و حائل میان مسجدالاقصی و دیوارهای خارجی آن قرار گرفته است و صهیونیست‌ها سال‌های متمادی است که به دنبال تصاحب این منطقه هستند. طی سال‌های گذشته رژیم صهیونیستی این منطقه را به چند تکه و محله تقسیم کرده تا اشغال آن آسان‌تر شود.
اصرار نتانیاهو برای برگزاری  راهپیمایی پرچم !
پس از آن‌که با هشدارهای مردم فلسطین و گروه‌های مقاومت این کشور در خصوص برگزاری «راهپیمایی پرچم» در قدس اشغالی، پلیس رژیم صهیونیستی راهپیمایی را که قرار بود امروز  (پنج‌شنبه – ۱۰ ژوئن) در قدس اشغالی برگزار شود را لغو کرد،  کابینه کوچک امنیتی رژیم صهیونیستی (شامل شورای سیاسی و امنیتی وزیران)، دراین‌باره جلسه تشکیل داد.
شبکه عبری «کان» دراین‌باره اعلام کرد که کابینه کوچ امنیتی رژیم صهیونیستی با برگزاری «راهپیمایی پرچم» در روز سه‌شنبه آینده موافقت کرده و توافق درباره مسیر آن، با هماهنگی شهرک‌نشینان مسئول سازماندهی این راهپیمای و پلیس اسرائیل صورت خواهد گرفت.
در بیانیه این کابینه صهیونیستی آمده است: «نخست‌وزیر بنیامین نتانیاهو دستیابی به یک اجماع گسترده در خصوص برگزاری راهپیمایی پرچم را مهم می‌داند.»به نوشته پایگاه خبری
 «عربی ۲۱»، نتانیاهو بر برگزاری این راهپیمایی با وجود کلیه هشدارهای امنیتی در خصوص پیامدهای آن و احتمال بحرانی شدن اوضاع امنیتی، در سایه هشدار گروه‌های مقاومت فلسطینی، پافشاری می‌کند.با وجود عدم موافقت پلیس اسرائیل با راهپیمایی پرچم در روز پنج‌شنبه آینده، اعضای کنست از حزب «لیکود» و «صهیونیستم مذهبی» تصمیم گرفته بودند که هدایت این راهپیمایی را در روز مقرر برعهده گیرند.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.