قانون‌گذاری ما باید با نگاه بلندمدت و با ثبات و ملی شکل بگیرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 16279
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳ |

قانون‌گذاری ما باید با نگاه بلندمدت و با ثبات و ملی شکل بگیرد

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه قانون‌گذاری ما باید با نگاه بلندمدت و با ثبات و ملی شکل بگیرد گفت: باید نگاه ملی در همه ابعاد قانون‌گذاری وجود داشته باشد که نیاز به اصلاحیه و استفساریه نداشته باشیم یعنی قانونی با ثبات و ماندگار وضع کنیم.
قانون‌گذاری ما باید با نگاه بلندمدت و با ثبات و ملی شکل بگیرد

حجت الاسلام و المسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد خطیب موقت نماز جمعه تهران در خطبه نخست خود، با بیان اینکه میعادگاه نمازجمعه نماد وحدت، شور،‌ شعور، صبر، ایستادگی، عزت و اقتدار ملت ایران شد، اظهار داشت: ملت بزرگ ایران بار دیگر با حضور به یاد ماندنی در این میعادگاه پیوند استوار و مستحکم خویش را با رهبر معظم انقلاب آرمان‌های بلند امام (ره) و شهدا را فریاد زد.

**ملت ایران با دل‌هایی لبریز از شوق ۲ یوم‌الله بزرگ و اقتدارآفرین را خلق کرد

وی افزود: ملت ایران با دل‌هایی لبریز از شوق و نشاط دو یوم‌الله بزرگ و اقتدارآفرین را خلق کرد و با دیدگانی اشک‌بار در سوگ شهدا و جانباختگان سانحه جانکاه هوایی و برادران و خواهرانی که در مراسم تشییع غرورآفرین سردار سلیمانی در کرمان به ملاء  اعلاء پرواز کردند نشست.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در این جمعه فراموش نشدنی ملت بزرگ ایران و ملت‌های قهرمان و مقاوم دنیای اسلامی با دو خصیصه صبار و شکور یاد کردند و اشاره به این حضرت بود که پیروزی‌ها، موفقیت‌ها و یوم‌الله‌ها دستاورد این دو گروه گرانبها است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد اضافه کرد: صبار و شکور یعنی همه دستاوردها در پرتو ایمان، معرفت، دانش‌، عقلانیت، صبر باشکوه و عزت‌آفرین و در کنار آن شکر و سپاس از نعمت‌ها به وجود می‌آید.

امام جمعه موقت تهران خطاب به نمازگزاران تهرانی خاطرنشان کرد: شما ملت بزرگ و ملت اسلام و اهل ایمان برای حضور در سه ساحت کلیدی و اقتدرآفرین دعوت شده‌اید که ساحت نخست صبر فردی است.

وی با بیان اینکه اکنون که راه را شناخته‌اید قدم برمی‌دارید گفت: ایمان گواه روشنی و شناخت راه است اما با شناخت راه و گام برداشتن در مسیر هیچ ملتی به پیروزی نمی‌رسد چرا که پیروزی دستاورد صبر و استقامت در راه است. بدون استقامت، صبر، ایستادگی و پایداری نمی‌توان قله‌های موفقیت را فتح کرد.

**استقامت، پایداری و صبر فردی یعنی باید همه ما اهل صبر باشیم

وی با تأکید بر اینکه استقامت، پایداری و صبر فردی یعنی باید همه ما اهل صبر باشیم، گفت: تجربه گران‌سنگ ملت ایران پیروزی در پرتو ایمان و صبر است. خانواده‌های معزز شهدا و جانبازان برای مصائب سخت خود صبر و ایستادگی کردند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد خاطرنشان کرد:‌ توفیق شد که با فرزندان، بستگان و نزدیکان عزیزانی که در ای حادثه هوایی به شهادت رسیدند دیداری داشته باشم و خداوند شاهد است که من جز دنیایی از صبر چیزی دیگری ندیدم. این صبر دستاورد ارزشمندی در دنیا و آخرت دارد.

امام جمعه موقت تهران معتقد است: با صبر فردی پیروزی برای جامعه حاصل نمی‌شود چرا که پیروزی جامعه اسلامی مرهون صبر جمعی است. خانواده‌ای از سعادت بهره‌مند است که اعضای آن خانواده صبار و شکور باشند‌ و واژه صابرون تأکید بر صبر جمعی دارد.

وی تصریح کرد: بنده از طرق مختلف مطلع شدم که بسیاری از خواهرانی که حجاب مناسبی ندارند اما به احترام شهید سردار سلیمانی این سرباز سرافراز اسلام با چادر مشکلی در تشییع حضور یافتند. از این خواهران  عزیز می‌خواهم که گوهر حجاب خود را حفظ کنند چرا که این گوهر سعادت آنها را در دنیا و آخرت به دنبال خواهد داشت.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد خطاب به این طیف از زنان جامعه گفت: شهید سلیمانی دغدغه شما را داشت، برای امنیت شما جانش را بر کف دست داشت و البته شما قدرشناسی کردید اما قدرشناسی بالاتر آن است که با آراستگی به حجاب چهره تهران را تغییر بدهید.

وی در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه ملت ایران باید با هم صابر باشند، تصریح کرد: ملت عراق، سوریه، یمن، لبنان، ترکیه، پاکستان، افغانستان، بحرین و عربستان باید در کنار هم با ملت فلسطین در راه حق صابر و شکور باشند.

**هنر سردار سلیمانی خلق فعالیت جمعی بود

امام جمعه موقت تهران افزود: هنر سردار سلیمانی در طول این سه دهه تلاش برای خلق فعالیت جمعی بود و این شهید بزرگوار دغدغه آن را داشت که ملت ایران در کنار ملت عراق بایستند و صابر باشد. بنابر این ملت ایران باید در کنار دیگر کشورها یک صف واحد را تشکیل بدهد.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد معتقد است:‌ جامعه صبار و شکور به صبر فردی اکتفا نمی‌کند بلکه صبر جمعی را در دستور کار خود قرار می‌دهد.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب به دو یوم‌الله تشییع باشکوه شهید سردار سلیمانی و حمله موشکی ایران به پایگاه نظامی عین‌الاسد آمریکا اشاره کردند، خاطرنشان کرد: بدون تردید اگر امروز نیز این میعادگاه به حضور سکان‌دار خدامحور انقلاب مزین بود ایشان حضور امروز ملت مقاوم عراق را نیز یوم‌الله می‌خواندند.

** مردم قهرمان عراق در راهپیمایی میلیونی فریاد «مرگ بر آمریکا» سر دادند

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود:‌ مردم قهرمان عراق در راهپیمایی عظیم و میلیونی خود در کنار دیگر ملت‌های منطقه همچون ایران، لبنان، فلسطین و یمن فریاد مرگ بر آمریکا سر دادند و این معنای روشن صبر جمعی است.

امام جمعه موقت تهران می‌گوید: من تردیدی ندارم اگر کارشناسان سیاسی و نظامی آمریکا حوادث بعد از شهادت شهید سلحشور سردار سلیمانی را می‌توانستند تحلیل کنند قطعاً به این اقدام دست نمی‌زدند.

وی تأکید کرد: شهادت سردار سلیمانی و عملیات افتخارآفرین و قدرت‌آفرین سبزپوشان کشورمان ابهت آمریکا را در کشورمان فرو ریخت و آغازی بر پایان نامشروع آمریکا در دنیای اسلام شد و راه را برای خلقت قدرتی دیگر همراه کرد.

**ستون اصلی سیاست آمریکا در منطقه از دیرباز فرو ریخته بود

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه ستون اصلی سیاست آمریکا در منطقه از دیرباز فرو ریخته بود، گفت: امروز آمریکا خود را در معرض فروپاشی می‌بیند و ساختار امنیت در منطقه در دستان قدرتمند ملت‌های مسلمان قرار گرفته است.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: ملت عراق، سوریه، لبنان، یمن، بحرین، ترکیه، و ایران در کنار هم یک جبهه متحد را در رویارویی با زیاده‌خواهی آمریکا تشکیل دادند و مشروعیت حاکمان دست‌نشانده غرب در منطقه به کلی فروریخته است و امروز با عملیاتی که رخ داد قدرت نظامی آمریکا در منطقه هم فروریخت.

وی با بیان اینکه برای صبر جمعی دو حوزه را می‌توان تعریف کرد،‌گفت: حوزه نخست این است که ملت مسلمان در کنار هم و با هم باشند چرا که جبهه مقتدر افتخار می‌آفریند.

**شعار «نه غزه نه لبنان» یعنی اینکه ما با اقتدار ایران اسلامی سر نزاع داریم

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در همین رابطه تأکید کرد: شعار «نه غزه نه لبنان» یعنی اینکه ما با اقتدار ایران اسلامی سر نزاع داریم و این به معنای حذف اقتدار ایران است.

وی خاطرنشان کرد: عراق منهای ایران یعنی کاهش قدرت عراق و لبنان منهای عراق یعنی کاهش اقتدار ملت قهرمان لبنان؛ آنها (استکبار ) اتحادیه تشکیل تا صفوف ملت ایران را متفرق کنند. در جنگ جهانی اول و دوم از تمام توان برای تضییع جغرافیای اسلام استفاده کردند اما امروز اسلام رمز وحدت ملت‌های منطقه است.

**نقش حاج‌قاسم سلیمانی در تأمین امنیت اروپا و آسیا بر صاحبنظران پوشیده نیست

امام جمعه موقت تهران ایستادگی در برابر دشمنان را دومین حوزه در صبر جمعی عنوان و بیان کرد: مبادا صبر ما از آمریکا و دولت‌های دست‌نشانده غرب کمتر باشد. ما دغدغه دشواری‌های ملت‌های جهان را در زیر چکمه‌های استکبار داریم و نقش حاج‌قاسم سلیمانی در تأمین امنیت اروپا و قاره آسیا بر صاحبنظران پوشیده نیست.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه باید قدرت نظامی خویش را افزایش دهیم،‌گفت: در منطق اسلام قدرت مرز نمی‌شناسد و امت اسلامی باید در عرصه‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دفاعی در مرز قدرت حرکت کنند و دانش و علم مساوی است با توانایی. این برتری فناوری و نظامی ایران بر مستکبران دستاورد و کار عظیم فرهیختگان مجامع دانشگاهی ما است.

وی به پیشرفت علمی ایران در سلول‌های بنیادی، دانش‌ هسته‌ای‌، لیزر، نانو  و… اشاره کرد و گفت:‌ ان‌شاءالله به زودی شاهد تجاری‌سازی علم به معنای واقعی کلمه باشیم و این راه عزت و نگاه رهبری معظم انقلاب است.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم خود نیز به یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی اشاره و تصریح کرد: در آستانه شکل‌گیری مجلس یازدهم قرار داریم، بنابر این ملت عزیز و فهیم ایران را به حضور یکپارچه در این انتخابات اقتدار‌آفرین توصیه می‌کنیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد  افزود: با تجربه‌ای که در نهاد قانون‌گذاری دارم قانون متقن،‌ عدالت‌محور، شفاف معطوف به نیازهای اصلی و واقعی، الهام گرفته از مشارکت ذی‌نفعان و نهادهای قانونی قابل اجرا پایه اصلی و رکن اساسی پیشرفت کشور است.

وی تأکید کرد: هرگاه نهاد قانون‌گذاری در اندازه‌ای قرار گرفت که از تصویب انبوهی قوانینی که فاقد عقبه علمی و کارشناسی لازم است پرهیز کند و در مسیر تحقق سیاست‌های کلی ابلاغی قدم بردارد مطمئن باشید توسعه و پیشرفت کشور کلید خورده است که البته این راه، راه دشواری است.

وی بر این باور است که هم اکنون کشور نیازمند جمع قابل توجهی از نمایندگان منتخب ملت ایران دارد که در آنها تعهد، شجاعت، حرکت و سهم لازم را برای مسائل اصلی کشور داشته باشند و برای برون‌رفت از تنگناها نقشه راه داشته و از دانایی و دانش لازم بهره‌مند باشند.

**ملت ایران باید در یازدهمین دوره انتخابات مجلس دست به انتخابی آگاهانه بزند

امام جمعه موقت تهران با تأکید بر اینکه ملت ایران باید در یازدهمین دوره انتخابات مجلس دست به انتخابی آگاهانه بزند گفت:‌نمایندگان مجلس یازدهم قطعا راهی دشوار در پیش دارند چرا که این اهداف بلند نیازمند عقلانیت، علم و عزم و اراده کافی است.

وی از تصویب برخی از قوانین در مجالس ادوار گذشته انتقاد و تصریح کرد: متأسفانه حدود  ۸۰ درصد از قوانینی که در مجلس ما تصویب می‌شود یا اصلاحیه است یا استفساریه یعنی قوانینی که در گذشته تصویب شده از استحکام، منطق و  علم لازم برخوردار نبوده و باید مجدداً اصلاح شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد افزود: این روش نمی‌تواند ریل حرکت، تحول و تغییر باشد. بارها در محافل رسمی و غیررسمی و علمی اعلام شده که قوانین مزاحم، متعارض، مترادف و متضاد فراوانی در نظام حقوقی ما وجود دارد با این مدل نمی‌توان قدرتی در تراز جمهوری اسلامی خلق کرد.

وی افزود: باید به  سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب که از بالاترین عقبه کارشناسی برخوردار هستند و از نگاه بلندمدت به مسائل کشور و تأمین‌کننده منافع ملی کشور است نیز توجه جدی شود. 

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد منبع دوم برای قانون‌گذاری را قانون اساسی عنوان و تأکید کرد: طرح‌ها و لوایح قوانین کشور باید ناظر بر اصول قانون اساسی باشد.

وی سیاست‌های کلی ابلاغی را فراقوه‌ای و کارکردگرا عنوان و تأکید کرد: سیاست کلی ابلاغی می‌تواند به مثابه نقشه راه قوای سه‌گانه برای حل چالش‌های امروز باشد و مجلس می‌تواند از این فرصت گران‌سنگ استفاده کند وبا اصلاح قوانین این چالش‌ها را به حداقل کاهش دهد.

امام جمعه موقت تهران معتقد است: نهاد قانون‌گذاری ما بر اساس بند ۹ باید با استفاده از ظرفیت مرکز پژوهش‌های مجلس، دیگر مراجع کارشناسی و پژوهشی نخست نیازهای داخلی و موضوعاتی که باید در حوزه قانون‌گذاری صورت بپذیرد را شناسایی و ثانیا با نگاه علمی، کارشناسی و قابل اجرا آنان را مرتفع کند. اگر ین اتفاق رخ دهد تحولی شکل خواهد گرفت.

**قانون‌گذاری ما باید با نگاه بلندمدت و با ثبات و ملی شکل بگیرد

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه قانون‌گذاری ما باید با نگاه بلندمدت و با ثبات و ملی شکل بگیرد گفت: باید نگاه ملی در همه ابعاد قانون‌گذاری وجود داشته باشد که نیاز به اصلاحیه و استفساریه نداشته باشیم یعنی قانونی با ثبات و ماندگار وضع کنیم.

وی بر این نکته تأکید دارد برای اینکه بتوان قوانین علمی و کارشناسی وضع کنیم باید جایگاه مرکز پژوهش‌های مجلس از جایگاه مشاوره‌ای ارتقا یابد و این نیازمند اصلاحیه آئین‌نامه مجلس است.

امام جمعه موقت تهران همچنین بر مشارکت ذی‌نفعان در قانون‌گذاری تأکید دارد و در همین رابطه گفت: مردم ذی‌نفعان نهادهای قانونی در فرآیند قانون‌گذاری هستند باید مردم در جریان تصویب و بررسی قوانین قرار بگیرند به عبارتی باید مشارکت و نظر مردم را دریافت کرد و با یک مباحثه و گفت‌وگو با استفاده از فضای مجازی نظر ذی‌نفعان و مشارکت آنان را مورد توجه قرار داد.

وی تأکید کرد: بعضی از کشورهایی که امروز در حوزه قانون‌گذاری دارای وزن هستند از ۱۰۰ قبل برای دریافت نظر ذی‌نفعان برنامه‌ریزی کرده‌اند و معتقدند قانون باید از پایین به بالا باشد و نه از بالا به پایین.

وی تأکید کرد: مردم اهل بصیرت هستند اگر منافع آنان تأمین شود از منافع ملی حراست می‌کنند نمی‌شود مردم در دفاع مقدس مشارکت داشته باشند اما در حوزه قانون خیر و بگذارند برای فرصت دیگر.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.