قانون‌مداری و پیشرفت کشور، مرهون اصلاح ساختار بودجه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34137
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۲۳ |
روح‌الله متفکرآزاد، عضو هیئت‌رئیسه مجلس مطرح کرد :

قانون‌مداری و پیشرفت کشور، مرهون اصلاح ساختار بودجه

روح‌الله متفکر آزاد، نماینده مردم تبریز در مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره بررسی بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی و ضرورت اصلاح ساختارهای آن اظهار داشت: مجلس و کمیسیون بودجه و نیز نهادهای مرتبط با بررسی بودجه، در حال بررسی و ارائه پیشنهادات خود هستند تا بتوانند، بررسی بودجه را به نزدیک‌ترین نقطه عملیاتی آن برسانند. 
قانون‌مداری و پیشرفت کشور، مرهون اصلاح ساختار بودجه

روح‌الله متفکر آزاد، نماینده مردم تبریز در مجلس در گفت‌وگو با «رسالت» درباره بررسی بودجه ۱۴۰۰ در مجلس شورای اسلامی و ضرورت اصلاح ساختارهای آن اظهار داشت: مجلس و کمیسیون بودجه و نیز نهادهای مرتبط با بررسی بودجه، در حال بررسی و ارائه پیشنهادات خود هستند تا بتوانند، بررسی بودجه را به نزدیک‌ترین نقطه عملیاتی آن برسانند.
وی افزود: اصلاح ساختار بودجه جزو ضروریات پیشرفت کشور است و رهبر معظم انقلاب، سال‌ها در فرمایشاتشان بر آن تأکید کرده‌اند، چراکه بی‌نظمی‌های موجود در بودجه،  عدم شفافیت مالی، بودجه‌ نهادها و مؤسسات مختلف دولتی، ایجاب می‌کند تا تغییرات اساسی در بودجه‌ریزی صورت بگیرد.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس تأکید کرد: اگر کشور بخواهد در ریل قانون‌مداری و مسیر پیشرفت و توسعه خود قرار بگیرد، اولین قدم دستیابی به آن، اصلاح ساختار بودجه است. مجلس شورای اسلامی درباره این موضوع شکی ندارد و معتقد است بودجه باید در ریل واقعی حوزه تأثیرگذاری خودش حرکت کند و ادامه مسیر دهد.نماینده مردم تبریز در مجلس افزود: امسال مجلس از چندین ماه جلوتر این اصلاحات را به دولت اعلام کرد و از دولت خواست که بودجه را در همین مسیر تدوین کند و به مجلس تحویل بدهد. همچنین در شهریورماه نیز در این خصوص نامه‌ای به دولت زده شد.
نماینده مردم تبریز افزود:  علاوه بر آن، در حال حاضر نیز طرحی را در مجلس تصویب کردیم که احکام کلی بودجه را در مسیر اصلاح ساختار قرار می‌دهد، بااین‌حال گرچه این مباحث قبلا هم مطرح‌شده است، اما ما اکنون بودجه را با همین نگاه موردبررسی قرار خواهیم داد.وی همچنین درباره اظهارات برخی دولتی‌ها در مخالفت با طرح اصلاح ساختاری بودجه و طرح عدم اجرایی شدن اصلاحات به دلیل فرصت کافی از سوی آنان، گفت: دولت موظف به اصلاح ساختارهای بودجه است و این‌گونه نیست که به‌یک‌باره با درخواستی خلق‌الساعه مواجه شده باشد. دولت سال‌هاست تکلیف دارد تا بودجه را با همین مدل اصلاح‌شده به مجلس بفرستد. اگر دولت این اقدامات را تاکنون انجام نداده است و اکنون  مجلس در حال پافشاری بر آن است، باید دولت بر جبران کم‌کاری و قصور خودش بپردازد نه اینکه بگوید چون مجلس اکنون این موضوع را به ما گفته است لذا امکان اعمال اصلاحات در بودجه نیست.
متفکر آزاد تصریح کرد: این چه استدلالی است که دولتی‌ها دارند؟ مگر درخواست بر اصلاح ساختارها در بودجه تنها در دوره فعلی مطرح می‌شود، درحالی‌که رهبر انقلاب نیز پیش‌ازاین بارها درباره ضرورت اصلاح ساختار بودجه، قطع وابستگی نفتی و حرکت به سمت اقتصاد مقاومتی سخن گفته‌اند. تمامی موضوعات مطرح‌شده در اصلاح ساختار بودجه، تکالیفی بوده که دولت باید در طی سال‌ها آن را انجام می‌داده است. مجلس تأکیدش بر است که کشور باید در مسیر عملکرد قانونی خود حرکت کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.