قاعده مردم‌سالاري اين است كه اكثريت بر اقليت در مقام عمل تقدم پيدا كند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 2150
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۳۰ | 898 بازدید |
فتنه تغلب

قاعده مردم‌سالاري اين است كه اكثريت بر اقليت در مقام عمل تقدم پيدا كند

مردم ما اينند؛ اختلاف سليقه هم دارند، نظرات مختلفي هم نسبت به نامزدهاي مختلف دارند، اما با همديگر هم كار مي‌كنند. آقاي مهندس موسوي براي من نقل مي‌كردند كه ...
قاعده مردم‌سالاري اين است كه اكثريت بر اقليت در مقام عمل تقدم پيدا كند

مردم ما اينند؛ اختلاف سليقه هم دارند، نظرات مختلفي هم نسبت به نامزدهاي مختلف دارند، اما با همديگر هم كار مي‌كنند. آقاي مهندس موسوي براي من نقل مي‌كردند كه توي يك خياباني ايشان مي‌رفته، يك ماشيني با ماشين ايشان همراه مي‌شوند؛‌ آنها شروع مي‌كنند يك حرفي را- يك شعاري كه عليه آقاي موسوي بوده- با خنده گفتن. آقاي موسوي مي‌گفت من هم خنديدم و بهشان دست تكان دادم و عبور كردم. خب اين فضا، خيلي فضاي خوبي است؛ اين فضا بعد از انتخابات نبايد تبديل بشود به فضاي خصومت و تقابل. عده‌اي اين را مي‌خواهند در جامعه تحقق ببخشند. اين خلاف واقع است. آن كساني كه اجتماع مي‌كنند براي حمايت از يك نامزد، با آن كساني كه اجتماع مي‌كنند براي حمايت از نامزد ديگر، هر دو ملت ايران‌اند، گروه‌هايي از مردمند؛ ما بايد با اين ديد نگاه كنيم؛ آرايي هم دارند؛ يك جمعي راي به اين دادند، يك جمعي رأي به آن داده‌اند. البته قاعده مردم‌سالاري اين است كه اكثريت بر اقليت در مقام عمل تقدم پيدا مي‌كند؛‌ يعني آن كسي كه اكثريت به او رأي دادند، او مسئوليت را به عهده مي‌گيرد. اين قاعده مردم‌سالاري است؛ اما اين به معناي ايجاد تزاحم و ايجاد تعارض و دشمني نيست. با ايجاد دشمني همه‌تان مقابله كنيد؛ اين مخصوص يك نامزد يا يك ستاد، يك مجموعه نيست؛ همه وظيفه دارند كه با ايجاد نقار و دشمني و كدورت مقابله كنند.
بله، ممكن است كساني- همان‌طور كه حالا آقايان هم ذكر كرديد- اشكالاتي و اعتراضاتي را بر مجاري گوناگون امور در انتخابات ثبت كرده باشند و اعتراض داشته باشند. خب راه‌هاي قانوني وجود دارد. رسيدگي به اينها حتما بايد انجام بگيرد. مواردي را آقايان ذكر كرديد؛ من درخواست مي‌كنم از آقايان مسئول در وزارت كشور و همچنين در شوراي نگهبان كه به اين موارد دقيقا رسيدگي كنند. اگر چنانچه بعضي از اشكالات،‌ مقتضي اين است كه پاره‌اي از صندوق‌ها بازشماري بشود، اشكالي ندارد. حالا مثلاً يك مورد را آقايان ذكر كردند كه آن شخص گفته كه رأي فلان نامزد اين تعداد است، بعد در شمارش تعداد ديگري معرفي شده؛ خيلي خب، كاري ندارد؛ صندوق‌هاي مورد اشكال را،‌ يا به طور تصادفي تعدادي از صندوق‌ها را بازشماري كنند؛ خود نمايندگان ستادها هم حضور داشته باشند؛ آنها هم باشند ببينند تا اطمينان كامل براي همه حاصل بشود. البته من خودم شخصا در اين انتخابات هم مثل همه انتخابات‌هاي گذشته- همه شماها مسئولين هستيد، بوده‌ايد و ممشاي بنده را مي‌دانيد- به مسئولين كشور، به وزارت كشور، به شوراي نگهبان، اعتماد كردم؛ در حالي كه مي‌دانيد در موارد متعدد، مسئولين از سلايق مختلف بودند،‌ اما من به مقام مسئولي كه مي‌شناسم و قاعده كار او را مي‌دانم اعتماد مي‌كنم. در اين نوبت هم همين‌جور است، من اعتماد مي‌كنم؛ اما اين اعتماد من موجب نمي‌شود كه اگر چنانچه شبهه‌اي در ذهن كساني هست، اين شبهه دنبال نشود و تعقيب نشود و بررسي نشود و حقيقت قضيه آشكار نشود؛ نه، شبهات را برطرف كنيد،‌ منتها آن چيزي كه از همه مهم‌تر است اين است: همه سعي كنيد وحدت ملي و وحدت كشور را حفظ كنيد؛ هر كسي به نحوي؛ هر كسي وظيفه‌اي دارد.انتخابات مايه افتخار ما است؛ چهل ميليون رأي شوخي نيست. اين از بالاترين نصابي كه ما تا حالا داشته‌ايم، مبالغ قابل توجهي بيشتر است. اين خيلي اهميت دارد. بعد از سي سال ملت ما پايبندي‌شان به نظام جمهوري اسلامي آن‌چنان است كه اين‌جور با شور و شوق وارد صحنه مي‌شوند كه خبرگزاري‌هاي خارجي از همان ساعات اول اعلام كردند- ما خبرها را تعقيب مي‌كرديم- همه گفتند كه اين دفعه حضور مردم حضور فوق العاده‌اي است. اين را همه گفتند حالا غير از مشاهداتي كه كساني مي‌رفتند راي مي‌دادند مي‌آوردند براي ما نقل مي‌كردند، خبرگزاري‌ها گفتند در تعدادي از تلويزيون‌هاي بيگانه هم منعكس شد كه مردم، حضورشان حضور جدي و فعال و متراكمي است؛ صفوف را نشان دادند. در بعضي از تلويزيون‌هاي خارجي مردم را كه صف كشيده بودند نشان دادند.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.