قابلیت‌های جدید شبکه شاد؛ از حضور و غیاب‌های ۷ دقیقه یکبار تا تعامل معلمان سراسر کشور - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 29235
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۲۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۹:۴۵ | 865 بازدید |

قابلیت‌های جدید شبکه شاد؛ از حضور و غیاب‌های ۷ دقیقه یکبار تا تعامل معلمان سراسر کشور

شبکه شاد علیرغم نارسایی‌ها و کمبودهایی که برخی خانواده‌ها با آن مواجه هستند، با ایجاد قابلیت‌های جدید سعی بر ارتقای کیفیت دارد.
قابلیت‌های جدید شبکه شاد؛ از حضور و غیاب‌های ۷ دقیقه یکبار تا تعامل معلمان سراسر کشور

شبکه شاد آنطور که اموزش و پرورشی ها می‌گویند قرار است همیار و مکمل اموزش دانش آموزان باشد، البته که این شبکه نسبتا نوپا همچنان خلاها و نارسایی‌هایی دارد و همین موضوع استقبال از این شبکه را با اما واگرهایی مواجه کرده است.

آنطور که متولیان شبکه شاد می‌گویند طراحی شاد جدید بسیاری از خلاهای گذشته را پر کرده است و نواقص هم تا حد امکان رفع شده است اما همچنان هم زمزمه‌هایی از ناکارآمدی و بعضا مشکلات شاد مطرح می‌شود. با این وجود برخی از ویژگی‌های جدید را شاد ۲ ایجاد کرده است که آن را مرور می‌کنیم.

حضور و غیاب

معلمان می‌توانند با تعیین برنامه هفتگی کلاسی و با مراجعه به لیست کلاس‌ها از وضعیت حضور هر یک از دانش‌آموزان اطلاع حاصل نمایند؛ در کلاس‌های آنلاین به صورت خودکار هر ۷ دقیقه حضور دانش‌آموز ثبت شده و حضور وی به معلم اعلام می‌شود؛ معلم می‌تواند در صورت موجه بودن غیبت دانش آموز، وی را به لیست حاضرین اضافه کند.

ارتباط زنده یک طرفه

سرویس ارتباط زنده یک طرفه (یک سو ارائه تصویر، سوی دیگر دریافت تصویر و ارسال نظر) تعریف می‌شود که در حال حاضر هر فردی که عضو گروه است می‌تواند با انتخاب گزینه پخش زنده برای افراد آن گروه ارتباط لایو یک طرفه ایجاد کند به این صورت که فرد آغاز کننده تصویر آنلاین خود را در گروه ایجاد می‌کند و دیگر اعضای گروه می‌توانند او را مشاهده کرده و نظر خود را ارسال کنند.

پخش زنده تا ۲۴ ساعت قابل دانلود است؛ این ویژگی در کانال توسط ادمین نیز قابل استفاده بوده و ادمین می‌تواند لایو یک طرفه برای اعضای کانال به اشتراک بگذارد؛ با توجه به این که ادمین گروه قابلیت تنظیم دسترسی اعضا از نظر ارسال پیام را دارد می‌تواند امکان ارسال پخش زنده توسط دیگر اعضا را مدیریت کند.

پخش زنده کلاس: ارتباط زنده دوطرفه

سرویس ارتباط زنده دو طرفه (ارائه تصاویر و دریافت بلادرنگ تصاویر کاربر دیگر و درج نظر) تعریف می‌شود که بعد از ارائه سرویس یک طرفه، توسعه سرویس ارتباط زنده دو طرفه با هدف برگزاری جلسات آنلاین مدیران، برگزاری جلسات اولیا و مربیان، برگزاری کلاس‌های تعاملی و به طور کلی ارتباط تصویری همزمان کاربران شاد ایجاد شده‌است.

معلم در کلاس‌های آنلاین خود می‌تواند با انتخاب پخش زنده دو طرفه کلاس‌های آنلاین تعاملی با هدف پرسش و پاسخ دانش‌آموزان برگزار کند به این صورت که فرد آغاز کننده تصویر آنلاین خود را در گروه ایجاد می‌کند و د‌یگر اعضای گروه می‌توانند با ارسال در خواست لایو در آن شرکت کنند و یا پرسش‌های خود را برای پاسخگویی معلم در پخش زنده درج کنند.

معلم در حین برگزاری پخش زنده می‌تواند لیست حاضرین در لایو را مشاهده کند؛ پخش زنده تا ۲۴ ساعت قابل دانلود است.

تماس صوتی درون اپلیکیشن (تماس دوسویه)

تماس رایگان اینترنتی اپلیکیشن‌های پیام رسان و افزایش جذابیت استفاده از اینگونه سرویس‌ها توسط کاربران باعث شده است تا در شاد نیز این امکان برای جامعه آموزش و پرورش ایران توسعه داده شود؛ در سرویس پیام رسان شاد، تماس صوتی دو سویه این امکان را فراهم می‌کند که معلم و یا مدیر با کاربران تماس صوتی رایگان برقرار کنند.

این سرویس برای برگزاری آزمون‌های شفاهی و پرسش و پاسخ قابل استفاده است؛ این سرویس کاملا مانند سرویس مکالمه تلفنی بوده و کاربر تنها آن را بر بستر اینترنت به صورت رایگان تجربه می‌کند.

تکالیف دانش‌آموزان

تکلیف یکی از مهمترین روش‌های کمک به یادگیری و تثبیت آموخته‌های دانش‌آموز است؛ این سرویس در راستای پیشرفت دانش‌آموز به معلم کمک می‌کند تا از وضعیت یادگیری دانش‌آموز و نقاط ضعف و قوت وی در دروس مطلع شود؛ سرویس تکلیف برای معلم شامل ۳ بخش تکالیف درجریان، تکالیف به اتمام رسیده و ثبت تکلیف جدید ارائه شده است.

به طور خلاصه سرویس تکلیف الکترونیکی شاد اپ به منظور تسهیل فرایند ارائه، دریافت و ارزیابی تکالیف با ویژگی‌هایی چون ایجاد و تعریف تکالیف توسط معلمان، امکان دسترسی هر معلم به دانش‌آموزان کلاس‌های خود و پیگیری تکالیف آن‌ها، امکان ارسال سوال به صورت فایل، امکان ضمیمه نمودن پاسخ به صورت فایل توسط دانش‌آموز، امکان ضمیمه نمودن فایل پیوست به سوالات به صورت تصویر، صدا و یا فایل توسط معلم، امکان تصحیح تکلیف توسط معلم و ثبت نمره و  امکان مشاهده نمره تکلیف توسعه یافته است.

آزمون شاد اپ

سامانه آنلاین آزمون ساز شاد، با رویکرد ارائه سرویس‌های جامع تعریف آزمون برای معلمان و کاربرپسندترین حالت دریافت آن برای دانش‌آموزان، توسعه یافته است؛ آزمون ساز شاد قابلیت برگزاری آزمون‌های تشریحی و تستی را دارد؛ هدف از ارائه این سرویس برگزاری آزمون به صورت آنلاین برای سنجش دانش و یادگیری دانش‌آموزان و یافتن نقاط ضعف و قوت هر دانش آموز در مباحث مختلف است. معلم با طرح سوالات در قالب امتحان‌های ترم یا مبحث و فصل می‌تواند سوالات را آپلود کند و پاسخ نامه را از دانش آموز دریافت کند.

پروفایل دانش‌آموز (کارپوشه)

کارپوشه مجموعه فعالیت‌هایی است که یک فرد در طول مدت مشخصی انجام می‌دهد. کار پوشه ابزار کلیدی برای ارزشیابی و معیاری برای شناسایی میزان تلاش، پیشرفت و موفقیت دانش آموزان است؛ دانش آموزان با کسب امتیاز از هرخدمت ارائه شده یک امتیاز کلی کارپوشه کسب می‌کنند که به عنوان یکی از معیار‌های اصلی در اپلیکیشن شاد مد نظر قرار می‌گیرد.

شادینو

در شادینو سبک زندگی حرفه‌ای مدیران و معلمان جریان داشته و آن‌ها با معرفی خود، مهارت ها، توانایی ها، تحصیلات و راهکار‌های پیشنهادی جهت بهبود و پیشرفت مسائل موجود در حوزه آموزشی و پرورشی شبکه‌هایی از افراد هم حرفه با دغدغه مشترک ایجاد می‌شود.

کلاس بندی

با توجه به این که تنها منبع معتبر جمع آوری داده‌های آموزش و پرورش سامانه سناد است و تمامی اطلاعات مربوط به دانش‌آموز و مدرسه در آن جمع آوری شده و تمامی مدیران مدارس ملزم به رعایت قوانین کار با سامانه سناد هستند، سامانه شاد با وب سرویس به این سامانه متصل بوده و تمامی دانش آموزان و معلمین بعد از احراز هویت در گروه‌های کلاسی مشخص شده توسط مدیر در سامانه سناد، در کلاس‌های تعیین شده قرار می‌گیرند؛ بنابراین شاد مانند پیام‌رسان‌های معمولی عمل نکرده و تمامی کاربران بر اساس نقشی که دارند به درستی گروه بندی می‌شوند وامکان تغییر کلاس توسط کاربر و بدون اطلاع مدیر، امکان پذیر نیست.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.