فشار سنگین رکود به بازار مسکن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 73421
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۴۰۱ - ۶:۳۶ |
حباب در بازار مسکن به اوج رسیده است

فشار سنگین رکود به بازار مسکن

در ماه های اخیر بازار مسکن کشور به علت متغیرهای کلان در رکود بوده و این رکود با شرایط ویژه اغتشاشات در هفته های اخیر نیز شدت بیشتری گرفته است در این گزارش قصد داریم به بررسی وضعیت بازار مسکن از چند بُعد بپردازیم:
فشار سنگین رکود به بازار مسکن

در ماه های اخیر بازار مسکن کشور به علت متغیرهای کلان در رکود بوده و این رکود با شرایط ویژه اغتشاشات در هفته های اخیر نیز شدت بیشتری گرفته است در این گزارش قصد داریم به بررسی وضعیت بازار مسکن از چند بُعد بپردازیم:
 خریداری وجود ندارد
به چند بنگاه مسکن در شرق تهران محله استاد حسن بنا آمده ایم تا به صورت میدانی وضعیت مسکن را بررسی کنیم؛ علی احمدی یکی از فعالان بازار مسکن شرق تهران به «رسالت» می گوید: از ماه های اخیر به علت شرایط خاص اقتصاد معاملات مسکن به شدت راکد شده است، جو ارزان شدن ملک و حباب داشتن قیمت ها بازار مسکن را گرفته است، مردم اعتقاد دارند  توافق با غرب و شرق قیمت دلار به زیر ۳۰هزار تومان رسیده و در این محدوده سال‌ها تثبیت شده و نرخ مسکن گران است.
این فعال بازار مسکن علت دیگر رکود در بازار را گرانی بیش از حد و خارج شدن از توان بسیاری از مردم می داند و اضافه می کند: قبلا روشی برای مستأجران و حتی افرادی که خواستار خرید خانه بودند وجود داشت و آن هم آمدن به یک محله پایین تر بود، مثلا فردی که منزل وی در محله پاسداران بود با گرانی به محل مجیدیه شمالی می آمد و فردی هم که در مجیدیه شمالی سکونت داشت به محله مجیدیه جنوبی مهاجرت می کرد و همین چرخه ادامه داشت.
احمدی می گوید: واقعیت آن است که برخی از ساکنان قدیمی تهران مجبور هستند به محلات حاشیه شهر رفته و یا به شهرستان بازگردند، از طرف دیگر برخی از افراد ساکن در شهرستان ها با گرانی زمین های شهرستان به تهران مهاجرت کرده و به کلی ساختار اقتصادی بازار مسکن تغییر کرده است.
احمدی می گوید: وجود سفته بازی در بازار مسکن با مهاجرت از شهرستان ها به تهران به شدت افزایش یافته و تقاضای مصنوعی را به بازار مسکن تحمیل کرده است، علت دیگر نیز مشکل آب در برخی از شهرستان ها است که پولداران شهرستان ها را بیشتر برای خرید خانه در تهران ترغیب کرده است. 
این فعال بازار مسکن علت دیگر افزایش تقاضا برای خرید  تهران در برخی از مناطق را اجاره مسکن به شدت زیاد در تهران دانست و افزود: برخی از افرادی که قبلا در تهران برای تحصیل یا اقامت چند ساله می آمدند تقاضا اجاره را در سال های قبل افزایش داده و در سال‌های اخیر به علت گرانی بیش از حد اجاره یا رهن کامل این افراد به خرید خانه به اندازه وسع خود پرداخته اند.
 بازار تهران لیدر، بازار شهرستان هاست
به گزارش خبرنگار «رسالت»، یک اصلاح در بازار وجود دارد به عنوان بازار لیدر و آن هم به معنای رهبر بودن است، بازار مسکن تهران بازار رهبر بوده و بازارهای شهرستان بازارهای پیرو تهران هستند، تقاضای اصلی در تهران نیز به محله های متوسط و محله های جنوب تهران بازگشته و عملا بازار لوکس بالای شهر در تقاضا تعیین کننده نیست، برآوردهای میدانی نشان می دهد معضل خانه های خالی بیشتر در محله های شمالی تهران دیده شده و عملا در تقاضای کلی بازار تأثیر گذار نیستند.
دولت برای حل مشکل مسکن باید محله های متوسط و جنوب شهر تهران را دریابد، اگر عرضه در این مناطق شدت یابد و تقاضا به صورت طبیعی کاسته شود می توان امیدوار بود که قیمت مسکن در کل کشور نیز به شدت قابل ملاحظه ای کاهش یابد، علاوه بر آن معضل بافت های فرسوده تهران می تواند به یک چالش بزرگ در آینده تبدیل شود و با بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل به یک معضل بسیار مهم برای کشور تبدیل شود.
نسبت pبه r یا نسبت قیمت به اجاره بازار مسکن در دو سال اخیر به شدت  افزایش یافته و حباب بازار مسکن را افزایش داده است، بسیاری از فعالان بازار مسکن این بازار را دچار ریسک های متعدد سرمایه گذاری تعریف کرده و این وضعیت باعث رکود در معاملات مسکن در ماه های اخیر شده است. برآیندها نشان می دهد این نسبت بر بالای عدد ۳۰ قرار گرفته در شرایطی که این نسبت در سال ۷۵ به عدد ۲۵ رسیده بوده و تا قبل از گرانی های سه سال اخیر این نسبت همواره زیر عدد ۲۵ قرار داشته است، جالب است این نسبت در سال ۹۶ حتی به محدوده زیر ۱۵ نیز رسیده بود و از سال ۹۶ تا ۱۴۰۱ با افزایش حباب در بازار مسکن این میزان به عدد بالاتر از ۳۰ نیز رسیده که بسیار بالاست.
 الگوی شهرسازی و معماری وجود ندارد
یکی دیگر از معضلات اساسی در شهر تهران به عنوان بازار رهبر مسکن ،نبود یک الگوی شهرسازی و معماری ایرانی- اسلامی است. متأسفانه در سال های اخیر هیچ الگویی برای ساخت و ساز از لحاظ ظاهری وجود ندارد و هر سازنده با سلیقه خود به ساخت و ساز پرداخته و در یک کوچه و یک خیابان، خانه هایی با معماری های متعدد، طبقه های متفاوت و حتی ساخت های متفاوت وجود دارد، کوچه های متفاوت با عرض های مختلف وجود دارد که با یک معضل مانند زلزله می تواند تهران را به چالش بزرگ تبدیل کند.
ایجاد پیوست ظاهری برای شهر تهران یکی از موضوعاتی است که شهرداری باید به آن توجه کند، خیابان ها باید به شکل های متحد و زیبایی تبدیل شده و پیوست محیط زیستی آن و توسعه درختکاری در هر محله و هر خانه به شدت رعایت شود تا بتوان از معضل آلودگی هوا در آینده کاست.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.