فرافکنی نخ‌نما و فرار از پاسخگویی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 47931
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۷:۰۵ |
اظهارات روزهای اخیر روحانی بررسی شد

فرافکنی نخ‌نما و فرار از پاسخگویی

حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت دوازدهم در اظهارات جدید، تمامی چالش‌های اقتصادی را به گردن عوامل دیگر انداخته و عملکرد دولت را در 8 سال گذشته، مثبت ارزیابی کرده است.
فرافکنی نخ‌نما و فرار از پاسخگویی
مصطفی هدایی
حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت دوازدهم در اظهارات جدید، تمامی چالش‌های اقتصادی را به گردن عوامل دیگر انداخته و عملکرد دولت را در ۸ سال گذشته، مثبت ارزیابی کرده است.
وی با گلایه از دستگاه‌ها و قوای دیگر، مشکلات را بی‌ارتباط به دولت دانسته و عنوان کرد که برخی از مشکلات ربطی به دولت ندارد و پای دولت نوشته می‌شود. اگر اختیارات لازم را که قانون اساسی به ما می‌دهد ما آغاز سال ۱۴۰۰ تحریمی نداشتیم. FATF در اختیار دولت نیست و یک جای دیگر گیر کرده است. 
روحانی بار دیگر جنگ اقتصادی را مبنای تحلیل خود در توجیه مشکلات در نظر گرفت و گفت: «این‌که در جامعه برخی از افراد فکر می‌کنند که دولت مقصر بوده و یک بدهکاری دارد؛ (خیر) دولت بدهکاری ندارد دولت بر مبنای کار خودش کار را پیش برده است اما درعین‌حال یک جنگ اقتصادی بر ما تحمیل شده است، جنگ اقتصادی بی‌نظیر در تاریخ ایران و شاید جنگ اقتصادی بی‌نظیر در تاریخ جهان.»
 کارکرد دولت روحانی چه بوده است؟ 
سخنان عجیب حسن روحانی که روزهای آخرش را در پاستور سپری می‌کند، در حالی است که به‌طور اساسی، کارکرد قوه مجریه در کلام وی زیر سؤال می‌رود. او ناکامی دولتش در پیشبرد رشد اقتصادی و تأمین منافع عمومی را به مجموعه‌ای از عوامل داخلی و خارجی در ۸ سال مرتبط دانسته و هیچ اشاره‌ای به ضعف مدیریتی و ناکارآمدی اعضای تیم کابینه نمی‌کند.
روحانی در ابتدای سال ۹۲ و در کارزارهای انتخاباتی به‌صراحت عنوان می‌کند که اگر برای مشکلات کشور، برنامه و راه‌حل نداشت، هرگز وارد انتخابات ریاست جمهوری نمی‌شد، وی کلید را به‌عنوان نماد دولت تدبیر  و امید به مردم نشان داد و برای هر قفلی گفت که کلیدش را نیز دارد. اما سخنان امروز رئیس‌جمهور که باید پاستور را تحویل، ابراهیم رئیسی دهد در تناقض کامل با اظهاراتش در ابتدای کار دولت دارد.
زمانی که رئیس دولت از وجود راه‌حل برای مشکلات سخن به میان آورد، شرایط اقتصادی به اذعان شخص روحانی خوب نبود و رشد اقتصادی در حدود منفی ۸ بود. یعنی وی برای چنین رشد اقتصادی منفی، راه‌حل داشت که وارد انتخابات شد! حال چگونه تمامی عملکرد منفی در حوزه اقتصادی در ۸ سال را به‌پای دیگران نوشته و عنوان می‌کند، دولت بی‌تقصیر است!؟ اگر راه‌حل دست رئیس کابینه بود و با همین شعار رأی گرفت، چرا آن را اجرایی نکرد؟ روحانی که به‌تمامی سازوکارهای تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری در ایران آشنایی داشت و بر اساس مقدورات و محذوریت‌های قوه مجریه، وعده داده بود.
این اظهارات و شانه خالی کردن از مسئولیت ناکامی اقتصادی دولت، بار دیگر نشان داد که دولت تا به چه میزان به وعده‌های انتخاباتی پایبند بوده است. روحانی که تجربه مدیریت قوه مجریه در دور نخست را داشت، در دور دوم تبلیغات با شدت و حدت بیشتری وعده‌ووعید داد. وی مدعی شده بود در دور دوم دولتش، تمامی تحریم‌ها را لغو خواهد کرد و خواهان رأی بیشتری از سوی مردم نسبت به دور اول شده بود. در حالی چنین وعده‌ای از سوی روحانی عنوان شد که هنوز ایران با وجود اجرای موبه‌موی برجام، از امتیاز لغو تحریم‌های هسته‌ای نیز برخوردار نشده بود. درصورتی‌که آن زمان رئیس وقت جمهور کشورمان از لغو تمامی تحریم‌ها علی‌رغم بدعهدی دشمنان سخن گفت، حال نمی‌تواند لغونشدن تحریم‌ها را به گردن مجلس یا نهاد دیگری بیندازد. حسن روحانی با اظهارات جدید خود نشان داد که عملا تیم اجرایی او توان مدیریت در شرایط وجود مشکلات و تحریم‌ها را نداشته و به‌راحتی برای عدم پاسخگویی، عوامل داخلی و بین‌المللی را در ردیف نخست متهمان ناکارآمدی دولتش می‌نشاند. 
‌‌به‌هرحال نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری براساس شرایط و توان تیم خود برنامه عملیاتی برای بهبود وضعیت کشور ارائه می‌کنند و نمی‌توانند در زمانی‌که ۸ سال قدرت اجرایی را در دست داشتند، در پایان کار همه مشکلات و قوای دیگر را مقصر جلوه دهند و در نقش مدعی و حتی اپوزیسیون ظاهر شوند.
نویسنده : مصطفی هدایی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.