غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران ربطی به اروپا ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 37211
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۴ دی ۱۳۹۹ - ۶:۱۹ |
فؤاد ایزدی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی:

غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران ربطی به اروپا ندارد

فواد ایزدی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با «رسالت» در خصوص واکنش اروپا و همچنین تروئیکای اروپایی به آغاز مجدد غنی‌سازی ۲۰ درصد توسط ایران، اظهار کرد: مسئله غنی‌سازی ایران موضوعی نیست که به اتحادیه اروپا مربوط باشد.
غنی‌سازی ۲۰ درصد ایران ربطی به اروپا ندارد

نفیسه عبداللهی
فواد ایزدی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی در گفت‌وگو با «رسالت» در خصوص واکنش اروپا و همچنین تروئیکای اروپایی به آغاز مجدد غنی‌سازی ۲۰ درصد توسط ایران، اظهار کرد: مسئله غنی‌سازی ایران موضوعی نیست که به اتحادیه اروپا مربوط باشد.
تحلیلگر مسائل بین‌الملل ادامه داد: ایران عضو کشورهای NPT است لذا به‌عنوان یک کشور عضو NPT می‌تواند غنی‌سازی (به هر درصدی که بخواهد) داشته باشد.
وی با بیان اینکه ایران می‌تواند انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز تولید کند و راکتور هسته‌ای داشته باشد، تصریح کرد: راکتور هسته‌ای نیاز به سوخت دارد لذا ایران می‌تواند این سوخت را به هر روشی که می‌تواند و می‌خواهد تأمین کند.
ایزدی اظهار داشت: اروپایی‌ها ادعا کرده‌اند که عضو برجام هستند اما به تعهداتشان عمل نکرده‌اند بنابراین اگر می‌خواهند حرفی بزنند که به آن عمل شود باید ابتدا به تعهداتشان در برجام پایبند باشند.
تحلیلگر مسائل بین‌الملل با بیان اینکه هرگاه اروپایی‌ها به تعهداتشان در برجام عمل کردند حق صحبت کردن دارند، گفت: اروپائیان فقط می‌توانند در رابطه با مباحث داخلی کشور خودشان اظهارنظر کنند نه ایران.
وی عنوان کرد: اروپایی‌ها در چهار سال ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» وظیفه نگه‌داشتن ایران را در برجام داشتند و ازاین‌جهت نقش پلیس خوب  را بازی می‌کردند و الان که «جو بایدن» می‌آید دوره‌ وظیفه‌ای که برایشان تعیین شده بود، تمام می‌شود و به این سمت می‌روند که نقش پلیس بد را بازی کنند.
تحلیلگر مسائل بین‌الملل خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها این نکته را می‌دانند که بخشی از نخبگان سیاسی ایران، اروپا محور و یوروسنتریک هستند. انگلیسی‌ها هر کسی که همواره نگاهش به اروپا است را یوروسنتریک می‌گویند. ازاین‌جهت الان ماهیت واقعی اروپا را درک می‌کنیم.
این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها اعلام می‌کنند که طرفدار برجام هستند، ولی طرفدار این هستند که ایران تنها در برجام باشد. آمریکا که رسما خارج شد و اروپایی‌ها هم در عمل خارج شده‌اند و به وظایفشان عمل نکردند.
وی با بیان اینکه امید است این عملکرد اروپا درسی برای مسئولان قوه مجریه ما باشد، عنوان کرد: خاطرتان هست زمانی که ترامپ از برجام خارج شد برخی از مسئولان قوه مجریه می‌‌گفتند ترامپ و آمریکا مزاحم بودند و ما می‌رویم برجام اروپایی را انجام می‌دهیم.
ایزدی با بیان اینکه معلوم بود چیزی به اسم برجام اروپایی‌ نیست، عنوان کرد: اروپایی‌ها یا نمی‌خواهند یا نمی‌توانند در مقابل آمریکا بایستند و به نظر من نمی‌خواهند بایستند و ماهیت اروپا ازاین‌جهت در حال مشخص ‌شدن است.
تحلیلگر مسائل بین‌الملل در پایان خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران باید با توجه به عملکرد ۴۰ سال گذشته اروپایی‌ها، نسبت به غرب بی‌تفاوت و بی‌اعتنا باشد. البته این بدان معنا نیست که با اروپا وارد جنگ شویم، ولی بی‌اعتنا بودن تنها راه برخورد با اروپاست.

نویسنده : نفیسه عبداللهی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.