غرب نمی‌تواند برای تحولات جهان تصمیم بگیرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 11227
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۸ |
ظریف در همایش «یک‌جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل»:

غرب نمی‌تواند برای تحولات جهان تصمیم بگیرد

وزیر امور خارجه گفت: در دنیای امروز نه تمام واقعیات در غرب اتفاق می‌افتد و نه غرب می‌تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند.
غرب نمی‌تواند برای تحولات جهان تصمیم بگیرد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز(دوشنبه) در همایش بین‌المللی «یک‌جانبه‌گرایی و حقوق بین‌الملل» که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، گفت: چند جانبه گرایی یک انتخاب نیست یک ضرورت است، دولت‌ها ذاتاً نسبت به حاکمیت خودشان بسیار- بسیار با خساست عمل کرده‌اند و می‌کنند و اگر نیاز قطعی دولت‌ها به حل مسائل شان از طریق چندجانبه‌گرایی نبود، هیچ گاه چندجانبه‌گرایی پا نمی‌گرفت.

وی افزود: اینکه می‌بینید دیپلماسی چند جانبه گرایی به عنوان یک واقعیت در صحنه بین المللی ظهور و بروز پیدا کرده است به دلیل امکان ناپذیر بودن راه حل‌های یک جانبه است.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: دولت ها به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند مشکلات خود را به صورت یکجانبه حل کنند و نمی توانند به تنهایی از فرصت‌ها استفاده کرده و مانع اقدامات هنجارشکنانه دیگران باشند به همین دلایل دولت‌ها به چندجانبه‌گرایی روی آورده‌اند.

ظریف چندجانبه گرایی را نیاز قطعی جامعه بشری خواند و گفت: ده‌ها سال است که دولت ها در دنیا بدون چندجانبه‌گرایی امکان حیات ندارند در بعضی حوزه ها چند جانبه گرایی را بدون فکر می پذیریم مثل زمانی که تلفن را بر می داریم و صحبت می‌کنیم، فراموش می‌کنیم که مقررات متعدد چندجانبه سفر و مکالمه ما را امکان‌پذیر کرده است و اگر این امکانات چندجانبه نبود ما هیچ‌گاه نمی توانستیم کم‌ترین روابط عادی که برای ما بدیهی است انجام دهیم.

وی با بیان اینکه  در شرایط گذار کنونی چند جانبه گرایی بیش از همیشه به عنوان یک ضرورت در جامعه بین المللی تبدیل شده است، گفت: دنیا دیگر غرب نیست این به معنای ضد غربی بودن نیست این به معنای فراموش کردن برتری های نسبی غرب در حوزه سیاست، اقتصاد، علم و صنعت نیست بلکه بدین معناست که در دنیای امروز نه تمام واقعیات در غرب اتفاق می‌افتد و نه تمام آنچه برای جهان اهمیت دارد در غرب اتفاق می‌افتد و نه غرب می تواند همه تصمیمات برای همه تحولات جهانی را اتخاذ کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه در گذشته های دور همه اتفاقات دنیا در اروپا و در غرب اتفاق می‌افتاد، افزود: زمانی بود که اروپا و غرب تمامی اتفاقاتی که در دنیا می افتاد را تعیین مسیر می کردند.

ظریف اضافه کرد: بعضی از ما هنوز هم متاسفانه این اعتقاد را داریم که هر اتفاقی که در دنیا می‌افتد حتماً باید غربی ها و آمریکایی ها آن را تعیین  کرده باشند اما واقعیت این است که در دنیا همه اتفاقات توسط غرب اتفاق نمی افتد، ما در واقع  یک جهان پساغربی داریم که همه دنیا در واقعیات مشترک هستند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.