علت افزایش قیمت برنج خارجی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 27990
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۰۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۸:۰۰ |

علت افزایش قیمت برنج خارجی

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ایران با بیان اینکه قیمت برنج خارجی ۲.۵ برابر سال گذشته شده است گفت: قیمت هر کیلوگرم برنج هندی به ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان رسیده است که با افزایش دوباره قیمت ارز نرخ این محصول نیز افزایش می‌یابد.
علت افزایش قیمت برنج خارجی

مسیح کشاورز دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ایران درباره دلایل افزایش قیمت افسار گسیخته برنج ایرانی و خارجی در بازار اظهار کرد: بعد از حذف ارز ترجیحی واردات برنج و اختصاص ارز نیمایی به واردات، قیمت برنج نیز در بازار مصرف افزایش یافت.

وی افزود: در اردیبهشت ماه که قیمت ارز نیمایی ۱۴.۲ هزار تومان بود قیمت برنج هندی به یکباره از ۸ هزار تومان به ۱۶ هزار تومان افزایش یافت و اکنون نیز که برنج های جدید با ارز بیش از۲۰ هزار تومان در حال واردات است قیمت این برنج به ۲۰ تا۲۱ هزار تومان افزایش می یابد.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ایران با بیان اینکه تخصیص ارز نیمایی به واردات برنج کند است ادامه داد: در حال حاضر نیز برنج های هندی که در این فاصله وارد کشور شده اند با قیمت ۱۸ تا ۲۰ هزار تومان در حال عرضه به بازار است.

وی تصریح کرد: قیمت برنج پاکستانی نیز با توجه به اینکه قیمت اولیه و هزینه انتقال بالاتری دارد  در حال حاضر بالاتر از ۲۰ هزار تومان به فروش می رسد.

واردات برنج نصف شد

کشاورز با بیان اینکه ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن برنج در گمرکات رسوب کرده اظهار داشت: بخشی از برنج های سال گذشته در گمرک رسوب کرده و بخشی از برنج هایی نیز که امسال آمده با توجه به کندی روند تخصیص ارز در مرحله تامین و تخصیص ارز قرار دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا کمبود برنج در کشور وجود دارد یا قیمت های فعلی به خاطر شرایط تورمی و نرخ ارز است گفت: سال قبل ۹۱۰ هزار تن برنج تا مدت مشابه سال جاری(۵ ماهه ابتدایی سال) وارد شده بود که این رقم در سال جاری به ۴۳۰  هزار تن کاهش یافته است.

دبیر انجمن وارد کنندگان برنج ایران تاکید کرد: با توجه به اینکه واردات برنج نصف شده است در صورتی که تقاضای بازار مانند قبل باشد در بازار کمبود خواهیم داشت.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.