علائم شاخص ابتلا به کرونا در کودکان / تزریق واکسن؛ شرط اصلی بازگشایی مدارس - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 57899
  پرینتخانه » اجتماعی, اخبار تاریخ انتشار : ۱۵ دی ۱۴۰۰ - ۶:۴۷ |

علائم شاخص ابتلا به کرونا در کودکان / تزریق واکسن؛ شرط اصلی بازگشایی مدارس

دبیر بورد عفونی اطفال کمیته علمی کرونا، تاکید کرد: موضوعاتی مطرح می‌شود تا کودکان بین ۵ تا ۱۲ سال به صورت لایه لایه واکسینه شوند؛ زیرا بازگشایی حضوری مدارس بدون تزریق واکسن می‌تواند مشکل آفرین باشد.
علائم شاخص ابتلا به کرونا در کودکان / تزریق واکسن؛ شرط اصلی بازگشایی مدارس

دکتر عبدالله کریمی، با اشاره به اینکه تعداد ویروس‌های دستگاه تنفسی که کودکان با آن درگیر هستند دو برابر کرونا است، گفت: یعنی آنفلوآنزا و سایر ویروس‌ها نیز در کمین کودکان هستند؛ ولی تعداد بیماران بستری در بخش‌های بیمارستانی ما افزایش نیافته است.

وی افزود: موارد بستری کرونا مثبت کودکان وجود دارد؛ اما اینکه مشخصا موارد ابتلا به سویه امیکرون را مشخص کنیم، چنین نیست. اگر به موردی مشکوک شویم برای بررسی‌های بیشتر تست‌ها را به آزمایشگاه مرجع ارسال می‌کنیم.

او در خصوص روند فعلی ابتلای کودکان به کرونا، بیان کرد: روند همچون گذشته است؛ البته موارد ابتلا نسبت به موج پنجم کاهشی بوده است، ولی به دلیل بروز آنفلوآنرا و کرونا موارد بستری وجود دارند. سال گذشته کودکان درگیر بیماری‌های تنفسی بدون استثنا مبتلا به کرونا بودند اما اکنون شرایط متفاوت است و آنفلوآنزا و پارا آنفلوآنزا هم به موارد ابتلا و بستری اضافه شده است.

این متخصص عفونی اطفال، درباره برخی هشدارها نسبت به امتحانات حضوری دانش‌آموزان و پیش‌بینی از وضعیت ابتلای کودکان پس از امتحانات، اظهار کرد: شرایط وابسته به میزان پخش شدن سویه امیکرون در کشور است. از نظر زمانی اگر ۱۰ مبتلا به امیکرون داشته باشیم، ظرف یک و نیم تا ۳ روز این تعداد می‌تواند دو برابر شود که این بیشتر از سرعت انتشار سویه دلتا است ولی خوشبختانه واکسن بر آن موثر است.

او درخصوص علائم شاخص ابتلای کودکان به کرونا، تصریح کرد: آبریزش بینی، سرفه، تب و لرز، گلو درد، اسهال و استفراغ در کودکان شایع است که نسبت به گذشته تغییری نداشته است. مطالعات هنوز برای شدت بیماری‌زایی امیکرون در کودکان کامل نیست و باید مطالعات کامل‌تر شود.

وی درباره واکسیناسیون کودکان زیر۱۲ سال، افزود: این موضوع در کمیته ایمن‌سازی واکسیناسیون کرونا مطرح شده است تا کودکان بین ۵ تا ۱۲ سال به صورت لایه لایه واکسینه شوند. بازگشایی حضوری مدارس بدون تزریق واکسن می‌تواند مشکل آفرین باشد. واکسن انتخابی برای کودکان نیز سینوفارم و پاستوکووک خواهد بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.