عصر جديد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 1452
  پرینتخانه » یادداشت تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۰ |

عصر جديد

حسين انواري تمدن سازي نوين اسلامي به دنبال تشكيل تمدن سازي رسول گرامي اسلام (ص) در قرن سه و چهار هجري به درخشش رسيد و تمدن اسلامي به تمدن مسلط جهاني تبديل گرديد. تمدن غربي نزديك به چهار قرن به حيات خود ادامه مي‌دهد و حدود دو قرن اخير با همه جلوه‌هايش اعم از خوي […]

عصر جديد

حسين انواري
تمدن سازي نوين اسلامي به دنبال تشكيل تمدن سازي رسول گرامي اسلام (ص) در قرن سه و چهار هجري به درخشش رسيد و تمدن اسلامي به تمدن مسلط جهاني تبديل گرديد.
تمدن غربي نزديك به چهار قرن به حيات خود ادامه مي‌دهد و حدود دو قرن اخير با همه جلوه‌هايش اعم از خوي تجاوزگري و رشد تكنولوژي به جهان اسلام سرازير شد و با تدبير ساختاري مانع ظهور تمدن نوين اسلامي براي همه كشورهاي اسلامي گشت.
در عصر جديد، انقلاب اسلامي با پرچم‌ حق‌مداري و حق محوري به جاي انسان محوري و در كنار هم قرار دادن دين و دنيا معادلات ظالمانه نظام سلطه را به‌هم ريخت. عصر جديد را بايد حساس‌ترين نقطه عطف تاريخي بعد از صدر اسلام و غيبت كبري حضرت حجت (عج) و قبل از ظهور حضرتش به‌حساب آورد.
انقلاب اسلامي مبتني بر تفكر فقهي و فلسفي و عرفان اسلامي حضرت امام (ره) با برقراري حاكميت انديشه ديني حيات دوباره به كالبد بشري بخشيد و پرچمدار بزرگ عصر جديدي در زندگي انسان‌ها گرديد.
در اين عصر جديد؛ بشريت تشنه معنويت و احكام نوراني اسلام است. با آغاز دوران جديد، نه تنها در ايران و كشورهاي اسلامي مردم به باورهاي الهي بازگشته‌اند، بلكه در سطح جهان عقيده ديني و گرايش معنوي در ميان جوامعي كه تحت سلطه حكومت‌هاي ضد مذهب زندگي كرده‌اند رشد نموده و موجب بي‌اعتبار شدن مكاتب الحادي و فروپاشي نظام‌هاي الحادي و آشفتگي نظريه پردازان آنان گرديده است.
امروز پس از ۴۰ سال نظام انقلاب اسلامي، مقتدرانه همچون پديده‌اي زنده و با اراده مستحكم به‌راه خود ادامه مي‌دهد و در اين مدت قدرت عظيم ايمان و انگيزه ملت و رهبري الهي حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري توانسته در برابر همه شقاوت‌ها و توطئه‌ها بايستد و از شعارهاي انسان‌‌ساز انقلاب به‌درستي صيانت كند.
ايران مقتدر با همه افتخاراتي كه به دست آورده و از ميان چالش‌هاي فراوان مستكبران، سرافراز بيرون آمده و در معاملات جهاني با قدرت ايفاي نقش مي‌كند، ولي هنوز نتوانسته است در تربيت نسلي از حكومتگران صالح و مدبر به‌طور كامل توفيق يابد.
انسان‌سازي و پرورش انسان‌هاي مؤمن و انقلابي و كارآمد از اهداف اساسي دراز مدت در تمدن‌سازي نوين اسلامي است، بدين معني كه تا انسان ساخته نشود تمدن‌سازي امكان‌پذير نخواهد بود. خودسازي، دولتمردان را براي جامعه‌سازي و تحقق جامعه اسلامي هموار مي‌كند. اين خودسازي حداقل در سه سطح لازم است صورت پذيرد:
*همتراز كردن ارتقاي اعتقادات موجود به اعتقادات فاخر اسلام
*اخلاقيات موجود افراد به تراز اخلاقيات عالي اسلامي
*منطبق‌سازي رفتارهاي فرد با رفتار بهنجار اسلامي
براي رفع ظلم ساختاري تمدن غرب عليه مسلمانان و مستضعفان جهان با عنصر تحول آفرين «وحدت» همزمان با توليد علم و توليد انسان‌هاي خودساخته و با اراده و جهاد مداوم و استقامت در برابر فشارها و سختي‌ها مسير تمدن اسلامي را هموار خواهد نمود. ان‌شاء‌الله.

نویسنده : حسين انواري |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.