عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی جدی است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 79807
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۵ |
مرتضوی در جلسه علنی مجلس:

عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی جدی است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی با همراهی مجلس شورای اسلامی جدی است.
عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی جدی است

سید صولت مرتضوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۲۰ دی ماه) مجلس شورای اسلامی پس از ارائه گزارش کمیسیون اجتماعی مجلس در خصوص ارزیابی ابعاد چالشی صندوق‌های بازنشستگی و عملکرد دستگاه‌های اجرایی مربوط، گفت: عزم دولت برای ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی با همراهی مجلس شورای اسلامی جدی است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: کار ما در ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی با توجه به سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری در حوزه تأمین اجتماعی است و اساس کار مبتنی بر استقرار نظام تأمین اجتماعی جامع، یکپارچه و چند لایه است.

وی با بیان اینکه صندوق‌های ۱۸ گانه کشور به دو دسته صندوق‌های تابع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سایر صندوق‌های تخصصی و صنفی تقسیم می‌شوند، گفت: تقریباً ۹۴ درصد جامعه هدف، مشمول دریافتی از سوی سازمان تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و صندوق روستاییان و عشایر هستند و حدود ۶ درصد از مابقی جمعیت جامعه هدف از سایر صندوق‌ها تأمین منابع می‌شوند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: هم اکنون گزارش‌ها حاکی از این است که در سال ۱۴۰۰ نسبت پشتیبانی صندوق‌های تأمین اجتماعی به ۳.۲ نفر کاهش پیدا کرده است و صندوق بازنشستگی کشوری وضعیت بسیار نامناسب‌تری از این دارد.

وی متذکر شد: در سال ۱۳۳۰ سن بازنشستگی ۵۶ سال بوده و هم اکنون به ۵۱ سال رسیده و نرخ سن امید به زندگی ۴۷ سال بوده و هم اکنون ۷۶ سال است. همچنین نسبت پشتیبانی ما به لحاظ کاهش نرخ باروری هم به شدت رو به کاهش است به نحوی که ۶.۹۱ در سال ۱۳۳۸ به ۱.۶۲ رسیده است.

مرتضوی با بیان اینکه مشکل دیگر شکاف منابع و مصارف صندوق‌های بازنشستگی است، گفت: وضعیت بسیار نامناسبی در این حوزه وجود دارد تا جایی که منابع ما در سال ۹۴، ۵۶ همت بوده و مصارف ۷۳ همت و ۱۳۱ درصد مصارف نسبت به منابع افزایش داشته است. اگر با همین دست فرمان پیش برویم، ۷۵۹ همت در افق ۱۴۰۵ کسری منابع صندوق تأمین اجتماعی و صندوق کشوری خواهیم داشت.

وی گفت: برخی از قوانین سبب شده منابع مان نسبت به مصارفمان پاسخگو نباشد و دخل و خرجمان با یکدیگر سازگاری نداشته باشد. متناسب سازی حقوق بازنشستگان که تقریباً ۷۸ همت بار مالی دارد و متناسب سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران صندوق کشوری و تأمین اجتماعی بار مالی نزدیک به ۸۶ همت داشته است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.