عزاداری و یاری رسانی به بانوی دو عالم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 8759
  پرینتخانه » فرهنگی تاریخ انتشار : ۱۲ شهریور ۱۳۹۸ - ۹:۰۵ | 942 بازدید |
اهميت مجالس عزاداري حضرت سيدالشهدا عليه السلام از زبان حجت الاسلام والمسلمين حامد کاشاني؛

عزاداری و یاری رسانی به بانوی دو عالم

محرم امسال فرصت مناسبي است تا از فضايل و برکات عزاداري براي سيدالشهدا عليه السلام استفاده کرده و با بهره مندي از اين فرصت، خود را براي شناخت بهتر از سيره ائمه طاهرين عليهماسلام و به کار بردن آن در راه و روش زندگي آماده نماييم.
عزاداری و یاری رسانی به بانوی دو عالم

|حسن شجاعي|
محرم امسال فرصت مناسبي است تا از فضايل و برکات عزاداري براي سيدالشهدا عليه السلام استفاده کرده و با بهره مندي از اين فرصت، خود را براي شناخت بهتر از سيره ائمه طاهرين عليهماسلام و به کار بردن آن در راه و روش زندگي آماده نماييم.قيام سيدالشهدا عليه السلام از زوايا و جهات گوناگون داراي اهميت است و نسل امروز بايد بتواند از منظرهاي گوناگون با ايشان و چرايي قيام عاشورا آشنا شود.شايد يکي از مهم ترين ابعاد شناختي سيدالشهدا عليه السلام موضوع شهادت و مناقب و حزن و اندوهي است که از اين اتفاق ناگوار بر شيعه روا شده و با درک اين اتفاق مي توان به ساير جهات اين شخصيت الهي پي برد. شايد نکته اي که طي اين سال ها کم تر به آن توجه شده اين باشد که اين رسم و رسوم و اين مناسبت هايي که حول محور سيدالشهدا عليه السلام وجود دارد به همين سادگي به ما رسيده، درحالي که براي آن خون دل ها خورده شده و در طول ساليان سال به مرور تکامل يافته است. ضمن اينکه اين عزاداري صاحب و بزرگ تري دارد که براي احياء و بزرگداشت آن هزارواندي سال است که در عالم ملکوت براي دردانه اش عزاداري برپا مي کند و ملک و ملکوت در اين اقامه عزا او را همراهي مي کنند. براي شنيدن بيشتر در اين زمينه و اهميت مجالس عزاداري و نيت خاص در ياري رساندن به حضرت زهرا سلام الله عليها، پاي منبر حجت الاسلام و المسلمين حامد کاشاني مدرس حوزه و دانشگاه نشستيم تا از زبان ايشان در اين زمينه بيشتر بشنويم.وي در ابتداي سخنان خود با اشاره به اهميت جايگاه حضرت سيدالشهدا عليه السلام در نجات بشريت و نقش ايشان در آموزش مسير زندگي به انسان ها گفت: امام حسين عليه السلام با شهادت خود درس آزادگي به بشريت دادند و با اين حرکت هم دين را از يوغ طاغوت هاي زمانه نجات دادند و هم درس آزادگي را به همه نسل ها منتقل کردند.
وي ادامه داد: گرچه به حق عنوان مي شود انتقال مفاهيم و داشته هاي شيعه از زمان حضرت امام باقر و امام جعفر صادق عليهماسلام به نسل هاي بعدي صورت گرفته، اما با نگاهي دقيق به پيام عاشورا در مي‌يابيم که امام حسين عليه السلام در اين زمينه حق بزرگي بر گردن اسلام و شيعيان دارند و زمينه ساز انتقال آموزه هاي اسلامي از طريق ساير ائمه معصومين هستند.حجت الاسلام والمسلمين کاشاني با اشاره به اينکه با گذشت بيش از هزارواندي سال از شهادت حضرت سيدالشهدا عليه السلام اتفاقاتي که امروز در مجالس عزاداري ايشان روي مي دهد به مرور و با همت و تلاش سخت ائمه معصومين بعد از ايشان رخ داده خاطر نشان کرد: بايد دانست که حضور در مجلس عزاي حسيني با مرارت ها و خون دل خوردن هاي بسياري به اينجا رسيده و نبايد از اين اتفاق به سادگي گذشت. طبق احاديث و رواياتي که از گذشتگان به ما رسيده در سال هاي بسيار زيادي واقعه عاشورا و اهميت عزاداري براي سيدالشهدا عليه السلام همانند امروز نبوده و ائمه معصومين در زمان حيات خود در قالب روايات و اعمالي که صورت مي دادند به مردم اهميت اين موضوع را متذکر مي شدند. حتي بسياري از علما و مراجع بزرگ شيعه از اهميت اين موضوع غافل بودند. گاهي حتي نمي دانستند منظور از نام حضرت سيدالشهدا عليهم السلام
خطاب به چه کسي است. با اينحال تلاش ها و زحمان معصومين عليهماسلام سبب شد تا در عصر حاضر شاهد چنين مجالس باشکوهي براي بيان مناقب و مظلوميت هاي آل الله باشيم. بايد قدر اين فرصت را دانست و توصيه من به همه به ويژه جوانان اين است که با بزرگداشت اين حادثه عظيم، در انتقال پيام ايثار و مقاومت عاشورا پيشگام باشند. اين استاد حوزه و دانشگاه با بيان اينکه بايد قدر فضاي کنوني کشور در برگزاري بزرگ و باعظمت عزاداري سيدالشهدا عليه السلام را دانست تصريح کرد: روايات فراواني داريم که در طول تاريخ حاکمان مستبد اجازه برگزاري مجالس ذکر مصيبت اين امام همام را نمي دادند و حتي در بسياري از مواقع عوام و خواص از برکات آن غافل و بي اطلاع بودند. حال که اين فرصت تاريخي و اين برکت و نعمت عظيم براي مردم اين عصر و زمان فراهم شده بايد از آن استفاده کرد و قدردان تلاش هاي ائمه معصومين عليهماسلام براي زنده نگه داشتن اين مراسم باشکوه در جهت حفظ و اعتلاي فرهنگ عاشورا بود. امام صادق عليه السلام سال ها سرمايه گذاري کردند براي اينکه امروز ما بتوانيم به داشتن اهل بيت و سيدالشهدا افتخار کنيم، خون دلها خوردند و فهم مردم را بالا بردند و قدم به قدم سرمايه گذاري کردند تا امروز به ما برسد.
حجت الاسلام والمسلمين کاشاني با بيان روايتي از صفوان از اصحاب امام صادق عليه السلام در مورد جايگاه و اهميت زيارت سيدالشهدا عليه السلام گفت: امام از صفوان سؤال مي کنند به کربلا بروي قبر مطهر سيدالشهدا عليه السلام را زيارت مي کني؟ صفوان در مقام شناخت و دانستن اهميت اين عمل از امام عليه السلام سؤال مي کنند شما چطور؟ که حضرت با حالتي اندوهناک مي فرمايند: چگونه من زيارت نکنم درحالي که خداي متعال هرشب جمعه به زيارت قبر سيدالشهدا عليه السلام مي روند؛چگونه زيارت نکنم درحالي که تمام انبيا و صلحا و خاتم پيامبران به زيارت قبر مطهر ايشان مي روند. امام صادق عليهم السلام با اين پاسخ به نسل هاي بعدي اين پيام را منتقل کردند که زيارت قبر مطهر امام حسين عليه السلام از چنان جايگاه و اهميت والايي برخوردار است که خداوند متعال و انبياء و اوصيا به زيارت آن مداومت و علاقه دارند.اين استاد حوزه و دانشگاه در ادامه سخنان خود به اهميت مقام و منزلت حضرت سيدالشهدا عليه السلام نزد حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها پرداخت و با اشاره به اينکه طبق روايات معتبر، ايشان هر صبح براي فرزند به خون نشسته اش اقامه عزا مي کند خاطرنشان کرد: همه ما يقين داريم که درپس ظواهر اين دنيا، عالم غيبي است که داراي درک و شعور بوده و باطن واقعي موجودات در آن قرار دارد. حضرت فاطمه زهرا سلام الله عليها با اقامه عزا براي فرزند مظلومش پيام مقاومت و ايستادگي را به بشريت منتقل مي کند و همه ما وظيفه داريم در اين مسير ياري رسان بانوي دوعالم باشيم. در اين مسير موضوعي که ايشان را خوشحال مي کند حضور در مجالس عزاي سروروسالارشهيدان است و تسليت گويي به فاطمه زهرا سلام الله عليها در اين مجالس موجب تسلي دل ايشان شده و موجبات قرب الهي را فراهم مي کند. با اينکار علاوه بر رضايت ذات باريتعالي، زمينه خرسندي امام زمان عجل الله تعالي فرجه الشريف را نيز فراهم مي کنيم تا ان شاالله بتوانيم در زمره ياران و وفاداران حضرت قرار بگيريم.

نویسنده : حسن شجاعي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.