عدم رشد عرضه ارز بازار را برهم خواهد زد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80501
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۴۰۱ - ۶:۰۳ |
هادی حق‌شناس کارشناس اقتصادی:

عدم رشد عرضه ارز بازار را برهم خواهد زد

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی و عضو سابق کمیسیون برنامه‌وبودجه در مجلس شورای اسلامی درباره نرخ ارز و برآیند بازیگران متعدد همچون صادرات، واردات، سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی بر این شاخص به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: تغییرات نرخ ارز متأثر از دو نکته مهم می‌باشد؛ نخست سیاست‌های پولی که شاخص مهم آن نرخ تورم است.
عدم رشد عرضه ارز بازار را برهم خواهد زد

گروه سیاسی 
هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی و عضو سابق کمیسیون برنامه‌وبودجه در مجلس شورای اسلامی درباره نرخ ارز و برآیند بازیگران متعدد همچون صادرات، واردات، سیاست خارجی و دیپلماسی اقتصادی بر این شاخص به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: تغییرات نرخ ارز متأثر از دو نکته مهم می‌باشد؛ نخست سیاست‌های پولی که شاخص مهم آن نرخ تورم است. در اقتصادی شبیه اقتصاد کشور ایران که نرخ تورم دورقمی است و طی چندسال گذشته تاکنون تورم ۴۰ درصدی را تجربه کرده است، ارزش پول ملی معادل نرخ تورم تضعیف‌شده است. وی افزود: بدیهی است که با تغییر نرخ ارزها، ارزش پول ملی تضعیف خواهد شد. بنابراین ارتباط مستقیمی میان تقویت ارزهای خارجی و ارزش پول ملی وجود دارد. مهم‌ترین مؤلفه برای پیش‌بینی نرخ ارز، تفاضل تورم داخلی به تورم کشورهایی است که از آن‌ها کالا دریافت می‌کنیم. معادل این عدد می‌بایست نرخ ارزها تعدیل شود. 
حق‌شناس تصریح کرد: روی دیگر سکه در بازار سکه، عرضه ارز می‌باشد. هر آن‌قدر که محدودیت و اختلال در سمت عرضه ارز وجود داشته باشد، تعادل بازار ارز به همان اندازه برهم خواهد خورد. به‌عنوان‌مثال اگر صادرات محصولات غیرنفتی و نفتی به هر دلیلی کاهش پیدا کند و در عرضه ارز اخلال ایجاد شود، تعادل بازار نیز برهم خواهد خورد. کارشناس مسائل اقتصادی همچنین خاطرنشان کرد: نرخ ارز به سبب وجود تورم و اخلال عرضه ارز دچار افزایش شده است. اخلال عرضه ممکن است گاه به سبب کاهش صادرات محصولات غیرنفتی یا ایراد در نظام بانکی باشد. افزون بر این عدم ورود ارز به کشور نیز عاملی مؤثر در اخلال عرضه ارز خواهد بود. وی در پایان این گفت‌وگو متذکر شد: اگر در سمت تقاضای ارز تغییر ایجاد شود، در بازار نیز خلل ایجاد خواهد شد. به‌عنوان‌مثال در ایام تعطیلات اعم از تعطیلات خارجی‌ها در ماه ژانویه و چه تعطیلات ایرانی‌ها در ماه فروردین و فصل تابستان تقاضای ارز افزایش پیدا می‌کند. به طورحتم توأم با این‌گونه تقاضاها اگر عرضه رشد نکند، افزایش نرخ ارز اتفاق خواهد افتاد.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.