عاقبت به خیر - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45789
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۴ |
«رسالت» از اولین نشست خبری حجت‌الاسلام رئیسی گزارش می‌دهد

عاقبت به خیر

سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران اسلامی در حالی اولین نشست خبری خود را برگزار کرد که حدود 18 میلیون ایرانی وی را به عنوان رئیس جدید قوه اجرایی کشور انتخاب کردند.
عاقبت به خیر

معصومه پورصادقی-دبیر گروه سیاسی
سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه به عنوان رئیس جمهور منتخب ایران اسلامی در حالی اولین نشست خبری خود را برگزار کرد که حدود ۱۸ میلیون ایرانی وی را به عنوان رئیس جدید قوه اجرایی کشور انتخاب کردند.  رئیسی که هم اکنون ریاست قوه قضائیه را بر عهده دارد پیش از این در مناصب شغلی مهمی همچون دادستان کرج، دادستان همدان، دادستان انقلاب تهران، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، معاون اول دستگاه قضا، نماینده خراسان جنوبی در مجلس خبرگان، دادستان کل کشور و در نهایت تولیت آستان قدس رضوی حضور داشته است.  از سوابق شغلی وی چنین بر می‌آید که در زمینه رسیدگی پس از اجرا، سبقه کاری موفقی را داشته است و همین موضوع سبب شده نسبت به آسیب‌های موجود در حوزه اجرایی آگاهی مناسبی داشته باشد. به نظر می‌رسد که ذهن و نگرش منتخب مردم در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، در مورد آفات‌ موجود در حوزه اجرای به خوبی ورزیده شده است لذا همین موضوع می‌تواند یکی از نقاط قوت وی در حوزه اجرایی کشور محسوب شود، زیرا با یک مهندسی معکوس پرونده‌های قضائی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی می‌تواند به خوبی
 دست انداز‌ها و کارشکنی‌های موجود در بخش اجرایی را شناسایی کند.  نکته مهم دیگری که می‌توان در خصوص سید ابراهیم رئیسی به آن اشاره کرد مربوط به حوزه سیاست خارجی است وی  به طور هوشمندانه در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی موضع گیری صریحی نسبت به برخی مسائل مهم در حوزه سیاست خارجی از جمله برجام، اف‌ای تی اف انجام نداد و تنها به اعلام یک نظر کلی اکتفا کرد و هیچ وعده قطعی و متقنی را در این زمینه مطرح نکرد در نتیجه تا حدودی زیادی از فشار رسانه‌ای و اجتماعی خود را مصون نگه داشته است تا با امنیت خاطر و آسایش ذهنی بیشتری به اجرای این موضوعات ورود کند. 
بر این اساس ابراهیم رئیسی در حالی طی یک ماه آینده با تکیه بر صندلی سبز بهارستان سوگند ادا خواهد کرد که هیچ وعده فراقانونی و پوشالی را برای جمع آوری رأی مردم نداده و با واقع‌گرایی به درمان برخی آفت‌های موجود خواهد پرداخت.  همچنین با توجه به وضعیت عمومی کشور و تقاضا برای بهبود و به ثبات رسیدن هر چه زودتر اوضاع که در حقیقت زنگ هشداری جدی برای مسئولان اجرایی کشور محسوب می‌شود، سید ابراهیم رئیسی با جامعه گسترده‌ای از کارشناسان و مجریان مختلف مواجه است که هر کدام پیشنهاد‌های متفاوتی را برای حل مشکلات عرضه می‌کنند لذا همین امر زمین بازی وی را در انتخاب راه حل‌ها حداقل در دو سال اول ریاست بر قوه اجرایی کشور گسترده‌تر خواهد کرد.  با این حال اولین نشست خبری حجت‌الاسلام سید «ابراهیم رئیسی» ظهر روز دوشنبه ۳۱ خرداد با حضور ۳۸۰ نماینده از «۲۰۱ رسانه داخلی و خارجی»؛ به تفکیک ۱۹۸ نماینده از «۸۸ رسانه داخلی» و ۱۸۲ نماینده از «۱۱۳ رسانه خارجی» برگزار شد. البته اظهارات رئیس‌جمهور جدید ایران اسلامی که  مصادف با آخرین روز بهار ۱۴۰۰ مطرح شد، پیام‌آور آغاز روز‌های خوبی است که بناست با پایان روز‌های دولت فعلی شروع شود؛ دولتی که هست‌ونیست خود را در سبد برجام گذاشت و آن را هم زلف آمریکایی گره زده بود که فرجام آن روز‌های سخت برای ایرانی‌ها شد. حال رئیسی در اولین نشست خبری خود این پیام را مخابره کرد که کشتی‌بان را سیاست دگری آمده است.
شاید قرینه اصلی تغییر سیاست کشتی‌بان را بشود در پاسخ صریح و قاطع و البته یک کلمه‌ای رئیس‌جمهور منتخب ملت ایران به سؤال خبرنگار راپتلی روسیه، پیدا کرد؛ آنجا که خبرنگار پرسید در صورت لغو تحریم‌ها و برداشته شدن آن و اگر درخواست‌هایی که ایران داشته انجام شود، برای رفع مشکلات بین دو کشور شما حاضر هستید با رئیس‌جمهور آمریکا ملاقات داشته باشید، پاسخ شنید «خیر». 
به زعم کارشناسان و اهالی فن همین پاسخ یک کلمه‌ای، نشان دهنده شالوده سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حداقل در چهار سال آینده خواهد بود که بنا ندارد از جیب ملت برای سیاست خارجی هزینه کند؛ کاری که دولت فعلی حاضر شد سفره مردم کوچک شود، اما به اعتبار حضرات غربی خدشه‌ای وارد نشود.
رئیسی البته به این مهم نیز تأکید کرد که  «وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به این مذاکرات گره نخواهیم زد و اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی شکل بگیرد هر نشستی همراه با نتیجه باشد نتیجه محوری موضوع ماست و باید آورده‌ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد.
در راستای آورده‌ای برای ملت ایران و رفع محدودیت‌ها و تحریم‌ها و راستی آزمایی مسئله ارتباطات را دنبال خواهیم کرد» البته به این مهم نیز تأکید داشت که «تأکید من به آمریکا آن است که بر اساس برجام، شما موظف به رفع کامل تحریم‌ها بودید و نکردید، برگردید و تعهد خود را اجرا کنید و پیامم به اروپایی‌ها این است که حتما تحت‌فشارها و سیاست‌های خارجی آمریکا قرار نگیرید و به آنچه در برجام متعهد شدید  عمل کنید.» حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی با تأکید بر این‌که سیاست خارجی دولتش از برجام شروع نمی شود و به برجام هم محدود نخواهد شد، گفت: پیام ملت ایران در انتخابات، پیام ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی بود.  به گزارش فارس، نشست خبری حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب كه روز دوشنبه برگزار شد،وی در سخنان ابتدایی خود گفت: عرض تبریک و تهنیت دارم به مناسبت میلاد امام رضا علیه السلام، دهه کرامت را هم تبریک عرض می‌کنم و از رسانه های مختلف و خبرنگاران تشکر می‌کنم. 
رئیس جمهور منتخب ادامه داد: حماسه ملت بزرگ ایران در ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ به دنبال حماسه های بسیاری که مردم عزیزمان خلق کردند جلوه ای از حضور با اراده مردم عزیزمان است و پیام مهمی برای همه جهانیان داشت.
    حضور گسترده مردم در انتخابات علی‌رغم گله‌مندی‌ها وی ادامه داد: این حضور گسترده و با معنای مردم علی رغم شرایط کرونایی و دشمنی های بسیار و ایجاد جنگ روانی از طرف دشمنان ایران شکل گرفت حضور ملت بزرگ ایران که ساعت ها پای صندوق های رأی قرار داشتند علی رغم برخی گله مندی هایی که از وضع اقتصادی داشتند بود.  رئیسی گفت: این حضور پیام های مختلفی داشت. یک پیام، پیام وحدت و انسجام ملی بود. پیام ملت ایران پیام ضرورت تغییر در شرایط اقتصادی و زندگی آن‌ها بود. پیام ملت ایران، پیام مبارزه با فساد، فقر و تبعیض و در یک کلمه، اجرای عدالت در تمام شئون زندگی مردم بود.  وی ادامه داد: پیام ملت ایران پیام پافشاری بر ارزش‌های انقلاب شکوهمند اسلامی بود. پیام ملت ایران پیام تداوم امام خمینی و شهدا به‌ویژه شهید عزیز حاج قاسم سلیمانی بود. این پیام را ملت ایران با حضور خودشان به مبانی انقلاب اسلامی و در لبیک گفتن به پیام مقام معظم رهبری انقلاب اسلامی داشتند این پیام برای دولت مردمی و برای همه مدیران و مسئولانی که به نام این دولت خدمتگزار مردم خواهند بود باید دقیقا شنیده شود. 
    باید به عهدی که با مردم بستیم وفادار ماند
رئیس‌جمهور منتخب گفت: باید به این عهدی که با مردم بستیم وفادار ماند. وفای به این عهد تلاش برای خدمتگزاری به مردم و باز کردن  گره‌هاست.   وی افزود: اطمینان داریم با توکل به خدا و اعتماد به داشته های ملت ایران و اعتماد به نیروی انسانی متراکم به‌ویژه جوانان غرور آفرین این ملت و با ذخایر ارزشمندی که کشور ما از آن برخوردار است ان شاءالله وضعیت و شرایط به نفع مردم تغییر خواهد کرد. 
رئیس‌جمهور منتخب گفت: سیاست داخلی ما و اولویت های ما در این دولت بهبود وضعیت کسب و کار مردم و بهبود شرایط و وضعیت معیشت مردم خواهد بود و بهبود شرایط در دولت و در نظام اداری کارآمدی رقم خواهد زده شد که از بروکراسی که بعضا بسیاری از اقدامات تحولی را در کشور مانع می شود حتما این شرایط تغییر باید کرد و یک نظام اداری کارآمدی سالم و قانون مداری توسط نیروهای کارآمد و انقلابی فساد ستیز در کشور شکل خواهد گرفت.  
وی خاطرنشان کرد: ما در این ۴۰ سال شاهد زحمات بسیار و تلاش‌ها و اقداماتی در جهت توسعه یافتگی در کشور بودیم، لکن علی‌رغم همه زحماتی که 
دولت ها تا کنون کشیده‌اند و همه تلاش هایی که انجام  شده است و  در برخی از حوزه ها به جایگاه عالی و قله هایی دست پیدا کرده ایم اما  در برخی از حوزه ها به‌دلیل کم توجهی ها، سوء مدیریت ها و عدم توجه به  داشته های بسیاری که کشور از آن برخوردار است و نیروی کارآمد جوانی که در کشور می تواند منشأ بسیاری از تحولات است مشکلاتی داریم. 
وی با اشاره به عقب ماندگی در عدالت خاطر نشان کرد: محور تحول، اجرای عدالت بر بستر گام دوم انقلاب اسلامی است. به تمام اسناد بالادستی یعنی قانون اساسی جمهوری اسلامی، سیاست‌های مصوب نظام برنامه‌های توسعه توجه خواهد شد و ما در آستانه تشکیل دولت جدید برنامه توسعه هفتم را با همکاری مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس ان‌شاءالله دنبال خواهیم کرد. 
    اعتماد مردم به‌دلایلی مخدوش شده
رئیسی گفت: امید داریم که اقدامات ما در جهت بهبود شرایط  گره گشایی جدی از زندگی مردم کند و امید را به مردم باز گرداند و اعتمادی که به‌دلایلی مخدوش شده، این اعتماد به مردم عزیز و جوانان برگردد به نحوی که احساس همگان این باشد که  دولت، دولت امیدآفرین است، دولت، دولت یک جریان خاصی نخواهد بود. دولت و مدیران همکار با دولت در سراسر کشور کسانی هستند که وطن دوست هستند، دغدغه مردم دارند، دغدغه انقلاب دارند و دغدغه آن‌ها رفع مشکلات مردم است. هر کس دلش برای مردم و انقلاب بتپد همکار ما در جای جای کشور خواهد بود.  وی درباره سیاست خارجی ادامه داد: دنیا بداند وضعیت با این حضور حماسه ساز مردم عزیز ایران تغییر کرده است و این وضعیت و شرایط جدید پیش روی دنیاست.  رئیس‌جمهور منتخب گفت: تا امروز فشار حداکثری بر مردم ما کارساز نشده است، باید تجدید نظر کنند و برگردند. ملت ما نشان داده مقاومت و ایستادگی در مقابل فشارها دارد و دنیا باید بدانند که سیاست خارجی دولت ما از برجام شروع نمی شود چون به برجام هم محدود نخواهد شد. 
وی ادامه داد: ما تعامل را با همه دنیا و همه کشورهای دنیا به عنوان یک اصل تعاملی گسترده و متوازن را در سیاست خارجی دنبال خواهیم کرد و در مذاکرات هر مذاکره ای که منافع ملی در آن تضمین شود، این مذاکره حتما مورد حمایت خواهد بود، اما ما وضعیت اقتصادی و شرایط مردم را به مذاکرات گره نخواهیم زد.
    اجازه نخواهیم داد مذاکره برای مذاکره باشد
رئیس‌جمهور منتخب گفت: اجازه نخواهیم داد به نحوی مذاکره برای مذاکره باشد، اجازه نخواهیم داد مذاکرات فرسایشی باشد بلکه باید هر نشستی همراه با نتیجه باشد، نتیجه محوری موضوع ماست و باید  آورده ای برای ملت بزرگ ایران داشته باشد در راستای آورده ای برای مردم و رفع محدودیت ها و تحریم ها و راستی آزمایی مسئله ارتباطات را ادامه خواهیم داد.  رئیس جمهور منتخب در ادامه به سؤالات خبرنگاران در حوزه‌های مختلف پاسخ داد. حجت‌الاسلام رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما مبنی بر این‌که اولویت‌دارترین و نخستین دستورکار شما در دولت جدید چه خواهد بود اظهار داشت: در روز آغاز کار دولت اعلام خواهیم کرد که تمام بسترهای فسادزا که ایجاد رانت می‌کند باید خاتمه داده شود؛ یعنی دستگاه‌های اداری موظف هستند زمینه‌های رانت و فساد را از بین ببرند و این سازوکارها را اصلاح کنند.  وی گفت: اولین اقدام توجه به وضعیت اشتغال و مسکن مردم خواهد بود که دست اندرکاران بخش‌های مختلف باید حضوری فعال با مشارکت مردم داشته باشند.  
    آمریکا و اروپا باید به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنند
رئیس جمهور منتخب در پاسخ به سؤال خبرنگار یورونیوز مبنی بر این‌که برجام برای دولت شما چقدر اهمیت دارد و چه پیامی برای آمریکا و اروپا دارید،تصریح کرد: کشورهای اروپایی و آمریکا باید نگاه کنند که در قبال برجام چه کرده‌اند؛ آمریکا برجام را نقض کرد و اروپایی‌ها نیز به تعهداتشان عمل نکردند.  رئیسی گفت: ما خطاب به آمریکا می‌گوییم شما موظف به رفع همه تحریم‌ها هستید و باید برگردید و تعهدات خود را اجرا کنید؛ اروپایی‌ها نیز تحت تأثیر فشارآمریکا قرار نگیرند و نسبت به آنچه متعهد شده‌اند عمل کنند؛ این مطالبه ملت ایران از شماست. وی تأکید کرد: مطالبه ملت ایران از دولت مردمی، احقاق حق آن‌هاست و ما حق آن‌ها را دنبال خواهیم کرد.
    برنامه‌ریزی برای کاهش مالیات تولید از ۲۵ به ۱۰ درصد
رئیس جمهور منتخب در ادامه به سؤال خبرنگار خبرگزاری مهر مبنی بر این‌که برای رفع موانع تولید از جمله تأمین مالی ناقص، رانت‌های ارزی و بخشنامه دست و پاگیر چه خواهید کرد گفت: باید برای رفع فشارها بر تولید که مسئله محوری کشور است و شعار سال‌های اخیر نیز بوده محور کارهای اقتصادی دولت بر روی تولید قرار گیرد که ما این کار را خواهیم کرد.  رئیسی در توضیح این مسئله افزود: اولویت خود را بر نقدینگی قرار خواهیم داد و آن را به سمت تولید سرازیر می‌کنیم.  وی ادامه داد: در حال حاضر هم تولیدکنندگان و کارآفرینان نسبت به کمبود نقدینگی اعتراض دارند و هم از سوی دیگر همه کارشناسان اقتصادی نسبت به افزایش نقدینگی هشدار می‌دهند؛ بنابراین نقدینگی باید به سمت تولید هدایت شود.  وی تصریح کرد: ما تولید را پرجاذبه و اقدامات غیرمولد را بی‌جاذبه خواهیم کرد؛ این با یک بخشنامه یا سخن امکان‌پذیر نیست و یک سلسله اقدامات می‌خواهد از جمله این‌که برای ایجاد جذابیت در تولید، کاهش مالیات تولید از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد با یک شیب ملایم و ایجاد مالیات برای کارهای غیرمولد و سوداگرانه مانند سوداگری در ارز، طلا و مسکن را دنبال می‌کنیم تا یک عدالت مالیاتی ایجاد شود و ما مصمم هستیم که این کار را در دولت دنبال کنیم. 
    رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود
 رئیسی در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه ام بی سی آمریکا که پرسید آیا برای این‌که برجام مؤثر واقع شود باید کل تحریم‌های آمریکا شامل تحریم‌های دوره ترامپ رفع شود؟ و قصد دارید تیم مذاکره هسته‌ای را حفظ کنید، گفت: تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کار خود را دنبال می‌کند. تیم سیاست خارجی ما نیز در حال بررسی کار عزیزان است.آمریکا موظف است تمام تحریم‌های ظالمانه نسبت به ملت ایران را رفع کند. رفع تحریم‌ها و راستی‌آزمایی محور بحث سیاست خارجی ما خواهد بود.
    آمریکا باید به دنیا پاسخ بدهد
وی گفت: سؤال این است که علی‌رغم این‌که ملت ایران به تعهدات خودش عمل کرده، آن‌ها چرا کوتاهی می‌کنند؟ آمریکا باید به دنیا پاسخ بدهد. همواره این موضوع مورد تأکید بوده که آمریکا باید به تعهداتش عمل کند و همه تحریم‌های ظالمانه را بردارد.
در ادامه این نشست خبری، خبرنگار روزنامه شرق پرسید: آقای رئیسی! از لحاظ آماری و گزارش‌های آماری بر شرایط کشور اشراف دارید؟ و می‌دانید چه کشوری را با چه شرایطی تحویل می‌گیرید؟ و آیا قرار است بعد از صد روز گزارش فعالیت خود را ارائه کنید؟
  مردم عزیز باید بدانند در چه شرایطی دولت جدید شروع شد
رئیسی در پاسخ گفت: وضعیت شرایط و ارقام و آمار روشن است، مراکز رسمی، نهادهای تجمیع کننده آمار و هم دستگاه‌ها آمار فعالیت خود را ارائه می‌کنند و همچنین آمارها از دید رسانه‌ها، نخبگان و کارشناسان پنهان نیست. مردم عزیز هم باید بدانند در چه شرایط دولت جدید شروع شد و قرار است فعالیت کند. شرایط و وضع موجود پیش روی ملت خواهد بود و بعد هم ما وضع موجود و وضع مطلوب را ارزیابی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم وضعیت موجود را به مطلوب نزدیک‌تر و فاصله را کم کنیم.  وی گفت: خواسته ملت از ما این است که دولت وعده‌هایش را فراموش نکند، ما نه تنها فقط صد روز بلکه شاید به صورت هفتگی و بعد ماهانه گزارش دهیم و بعد ارتباط با مردم را به عنوان یک نعمت برای رفع مشکلات موجود می‌دانیم. این نشست آغاز خواهد بود و نه انجام و ان‌شاءالله در نشست‌هایی که خواهیم داشت، برای رفع مشکلات تلاش خواهیم کرد. محور کار ما اقدام و عمل خواهد بود و هم دستگاه‌ها و هم بنده مردم را در جریان پیشرفت امور می‌گذاریم. 
    ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم
رئیس‌جمهور منتخب در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار الجزیره انگلیسی که پرسید «برخی تحلیل‌ها و اتهامات از سوی برخی نهادهای حقوق بشری مطرح است، این مسائل چه تأثیری می‌تواند بر فعالیت شما داشته باشد» گفت: من از ابتدای مسئولیت به عنوان یک حقوقدان و مدافع حقوق مردم بوده‌ام، حقوق بشر، محوری‌ترین مورد بوده که دنبال کرده‌ام و به آنانی که اتهام می‌زنند باید گفت ما امروز در جایگاه مدعی قرار داریم. تمام اقداماتی که انجام داده‌ایم در جهت رعایت حقوق بشر و انسان بوده است، با کسانی که دست به حرکت‌های داعشی و ضد امنیتی زدند. 
    به‌وجودآورندگان داعش مورد مؤاخذه قرار گیرند تا دنیا به صلح برسد
وی افزود: مدعیان حقوق بشر باید جواب دهند که اگر یک قاضی از امنیت جامعه و حقوق مردم دفاع کرد، آیا نباید مورد تشویق قرار گیرد که امنیت مردم را در برابر تهدیدها حفظ کرده است؟ افتخارم این است که هر جا بوده‌ام از حقوق مردم، امنیت مردم و آرامش مردم دفاع کردیم و امروز هم خود را موظف به این کار می‌دانم که از حقوق انسان‌ها دفاع کنم. کسانی که مدعی هستند باید به وجودآورندگان داعش را مورد مؤاخذه قرار دهند. مسلما اگر این‌ها مورد مؤاخذه قرار گیرند دنیا به صلح خواهد رسید.
رئیسی در پاسخ به این سؤال که چه برنامه‌ای برای احیای سرمایه اجتماعی و امید در جامعه دارید، گفت: من به عنوان رئیس‌جمهور خود را خادم جمهور می‌دانم؛ چه کسانی که به من رأی داده‌اند چه کسانی که به دیگر نامزدهای محترم رأی‌ داده‌اند و یا کسانی که به دلیل شرایط کرونایی یا به هر دلیلی پای صندوق رأی حاضر نشده‌اند. 
وی با بیان این‌که خود را خادم همه ملت می‌داند، اظهار داشت: خود را موظف می‌دانم نسبت به حقوق مردم پاسداری کنم، لذا نسبت به کاهش هزینه‌های اجتماعی و افزایش سرمایه‌های اجتماعی اقدام خواهم کرد. هر امری که سرمایه اجتماعی را افزون و از هزینه‌ها بکاهد در دستور خواهد بود. 
    حتی بعد از لغو تحریم‌ها هم با بایدن دیدار نمی‌کنم
رئیسی در پاسخ به خبرنگار «راپلی» روسیه مبنی بر این‌که آیا بعد از لغو تحریم‌ها حاضر به ملاقات با رئیس‌جمهور آمریکا هست یا نه، گفت: خیر. 
وی در پاسخ به این سؤال خبرنگار فارس که چه برنامه‌ای برای جبران خسارت مردم در بورس دارید، گفت: اعتماد مردم را به بازار سرمایه برمی‌گردانیم. 
رئیس‌جمهور منتخب ادامه داد: از جمله اقدامات ما این خواهد بود که حتمابورس را به عنوان قلک دولت قرار نخواهیم داد و کسری بودجه دولت را از طریق بورس تأمین نخواهیم کرد. 
    نظارت‌ و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد
وی با بیان این‌که تلاش می‌کند از طریق ایجاد صندوق های خرد، ضرر مردم را در بورس جبران کند، اظهار داشت: نظارت‌ و سازوکارهای نظارتی را در بورس فعال خواهیم کرد که خود این فعال شدن نظارت باعث خواهد شد که صندوق توسعه بورس از ایجاد تکانه‌های بورس پیشگیری کند. رئیسی ادامه داد: اقدامات دیگری در دست برنامه‌ریزی است که از جمله آن‌ها عمیق کردن بورس است. شرکت‌هایی که پشت در بورس ایستاده‌اند که ورود آن‌ها را تسهیل خواهیم کرد. شرکت‌هایی که می‌توانند عمق بورس را افزایش دهند و خسارت‌های سهامداران را کاهش دهند.  رئیسی در پاسخ به سؤال شبکه سی‌ان‌ان آمریکا مبنی بر این‌که نظرش درباره پیشنهاد بایدن در مورد امضای توافق برجام طرح با ایران در حوزه مسائل برنامه موشکی و منطقه‌ای گفت:‌ آقای بایدن چرا به تعهدات دولت‌های قبل متعهد نیست؟ چرا آقای بایدن به وظایف خود نسبت به تعهداتی که برای دولت آمریکا ایجاد شده پاسخگو نیست؟ رئیس‌جمهور منتخب ایران اظهار داشت: پیشنهاد جدی من به دولت آمریکا این است که سریعا به تعهدات خود عمل کنند تمامی تحریم‌ها را رفع کنند و نشان دهند با رفع همه تحریم‌ها که صداقت دارند.  وی افزود: ملت ایران از برجام خاطره خوشی ندارند چون آورده‌ای که در برجام پیش‌بینی شد ملت ایران شاهد برخورداری از این آورده نبود و دلیل آن هم عهدشکنی آمریکایی‌ها و عمل نکردن به تعهدات توسط اروپایی‌ها بود. 
    مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست
رئیسی خاطرنشان کرد: ما تأکید می‌کنیم دولت آمریکا نسبت به تعهدش در این قرارداد عمل کند و به آن پایبند باشد. مسائل منطقه‌ای و مسائل موشکی قابل مذاکره نیست مسئله‌ای بر روی آن مذاکره و توافق شده و قرارداد آن منعقد شده و آن‌ها به آن متعهد شده‌اند، اما بدان عمل نکرده‌اند چگونه می‌خواهند وارد مباحث جدید و نو شوند؟
رئیس‌جمهور منتخب ایران در پاسخ به سؤال خبرنگار شبکه پرس‌ تی‌وی مبنی بر این‌که برنامه‌اش برای احیای برجام و وادار کردن آمریکا به لغو تحریم‌ها چیست، اظهار داشت: آنچه که سیاست جمهوری اسلامی بوده و بارها اعلام شده این است که اقدامات هسته‌ای ما اقداماتی مسالمت‌آمیز و در جهت قواعدی است که این علم و دانش در عرصه‌های مختلف صنعتی،‌کشاورزی و پزشکی دارند و اقدامات جمهوری اسلامی تاکنون اقداماتی بوده که بر اساس اعلام سازمان‌های بین‌المللی در چارچوب قوانین و مقررات انجام شده است. 
وی افزود: علی‌رغم این‌که اقدامات جمهوری اسلامی طبق اعلام خود آن‌ها در چارچوب مقررات انجام شده چرا موانع و مشکلاتی بر سر راه اقدامات هسته‌ای ایران قرار می‌دهند حال آنکه به اعتراف مکرر آن‌ها اقدامات هسته‌ای ایران تاکنون هیچ‌گونه مشکلی نداشته است. 
رئیس‌جمهور در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایسنا درباره ترکیب احتمالی کابینه دولت یازدهم گفت: همانطور که بارها اعلام کردم  به صورت مستقل وارد میدان شدم و از همه گروه‌ها، تشکل‌ها، احزاب و شخصیت‌های بزرگ که از من حمایت کردند صمیمانه تشکر می‌کنم و سپاسگزارم. رئیس‌جمهور منتخب در ادامه خاطر نشان کرد: در تشکیل دولت، نگاهم به انقلابی بودن، کارآمد بودن و مردمدار بودن از شاخص‌های دولت بنده خواهد بود. بنده در این قضیه از نگاه مردم و از نگاه نخبگان استقبال می‌کنم و طبق سامانه‌ای که چند روز آینده در اختیار همگان قرار خواهد گرفت پیشنهادهایتان را نسبت به اشخاص مختلف ارائه خواهم داد.

نویسنده : معصومه پورصادقی - دبیر گروه سیاسی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.