ظریف: اروپا نمی‌تواند از مسیرهای تعیین شده در برجام علیه ایران استفاده کند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 14725
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۰۹ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۹ | 778 بازدید |

ظریف: اروپا نمی‌تواند از مسیرهای تعیین شده در برجام علیه ایران استفاده کند

وزیر خارجه ایران گفت: اتحادیه اروپا اگر خیال می‌کند که می‌تواند از مسیرهایی که برجام برای مقابله با نقض آن تعیین کرده، علیه ایران استفاده کند، دچار یک اشتباه بزرگ شده است.
ظریف: اروپا نمی‌تواند از مسیرهای تعیین شده در برجام علیه ایران استفاده کند

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در مسکو حضور دارد، امروز (دوشنبه) پس از دیدار و گفتگو با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود در نشست خبری مشترک به تشریح گفتگوهای انجام شده پرداخت.

وی گفت: بسیار خوشحالم که امروز بعدازظهر در خدمت دوستان رسانه‌ها هستم و از این فرصت استفاده می‌کنم که پیشاپیش سال نو میلادی را به شما و مردم روسیه تبریک بگویم و آرزوی سالی پر از صلح، آرامش و موفقیت برای مردم دنیا و مردم روسیه داشته باشم.

ظریف عنوان کرد: دوست و همکار قدیمی آقای لاوروف به صورت جامع مذاکراتی که امروز داشتیم بیان کرد ما درباره روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای و بین‌المللی دیدگا‌ه‌های مشترکی داریم.

وی با بیان اینکه روابط دوجانبه دو کشور به صورت جامع و گسترده در همه زمینه‌ها در حال پیشرفت است، عنوان کرد: زمینه‌های بیشتری برای توسعه روابط در حوزه تجارت دوجانبه، تجارت‌های منطقه‌ای، استفاده از مکانیسم اوراسیا و تجارت چندجانبه و استفاده از ارزهای ملی و جدا کردن دو کشور از وابستگی به دلار آمریکا برای تبادلات تجاری از جمله موضوعات مهمی است که درباره آن همکاری داریم.

ظریف  اضافه کرد: همکاری در حوزه فناوری، تکنولوژی و همکاری در حوزه‌های مختلف انرژی، حمل و نقل، کریدورهای مشترک، زمینه‌های کار دوجانبه و چندجانبه را بین ایران و روسیه و همسایگان دیگرمان چه همسایگان دیگر در اوراسیا و چه سایر همسایگان ایجاد می‌کند.

وزیر خارجه بیان کرد: در سیستم برق با آذربایجان و روسیه همکاری داریم و همچنین در سیستم با روسیه، ارمنستان و گرجستان همکاری داریم و در ترانزیت ایران، آذربایجان و روسیه همکاری بسیار خوبی دارند. حوزه‌های مختلفی است که نه تنها همکاری‌های چندجانبه خوبی ما را به هم پیوند می‌دهند و بسیار خوشحالیم روابط امروز ما با روسیه در بهترین شرایط تاریخی است.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: همکاری‌های بسیار خوبی برای پایان دادن به آلام مردم سوریه داشتیم و این همکاری‌ها به روند آستانه منجر شد که بتوانیم کاهش تنش در سوریه داشته باشیم و امروز به یمن همکاری‌های سه جانبه در آستانه توانستیم اولین روند سیاسی را بعد از چندین سال جنگ در سوریه شروع کنیم و کمیته قانون اساسی بسیار مهم است و امیدواریم طرفین گفتگوهای کمیته قانون اساسی کار را با جدیت و حسن نیت به پیش ببرند.ایران و روسیه در این زمینه تلاش‌های فراوانی کردند و به همراه ترکیه به این تلاش ها ادامه می‌دهیم.

*وضعیت ادلب بسیار شکننده است

ظریف با بیان اینکه وضعیت ادلب بسیار شکننده است، تصریح کرد: لازم است همکاری‌ها در زمینه آرامش در ادلب و پایان دادن به حضور تروریست‌ها در ادلب ادامه یابد و ما در این زمینه با روسیه و ترکیه همکاری می‌کنیم.

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: در موضوع یکجانبه‌گرایی گسترده‌ای که از سوی آمریکا در سطح بین‌المللی رواج پیدا کرده و دولت آمریکا در سطح بین‌المللی تلاش می‌کند منویات خود را بر سایر کشورهای جهان تحمیل و حتی سایر کشورها را به قانون شکنی مجبور کند، نیاز به یک همکاری گسترده وجود دارد و ایران و روسیه این کار را در قالب برجام و در سایر حوزه‌ها انجام دادند.

*اروپا از نظر عملی اقدامی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اجرای تعهداتشان انجام ندادند

وی همچنین گفت: موضع کشورهای اروپایی درباره برجام گرچه از نظر سیاسی عموما حمایت کردند، ولی از نظر عملی اقدامی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا و اجرای تعهدات خودشان نکردند، عنوان کرد: ایران و روسیه درباره اینکه اروپا باید تعهدات خود را در برجام اجرا کند هم نظر هستند و ما این نظر را در کمیسیون مشترک به شرکای خودمان در برجام از اتحادیه اروپا اعلام کردیم.

*طرح‌های شبیه ایران و روسیه برای امنیت در خلیج فارس

وزیر خارجه اضافه کرد: در زمینه منطقه همانطور که آقای لاوروف اشاره کرد ما دو طرح بسیار شبیه به هم درباره امنیت در خلیج فارس داریم، پویش صلح هرمز که توسط آقای روحانی در مجمع عمومی مطرح شد و طرحی که دوستان روس ما به دنبال آن هستند برای امنیت جمعی در خلیج فارس هر دو بر این مبناست که روابط در این منطقه باید براساس همکاری نه مقابله و تهدید و توسل به زور باشد و امیدواریم با مشارکت هر دو طرح را گسترش دهیم و سایر کشورهای منطقه را برای مشارکت در این طرح‌ها تشویق کنیم.

به گزارش فارس، ظریف با بیان اینکه بسیار خوشحالم که گفتگوهای ما با روسیه در زمینه‌های مختلف ادامه دارد، عنوان کرد: زمینه‌های همکاری بسیار زیاد است. نزدیک‌ شدن مردم دو کشور از طریق گسترش توریسم و سایر زمینه‌های همکاری مشترک ایران و روسیه از موضوعاتی است که از آن استقبال می‌کنیم.

* هشدار ظریف به اروپا

وزیر خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره برجام گفت: ایران و روسیه از ابتدای مذاکرات و اجرای برجام، موضع مشترک و همراهی در کنار چین به عنوان کشورهایی داشتند که با یک سیاست مثبت برای اجرای برجام اقدام کردند.

وی با بیان اینکه متأسفانه طرف‌های غربی اعتقاد داشتند می‌توانند با فشار و تحریم با ایران برخورد کنند، تصریح کرد: مردم ایران ثابت کردند که از یک طرف دنبال همکاری بین‌المللی هستند و از مذاکره هراسی ندارند، در مسیر مذاکره آمادگی دارند که به توافق برسند و بعد از اینکه به توافق رسیدند، به تعهداتشان عمل کنند.

ظریف ادامه داد: ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پنج گزارش بعد از سر کار آمدن ترامپ و نقض برجام توسط آمریکا تصریح دارد که ایران تمام تعهداتش را با حسن نیت کامل اجرا کرده و این نشانگر این واقعیت است که مردم و دولت ایران نه تنها از تعامل استقبال می‌کنند، بلکه به تعهداتشان در تعامل پایبند هستند.

*نمی‌پذیریم یک توافق فقط یک طرفه اجرا شود

وی تصریح کرد: ولی ما نمی‌پذیریم یک توافق فقط یک طرفه اجرا شود و فقط ایران، روسیه و چین توافق را اجرا کنند. توافق باید توسط تمام طرف‌ها اجرا شود، متاسفانه آمریکایی‌ها رسما از توافق خارج شدند و اروپایی‌ها بسیاری از تعهداتشان را در چارچوب برجام و بسیاری از تعهداتی که بعد از خروج آمریکا دادند، رد کردند و تعهداتی که اروپایی‌ها اجرا نکردند فقط تعهداتی نیست که بعد از خروج آمریکا پذیرفتند بلکه تعهداتی است که در قالب برجام پذیرفتند و به تعهداتشان پایبند نبودند.

وزیر خارجه بیان کرد: برجام به عنوان یک توافق بسیار متین و توازن بخش بین‌المللی توانسته روش‌هایی را برای مقابله با نقض تعهدات خودش پیش بینی کند.اقداماتی که ایران در ۹ ماه گذشته انجام داده در اجرای این مفاد برجام بوده و هیچکس نمی‌تواند در برابر این اقدامات، اقدامی کند. در حقوق بین الملل و حقوق داخلی آن چه اولین جلسه به شما یاد می‌دهند، این است که شما نمی‌توانید در برابر راهکارهای قانونی اقدام به تنبیه طرفی کنید که از راهکار قانونی استفاده می‌کند.

*کشورها به جای اینکه دنبال نابودی برجام باشند تعهداتشان را اجرا کنند

به گزارش فارس، رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اتحادیه اروپا اگر خیال می‌کند که می‌تواند از مسیرهایی که برجام تعیین کرده برای مقابله با نقض برجام، علیه ایران استفاده کند دچار یک اشتباه بزرگ شده است، به خاطر اینکه باید از این مسیرها اول علیه نقض آمریکا استفاده کند و بعد علیه نقض‌های اروپا استفاده کند و بعد از آن نیازی نیست به ایران بپردازد چون در آن صورت ایران به اجرای کامل برجام برمی‌گردد و این نکته‌ای است که ما و روسیه بر آن اتفاق نظر داریم و همکاری می‌کنیم.

وی افزود: معتقدیم برجام یک دستاورد مهم جامعه بین‌المللی است و بهتر است کشورها به جای اینکه دنبال این باشند که برجام را نابود کنند دنبال این باشند که تعهداتشان را اجرا کنند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در رأس هیأتی شب گذشته (یکشنبه) به منظور رایزنی با سرگئی لاوروف همتای روس خود وارد مسکو شد و قرار است در ادامه این سفر عصر امروز مسکو را به مقصد پکن ترک کند تا در پاسخ به دعوت «وانگ یی» همتای چینی با وی دیدار و گفتگو کند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.