ظریف: اروپا تعهدات خود را انجام ندهد، اقدامات بعدی را انجام می‌دهیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 10266
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۴ |

ظریف: اروپا تعهدات خود را انجام ندهد، اقدامات بعدی را انجام می‌دهیم

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: اگر اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام ندهند، ما اقدامات بعدی را انجام می دهیم.
ظریف: اروپا تعهدات خود را انجام ندهد، اقدامات بعدی را انجام می‌دهیم

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیئت دولت اظهار داشت: همانطور که آقای رئیس جمهور فرمودند اروپایی ها و مخصوصا رئیس جمهور فرانسه تلاش هایی در سفر اخیر به مجمع عمومی ملل متحد انجام دادند و حتی در این تلاش ها حرکت های رو به جلویی هم داشتند اما همزمان با اینکه این تلاش ها انجام می شد آقای ترامپ در سخنرانی خود در مجمع عمومی رسما اعلام کرد تصمیم ندارد از تحریم ها کم کند بلکه تصمیم دارد به تحریم ها اضافه کند.

وی افزود: این دقیقا ۱۸۰ درجه مخالف آن بود که اروپایی ها از قول وی می گفتند که آمادگی انجامش را دارد. به همین دلیل نیاز بود کار بیشتری نسبت به آنچه آقای ترامپ در جلسه خصوصی اروپایی ها مطرح کردند و به آن تعهد دارد و آنچه در عموم انجام می دهد، انجام شود و کماکان بحث ما با اروپایی ها ادامه دارد.

وزیر امور خارجه با اشاره به طرح ۴ ماده ای مکرون نیز گفت: نکته دیگری که هست طرح چهار ماده ای است که آقای مکرون داده و این طرح از زبان وی مطرح شده و حاوی دیدگاه های ما نیست. ما کاملا مشخص کردیم جمهوری اسلامی ایران به دنبال سلاح هسته ای نیست. همانطور مشخص کردیم طرح امید نشان دهنده آن است که ما همواره از سال ۶۴ که اولین نامه در مورد امنیت خلیج فارس ایران به دبیر کل ملل متحد نوشته شد تاکنون همواره به دنبال امنیت در خلیج فارس و امنیت کشتی رانی بوده ایم و این دیگران بودند که مانع می شدند. این مواضع ما کاملا مشخص است اما این مواضع در آن طرح ۴ ماده ای درست بیان نشده است.

وی تاکید کرد: لازم است که این مذاکرات هم ادامه پیدا کند تا اینکه موضوعات به صورت دقیق مطرح شود. ما این تماس ها را ادامه می دهیم اما تماس با فرانسه را داریم. آقای مکرون شخصا با علاقه دنبال کردند، وزیر خارجه فرانسه با علاقه بعد از خروج مکرون از نیویورک یک دور ملاقات مجدد داشتند و با علاقه موضوع ادامه دارد و با آقای آبه هم همینطور.

ظریف تصریح کرد: لذا ما تلاش هایمان در مسیرهای مختلف ادامه پیدا می کند، ضمن اینکه روی مواضع خود محکم ایستاده ایم که اگر اروپایی ها تعهدات خود را اجرا نکنند ما اقدامات خود را انجام بدهیم.

وی بیان کرد: ما همواره گفتیم با همسایگان خود به دنبال رسیدن به تفاهم هستیم و به دنبال تنش نیستیم. اگر دولت سعودی به این نتیجه برسد که با خرید سلاح و واگذار کردن حاکمیتش به دیگران نمی تواند به امنیت برسد و به سمت منطقه پیش بیاید حتما با آغوش باز از طرف ایران مواجه خواهد شد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به تهدید اتحادیه اروپا در مورد خروج از برجام در صورت برداشته شدن گام چهارم از سوی تهران گفت: این موضوع که آنها از برجام خارج می‌شوند، صحت نداشته و آنچه از سوی اروپایی‌ها مطرح شد تنها تغییر در روند رفع اختلافات و بررسی مفاد ۲۶ و ۳۶ برجام علیه ایران است که این موضوع اصلا موضوعیت ندارد.

ظریف ادامه داد: اقدامی که ایران از ۱۸ اردیبهشت سال جاری آغاز کرد، بعد از فرصت یکساله‌ای بود که به اروپاییان داده شده بود و بعد از عدم پایبندی آنان به تعهدات خود، ما نیز دست به اقدامات جبرانی زدیم. آنچه ایران انجام می‌دهد دقیقا در چارچوب مفاد حقوقی برجام بوده و اروپاییان نمی‌تواند در مقابل اقدامات جبرانی ما کار تنبیهی انجام دهند.

ظریف تصریح کرد: آنچه در ماده ۳۶ برجام درنظر گرفته شده و اروپاییان مدعی شده‌اند که می‌خواهند بر اساس آن عمل کنند در صورتی درست است که ایران اولین نقض کننده باشد ولی وقتی ما به تعهدات خود کاملا پایبند بوده و درچارچوب مفاد قانونی عمل جبرانی می‌کنیم، طرف مقابل نمی‌تواند از این بند استفاده کند.

وی در پاسخ به سوال صحت داشتن تلاش فرانسوی‌ها برای ایجاد تماس تلفنی میان روسای جمهور ایران و آمریکا تصریح کرد: فرانسوی‌ها تلاش زیادی کردند که این تماس برقرار شود ولی آقای روحانی موافقت نکردند. البته خود آقای مکرون با ترامپ گفتگوهایی را در این زمینه داشته‌اند ولی آنچه به ما مربوط است، عدم برقراری این تماس در شرایط برقراری تحریم بود.

وزیر امور خارجه با اشاره به شباهت پیشنهاد فرانسوی‌ها در موضوع ایجاد خط اعتباری ۱۵ میلیارد دلاری و توافق چهاربندی که در نیویورک اعلام کرده بودند نیز اظهار داشت: ایجاد اعتبار ۱۵ میلیاردی فقط برای فروش پنج ماهه نفت ایران بود و این در حالی است که طرح مجدد فرانسه برای برداشته شدن کامل تحریم‌ها بود؛ اگر این طرح مورد موافقت قرار می‌گرفت دیگر نیازی به ایجاد آن خط اعتباری نبود.

ظریف با اشاره به احتمال سفر رئیس جمهور فرانسه به کشورمان بیان داشت: فعلاً که برنامه سفر امانوئل مکرون به ایران وجود ندارد ولی باید بگویم که دعوت از وی پابرجاست.

وی در پایان در مورد وضعیت درمانی مجید تخت روانچی نیز خاطر نشان کرد: آقای تخت روانچی بعد از آنکه به نیویورک سفر و ماموریت خود را آغاز کردند، پزشکان تشخیص سرطان را دادند و روند درمان شروع شد. مسلما اگر این تشخیص در ایران اتفاق افتاده بود، روند درمان نیز در ایران انجام می‌شد؛ اما چون تشخیص بعد از شروع مأموریت بوده و در این مرحله تغییر شیوه درمان و تغییر مکان مصلحت نیست، ما امیدواریم وی هرچه زودتر درمان خود را به پایان رسانده و بر سر کار خود حاضر شوند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: آقای تخت روانچی عمل جراحی مقدماتی را انجام داد و اولین دوره شیمی درمانی را نیز پشت سر گذاشته‌اند. وی به‌رغم تشخیص بیماری اصلا دوره نقاهت را نگذراندند و با غیرت و مسئولیت به سخنرانی در مجمع عمومی، شورای امنیت، اندیشکده‌ها و گفتگو با رسانه‌ها پرداختند که به خاطر این اهتمام امیدواریم هرچه زودتر سلامت خود را بیابند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.