طرح شفافیت آراء به‌زودی به نتیجه می‌رسد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 25529
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۳۱ تیر ۱۳۹۹ - ۸:۰۱ | 618 بازدید |
متفکر آزاد عضو کمیسیون‌ آموزش و تحقیقات مجلس:

طرح شفافیت آراء به‌زودی به نتیجه می‌رسد

عضو هیئت‌رئیسه مجلس می‌گوید که طرح شفافیت آراء به‌زودی به نتیجه می‌رسد.
طرح شفافیت آراء به‌زودی به نتیجه می‌رسد

عضو هیئت‌رئیسه مجلس می‌گوید که طرح شفافیت آراء به‌زودی به نتیجه می‌رسد.
روح‌الله متفکر آزاد، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم تبریز نیز دراین‌باره به« رسالت» می‌گوید: طرح شفافیت آراء ارائه ‌شده و اکنون فرآیند کمیسیون را طی می‌کند. زمانی که آماده و تکمیل شود به صحن علنی می‌آید و رأی‌گیری انجام خواهد شد. طرح شفافیت آراء نمایندگان از طرح‌های اولیه مجلس بوده است و بنابراین زمان زیادی برای تصویب و اجرایی شدن آن طول نخواهد کشید.
وی افزود: من با طرح شفافیت آراء موافق هستم و بنده نیز یکی از طراحان اصلی آن بوده‌ام. اما برخی از مسائل درمورد این طرح مطرح است که واقعی و ما نیز آن را درک می‌کنیم و سعی بر این بوده است که آن نکات را لحاظ کنیم. ازجمله اینکه تمام موضوعات امکان شفافیت ندارد و زمانی هست که مسائل امنیتی مطرح و امکان شفافیت آراء نیست و به صلاح ملت ایران نیست که شفاف باشد.
متفکرآزاد ادامه داد: به‌طور مثال در بعضی از موارد ممکن است برای مجلس تبعاتی مانند پوپولیسم داشته باشد و درمواردی که منافع ملی در تصویب آن نیست اما به دلیل فشارهای بیرونی باوجود شفافیت آراء نمایندگان مجبور به رأی خلاف منافع می‌شوند، این مسائل ازجمله نکاتی بود که سعی در اصلاح آن‌ها داشتیم.
عضو هیئت‌رئیسه مجلس می‌گوید: این نگاه خوش‌بینانه بنده است که در مجلس دهم نیز به این دلایل به نتیجه نرسید و می‌گویم در مجلس دهم نیز همکاران ما ممکن است این دلایل را داشته‌اند و به سمت اجرای آن نرفته‌اند. بنابراین تلاش ما در این طرح این بوده است که تاجای ممکن حواشی را کاهش دهیم. تابه‌حال اصل بر عدم شفافیت بوده مگر اینکه خلافش ثابت شود اما از حالا به بعد ما این اصل را به سمتی می‌بریم که اصل بر شفافیت است مگر اینکه ملاحظاتی در آن وجود داشته باشد. درنتیجه اگر بتوانیم این اصل را جا بیندازیم  یک‌قدم بزرگ در مسیر تحول پارلمان خواهد بود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.