طرح تشکیل ‏شرکت ملی پالایش و پتروشیمی در کمیسیون انرژی به تصویب رسید - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 68866
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۶:۲۱ |
هادی بیگی‌نژاد، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

طرح تشکیل ‏شرکت ملی پالایش و پتروشیمی در کمیسیون انرژی به تصویب رسید

هادی بیگی‌نژاد، نماینده مردم ملایر و‌عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه طرح تشکیل ‏شرکت ملی پالایش و پتروشیمی در کمیسیون انرژی به تصویب رسیده است، به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: اتفاقات نوینی در حوزه گاز درحال‌ انجام است. به طورمثال متان به متانول تبدیل‌شده و اتان به اتلین مبدل شده است.
طرح تشکیل ‏شرکت ملی پالایش و پتروشیمی در کمیسیون انرژی به تصویب رسید

گروه سیاسی
هادی بیگی‌نژاد، نماینده مردم ملایر و‌عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه طرح تشکیل ‏شرکت ملی پالایش و پتروشیمی در کمیسیون انرژی به تصویب رسیده است، به خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: اتفاقات نوینی در حوزه گاز درحال‌ انجام است. به طورمثال متان به متانول تبدیل‌شده و اتان به اتلین مبدل شده است. لازم به ذکر است تا بگوییم که ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده متانول است و می‌تواند این محصول ارزشمند را به سایر محصولات ارزشمند دیگر تبدیل کند. چنانچه این موضوع محقق شود در سطح کلان ارزآوری فراوانی رقم خواهد خورد. نظیر این اتفاقات با رویکرد توجه به حوزه گاز  درحال انجام است. متأسفانه در حوزه نفت تاکنون ورود نشده است چراکه دیدگاه مجموعه پالایش بخش درکشور فاقد توجه به زنجیره ارزش است.  
وی با تأکید براینکه باید نگاه پتروشیمیایی به نفت شکل بگیرد، افزود: مطابق دیدگاه مجموعه پالایش، زنجیره ارزش در حوزه گاز حائز اهمیت و در بخش نفت چندان اهمیت ندارد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون از نفت به‌جز بنزین، گازوئیل، سوخت و ال پی جی استفاده دیگری نشده و متأسفانه هیچ اقدام عملیاتی برای زنجیره ارزش نفت صورت نگرفته است. بیگی‌نژاد تصریح کرد: حدود ۲۷ میلیون تن در سال فرآورده سنگین تولید می‌گردد که متأسفانه توأم باارزش افزوده نیست درحالی‌که تمام دنیا بر این فرآورده‌ها ارزش‌افزوده ایجاد کرده و درحال تولید است. ضرورت دارد تا ثروت موجود در کشور را تبدیل به پول‌کنیم و ارزآوری کشور را به‌منظور بهبود وضعیت اقتصادی رقم بزنیم. 
 احداث مینی پالایشگاه‌ها، اشتغال‌زایی‌ خواهد داشت
نماینده مردم ملایر افزود: هنگامی‌که صحبت از سایر قابلیت‌های نفتی می‌گردد، برخی به هزینه‌های بسیار بالا اشاره می‌کنند که بی‌شک چنین روندی نادرست است. منکر هزینه‌های بسیار بالا در امر استفاده از سایر قابلیت‌های نفت و ارزش‌افزوده آن نیستیم اما به طورحتم سرمایه‌گذاری در این بخش تشویق و ترغیب به سرمایه‌گذاری خواهد شد. چاره این بخش احداث مینی پالایشگاه‌های ۵ هزار بشکه‌ای است.
عضو کمیسیون انرژی مجلس همچنین خاطرنشان کرد: طبق بررسی‌های انجام‌شده در مینی پتروپالایشگاه‌ها بین ۵ تا ۱۰ هزار بشکه در طول روز نفت به فرآورده‌های پتروشیمی تبدیل می‌شود، از سوی دیگر این پروژه‌ها آب زیادی مصرف نمی‌کنند و آلودگی زیادی هم ندارند.
او درپایان این گفت‌وگو اظهارکرد: همزمان با احداث مینی پالایشگاه‌های کشور بیش از ۱۵۰ نفر به‌طور مستقیم مشغول به کار خواهند شد و این یعنی که احداث این پالایشگاه علاوه بر ظرفیت گسترش انرژی، ظرفیت اشتغال‌زایی نیز دارد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.