ضرورت ورود دستگاه قضا به ترک فعل در حوزه دارو - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 87796
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۳ تیر ۱۴۰۲ - ۶:۳۵ |
عملکرد دستگاه های اجرایی در دو حوزه واردات و ترخیص تجهیزات پزشکی و مدیریت بازار دارویی بررسی شد

ضرورت ورود دستگاه قضا به ترک فعل در حوزه دارو

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، حوزه دارویی کشور طی سال‌های گذشته با مسائل مختلفی نظیر کمبود برخی اقلام و همچنین پرداخت بالا از جیب مردم مواجه بوده که دسترسی بیماران را با چالش مواجه کرده است. چالش‌هایی که به دلایل مختلف از جمله انجام اصلاحات ارزی در این حوزه که با اجرای آن منابع مالی مورد نیاز زنجیره تأمین افزایش یافته، شدت بیشتری پیدا کرده است.
ضرورت ورود دستگاه قضا به ترک فعل در حوزه دارو

گروه اقتصادی
به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، حوزه دارویی کشور طی سال‌های گذشته با مسائل مختلفی نظیر کمبود برخی اقلام و همچنین پرداخت بالا از جیب مردم مواجه بوده که دسترسی بیماران را با چالش مواجه کرده است. چالش‌هایی که به دلایل مختلف از جمله انجام اصلاحات ارزی در این حوزه که با اجرای آن منابع مالی مورد نیاز زنجیره تأمین افزایش یافته، شدت بیشتری پیدا کرده است. در همین راستا مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در راستای وظایف محوله خود و پیرو مطالعات قبلی، نشستی را با حضور اکثر دست اندرکاران اصلی حوزه دارو در کشور برگزار کرد.
بر اساس مجموع نکاتی که در این نشست مطرح شد، به دلیل حساسیت تأمین دارو و تأثیری که بر روی سلامت مردم می‌گذارد، این حوزه راهبردی نیازمند توجه ویژه است. با توجه به مجموعه مباحث مورد اشاره در این نشست، به منظور بهبود شرایط موجود پیشنهاد می‌شود مداخلات ذیل در دستور کار سیاست گذاران این حوزه قرار گیرد؛ نخست انضباط مالی و شفافیت در خصوص تخصیص منابع مالی و نحوه هزینه کرد آن می‌باشد؛ گزارش وضعیت پرداخت یارانه دارو توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها و نحوه تخصیص و هزینه کرد منابع مذکور به تفکیک سازمان‌ها و صندوق‌های بیمه‌گر درمان هر سه ماه یک بار از سوی مراجع ذیربط به کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی و دیوان محاسبات کشور ارائه شود. موضوع بعدی تقویت نقدینگی زنجیره تأمین است؛ بانک مرکزی و بانک های عامل با در نظر گرفتن عوامل تأثیرگذار همچون نرخ تورم، هزینه حقوق و دستمزد، فرآیند تولید و دوره وصول مطالبات تأمین کنندگان اقدامات لازم را در اسرع وقت برای ارائه تسهیلات کافی به تأمین کنندگان دارو را انجام دهند. مورد مهم دیگر  قیمت گذاری منطقی و تأمین ارز مناسب است؛ ضوابط قیمت گذاری  و مسیربندی صدور پروانه فرآورده‌های دارویی، مطابق با لیست داروهای ضروری کشور و لیست کمبودهای دارویی طی ۶ ماه آتی بازنگری و اصلاح شود. حمایت‌های ارزی از پروانه‌های صادر شده مطابق ضوابط مذکور و همچنین پیش‌بینی ضمانت اجرایی لازم به منظور انجام تعهدات ذیربط توسط تأمین کنندگان صورت گیرد. بانک مرکزی، ارز با کیفیت حوزه دارویی با اولویت اول را مطابق با لیست سازمان غذا و دارو در خصوص داروهای ضروری و پیش‌بینی کمبودهای دارویی، بدون تأخیر تأمین نماید. همچنین تحقق کاهش نرخ حقوق گمرکی از دیگر مسائل مورد توجه است و براین اساس ضرورت دارد لیست داروهای ضروری و اقلامی که طی
 ۶ ماه آتی امکان کمبود دارند و صدور و اجرای تعرفه های گمرکی تقلیل یافته به یک درصد، مطابق با لیست مذکور به روزرسانی و به طور منظم بین سازمان غذا و دارو و گمرک تبادل شود. به گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و با توجه به بند ب تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ نرخ چهاردرصد حقوق گمرکی مذکور در صدر بند «د» ماده (۱) قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰/۸/۲۲ برای کالاهای اساسی و دارو و شیرخشک مخصوص اطفال با مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به یک­ درصد (۱%) تقلیل یافته است. بر اساس قانون فهرست این موارد می بایست با پیشنهاد سازمان ‌برنامه و بودجه کشور به‌تصویب‌‌ هیئت وزیران برسد. تجویز و مصرف منطقی داروها؛ به منظور مدیریت هزینه‌ها و مصرف منطقی دارو، سازوکارهای مربوطه از جمله استفاده از راهنماهای بالینی و کاربرد ابزارهای بیمه های پایه، بازنگری در تعرفه ها، تکمیل نظام سلامت الکترونیک در دستور کار قرار گیرد. اصلاح ساختار بیمه‌ای و بودجه‌ای در حوزه دارو؛ براین اساس فهرست داروهای تحت پوشش سازمان‌های بیمه گر و پیش بینی سازوکار پرداخت برخط معوقات سازمان های بیمه گر به داروخانه ها و مراکز درمانی مورد بازنگری قرار گیرد. مطابق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس مورد آخر، تدوین سند جامع پشتیبان هماهنگی بین بخشی در حوزه دارو می‌باشد؛ به منظور ارتقاء هماهنگی‌های بین بخشی کارگروه مشورتی با حضور همه دستگاه‌های ذی‌ربط تشکیل و سندی جامع به منظور تبیین وظایف و مسئولیت نهادهای مرتبط به همراه مراحل و زمانبندی اجرایی و نحوه پاسخگویی هرکدام تعیین شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.