ضرورت هدایت زمین‌های بلااستفاده به سمت بازار مسکن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93148
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۶:۵۱ |
صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی:

ضرورت هدایت زمین‌های بلااستفاده به سمت بازار مسکن

صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به تشریح ابزارهای لازم برای تحریک عرضه زمین و کاهش قیمت پرداخت و دراین‌باره به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: مادامی‌که تحریک زمین صورت بگیرد، زمینه عرضه برای ساخت‌وساز‌ نیز ایجاد خواهد شد.
ضرورت هدایت زمین‌های بلااستفاده به سمت بازار مسکن
صدیف بدری، عضو کمیسیون عمران و نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی به تشریح ابزارهای لازم برای تحریک عرضه زمین و کاهش قیمت پرداخت و دراین‌باره به خبرنگار «رسالت» عنوان کرد: مادامی‌که تحریک زمین صورت بگیرد، زمینه عرضه برای ساخت‌وساز‌ نیز ایجاد خواهد شد. براین اساس زمین‌های خالی و بلااستفا‌ده به بازار مسکن هدایت خواهند شد و گامی در راستای بهبود عرضه و تقاضا و همچنین کاهش قیمت تلقی خواهد شد.
کلیه این عوامل در کوتاه‌مدت نتیجه مبرهن نخواهد داشت چراکه به سبب اخذ مالیات، فروشنده افزایش قیمت اعمال‌خواهد کرد اما در میان‌مدت و درازمدت این روند موجب کنترل بازار مسکن و تعادل بخشی تولید خواهد شد. وی با تأکید بر لزوم اصلاح ضریب‌های‌ مالیاتی افزود: متأسفانه ضریب مالیاتی که برای زمین‌های خالی درنظر گرفته می‌شود، ناچیز است و دولت می‌بایست چاره‌ای دراین‌باره بیندیشد. ضرورت دارد تا ضریب مالیاتی به‌تناسب شرایط موجود منطقه‌ای و نرخ زمین باشد. بدر‌ی با اشاره به آما‌دگی مجلس برای اصلاح قوانین حوزه مسکن تصریح کرد: چنانچه دولت برای تغییر ضریب مالیاتی نیازمند اصلاح قوانین باشد، لایحه دوفوریتی ارائه کند.
بی‌شک نمایندگان از آمادگی لازم برای کمک به دولت برخوردارند و درصدد تعادل بخشی هرچه بیشتر عرضه و تقاضا بازار مسکن می‌باشند. نماینده مردم اردبیل، نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر‌ لزوم هدایت نقدینگی به حوزه مسکن همچنین خاطرنشان کرد: ضریب مالیاتی اهمیت فراوانی دارد و می‌بایست توأم با برنامه‌ریزی اخذ گردد. شرایط نباید به‌گونه‌ای رقم بخورد که سرمایه از بازار مسکن خارج و به دیگر بازارهای مالی همچون بازار خودرو، سکه، ار‌ز و… هدایت شود. عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به اهمیت اجرای قوانین متذکر‌شد: به‌منظور تعادل بخشی بازار‌مسکن می‌بایست مؤلفه‌های مختلف را درنظربگیریم و برای ساماندهی‌شان تلاش کنیم.
او با تأکید بر ارائه تسهیلات کم‌بهره از سوی دولت همچنین یادآور شد: دولت می‌‌تواند برای تعادل بخشی عرضه و تقاضا در کوتاه‌مدت، تسهیلات کم‌بهره ارائه دهد و زمین‌های ۹۹ ساله را در اختیار سازندگان برای ساخت مسکن‌های حمایتی بگذارد. ساخت مسکن حمایتی در تمامی شهرها به‌ویژه در مراکز استان‌ها می‌تواند امری حائز اهمیت باشد و به افزایش عرضه کمک کند. بدری در پایان این گفت‌وگو به‌ضرورت افزایش تعامل و همکاری‌های میان بخشی پرداخت و اظهارکر‌د: دولت در حوزه تسهیلات کم‌بهره کارنامه خوبی نداشته و درزمینه تأمین زیرساخت‌ها نیز موفق نبوده است. متأسفانه همکاری‌های میان‌بخشی به‌ویژه در میان بانک‌های کشور کم است و می‌بایست بیش‌ازپیش تقویت گردد. به‌موجب عدم همکاری‌هاست‌ که امروز شرایط خوبی را در بازار مسکن شاهد نیستیم.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.