ضرورت سودآوری و ارزش‌افزوده اقتصادی در بازار سرمایه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 80301
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۶:۱۵ |
حمیدرضا جیهانی، کارشناس ارشد بازارسرمایه تبیین کرد:

ضرورت سودآوری و ارزش‌افزوده اقتصادی در بازار سرمایه

حمیدرضا جیهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفت‌‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح تأثیرات نرخ سود بانکی در بازار بورس پرداخت و اظهار کرد: بازار سرمایه بازاری است  که افراد در آن سرمایه‌گذاری کنند. دراین بازار نسبتی تحت عنوان P/E وجود دارد. این نسبت بر اساس قیمت بر سود انتظاری است که طی یک سال مالی سهم سرمایه‌گذار‌ می‌شود.
ضرورت سودآوری و ارزش‌افزوده اقتصادی در بازار سرمایه

گروه سیاسی
حمیدرضا جیهانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه در گفت‌‌وگو با خبرنگار «رسالت» به تشریح تأثیرات نرخ سود بانکی در بازار بورس پرداخت و اظهار کرد: بازار سرمایه بازاری است  که افراد در آن سرمایه‌گذاری کنند. دراین بازار نسبتی تحت عنوان P/E وجود دارد. این نسبت بر اساس قیمت بر سود انتظاری است که طی یک سال مالی سهم سرمایه‌گذار‌ می‌شود. میانگین نسبت سودآوری نسبت P/E در بازار سرمایه حال حاضر حدود ۵/۵ الی ۶ است. این بدین معناست که سرمایه‌گذاران با قبول شرایط ریسکی بورس می‌توانند به‌طور میانگین ۱۵ الی ۱۷ درصد طی یک سال سود کسب کنند.وی افزود: در کنار بازار سرمایه با بازاری تحت عنوان بازار پولی مواجه هستیم. در این بازار به طورکل افراد در بانک‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند و بی‌آنکه ریسکی را متحمل شوند، طی یک سال سرمایه خود را به بانک می‌سپارند و در مقابل حدود ۲۰ الی ۲۲ درصد سود بانکی دریافت می‌کنند. مادامی‌که فرد قصد سرمایه‌گذاری داشته باشد، وارد بازار پولی می‌شود چراکه بازاری همچون بازار سرمایه، پرریسک و توأم با تأمل است. جیهانی تصریح کرد: به‌موجب عواملی همچون وجود ریسک و تأمل در کسب سود، جذابیت بازار سرمایه برای مردم و سرمایه‌گذاران خرد کاهش پیدا می‌کند. طی سال‌های اخیر بازار سرمایه همواره به‌عنوان پاسخ‌دهنده نیازمندی‌های تأمین مالی شرکت‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی در بخش اقتصاد واقعی بوده است. بنابراین می‌توان عنوان کرد که وظیفه بازار سرمایه تأمین مالی از مسیر بازار اولیه و بازار ثانویه بوده است. تأمین مالی که از سوی بازار سرمایه انجام می‌شود عددی بسیار بزرگ‌تر از عددی است که بانک‌ها می‌توانند با توجه به‌کفایت سرمایه خود به شرکت‌ها تسهیلات بدهند. این مدرس دانشگاه همچنین خاطرنشان کرد: تا زمانی که در بازار سرمایه جذابیت سودآوری و ارزش‌افزوده اقتصادی وجود نداشته باشد، افراد از این بازار اجتناب کرده، سرمایه‌گذاری نخواهند داشت و درنتیجه کلیه عواملی را که می‌توان تحت عنوان محاسن حوزه تأمین مالی در بازار سرمایه نام برد، از بین خواهد رفت. وی در پایان این گفت‌وگو متذکر شد: طی سال‌های اخیر بازار سرمایه، پررونق شده است به‌طوری‌که در شرایط حال حاضر حدود 
۵۰ میلیون ایرانی سهامدار هستند و سرمایه‌گذاری می‌کنند. بر این اساس می‌توان گفت که بازار سرمایه بخش عظیمی از مردم را در برگرفته و تحت‌الشعاع قرار داده است.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.