ضرورت رشد کمی و کیفی فولاد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92061
  پرینتخانه » اسلایدر, اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۷ مهر ۱۴۰۲ - ۲۲:۴۸ |
سید ابراهیم رئیسی در سفر یک‌روزه به استان اصفهان مطرح کرد:

ضرورت رشد کمی و کیفی فولاد

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی ديروز جمعه هفتم مهرماه برای سفری یک روزه وارد استان اصفهان شد. در جریان سفر رئیس جمهور چندین طرح افتتاح و به بهره برداری  رسید. بازدید از خط انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان و آغاز عملیات اجرایی فاز دوم این طرح نخستین برنامه رئیسی در استان اصفهان بود.
ضرورت رشد کمی و کیفی فولاد

حجت الاسلام ابراهیم رئیسی ديروز جمعه هفتم مهرماه برای سفری یک روزه وارد استان اصفهان شد. در جریان سفر رئیس جمهور چندین طرح افتتاح و به بهره برداری  رسید. بازدید از خط انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان و آغاز عملیات اجرایی فاز دوم این طرح نخستین برنامه رئیسی در استان اصفهان بود. در جریان این سفر با حضور رئیس جمهور فاز اول نیروگاه فولاد مبارکه به ظرفیت ۳۰۷ مگاوات افتتاح   شد، ظرفیت کلی این نیروگاه ۹۱۴ مگاوات است. همچنین با حضور رئیس جمهور پروژه تصفیه گازوئیل (DHT) پالایشگاه اصفهان به بهره‌برداری رسمی  رسید. افتتاحیه جایزه بین‌المللی مصطفی (ص) که به نوبل اسلامی در جهان مشهور است نیز با حضور رئیس جمهور در اصفهان انجام  ‌شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عباس علی‌آبادی در آيین راه‌اندازی نخستین واحد گازی نیروگاه سیکل ترکیبی شهید کاظمی مجتمع فولاد مبارکه که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، با بیان اینکه فولاد صنعت مادر است و بدون این فلز هیچ صنعتی نمی‌تواند شکل بگیرد، اظهار داشت: تحولات بزرگی در مسیر تولید فولاد است. وی با اشاره به اینکه فولاد به دو روش کوره بلند و احیای مستقیم تولید می‌شود که احیای مهم‌ترین روش‌هاست، افزود: اگر با محدودیت گاز مواجه شویم فولاد تولید نمی‌شود زیرا گاز در حکم خوراک فولاد و آب در حکم مواد لازم برای تولید فولاد است.وزیر صمت با بیان اینکه در فولاد مبارکه برنامه داریم به سمت فولاد سبز حرکت کنیم، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکنون از روش احیای مستقیم استفاده می‌کنیم با استفاده از انرژی‌های خورشیدی به دنبال تولید هیدروژن و تزریق آن به خط لوله گاز فولاد هستیم. وی تصریح کرد: گام مهم‌تر در فولاد مبارکه حرکت به سمت فولادهای پیشرفته همچون ورق هسته است که نیازهای کشور را تأمین می‌کند و در زنجیره ارزش صنعت به کار برده می‌شود.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی در آيین راه اندازی فاز اول نیروگاه سیکل ترکیبی شهید حاج احمد کاظمی فولاد مبارکه اظهار داشت: تولید برای کشور ضرورت‌های جدی است، ما موفقیت‌هایی داشته‌ایم که باید شاکر خداوند باشیم. وی افزود: رشد کمی و کیفی در فولاد می‌تواند رشد تولید را به همراه داشته باشد.

رئیس جمهور اضافه کرد: جداسازی برق، آب و گاز صنایع از بخش خانگی بسیار مهم است و ما در این زمینه ورود کرده‌ایم و صنعت فولاد موفق بوده است.وی با بیان اینکه فولاد سبز باید در دستور کار قرار گیرد و برای توسعه آن برنامه داشته باشیم، گفت: در خود تأمینی و خودکفایی که بتواند فولاد ما را در سطح منطقه و جهان در رتبه عالی قرار دهد بسیار مهم است چرا که این امر برای ما تولید قدرت می‌کند.
رئیسی گفت: رشد تولید، تولید قدرت می‌کند، کشور ما را در اقتصاد توانمند می‌کند و در برابر تکانه‌ها ضرری به ما وارد نمی‌شود. وی با بیان اینکه دشمن فکر می‌کند می‌تواند تولید را   دچار توقف و عقب گرد کند، ادامه داد: تمام تلاش دشمن این است که کشور رشد اقتصادی نداشته باشد و این در حالی است که رشد اقتصادی ما در بهار امسال ۶/۷ درصد رسیده و این دشمن را گیج می‌کند، مگر می‌شود کشوری در حال تحریم و تهدید این میزان رشد داشته باشد.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه دلیل باور نداشتن به مردم ایران به دلیل عدم شناخت آنها از مردم ایران است، ابراز داشت: اگر دشمن می‌دانست مردم اصفهان در هر کوی و برزن برای کشور مایه می‌گذارند باور داشت که نمی‌تواند ایران را تهدید کند. وی با اشاره به اینکه ایران مقتدر امروز سرمایه خون مطهر شهیدان بزرگ است، افزود: ما مردمی داریم که در هر کوی و برزن برای اجرای امر ولی و امام مسلمین و برای ایجاد آرامش در دل مردم تلاش می‌کنند و استقلال و آزادی و نظام جمهوری اسلامی را حفظ کرده و سرافرازانه سر خود را بلند می‌کنند.نخستین واحد گازی نیروگاه ۹۱۴ مگاواتی سیکل ترکیبی شهید احمد کاظمی شرکت فولاد مبارکه با ظرفیت ۳۰۷ مگاوات صبح جمعه با حضور رئیس جمهور  راه‌اندازی شد.‌ نیروگاه سیکل ترکیبی شهید احمد کاظمی از دو واحد گازی ۳۰۷ مگاواتی، یک واحد بخار ۳۰۰ مگاواتی و دو واحد بویلر بازیافت حرارتی و در سطح کلاس F طراحی شده است که در مجموع می‌تواند ۹۱۴ مگاوات برق در ساعت تولید کند. این نیروگاه در کمتر از ۱۸ ماه به دست متخصصان داخلی و با سرمایه گذاری ۲۰ هزار میلیارد تومانی فولاد مبارکه در محل مصرف صنعت، طراحی و ساخته شده است.

۷۲ شرکت ایرانی در طراحی و ساخت این نیروگاه نقش داشتند و هدف از احداث این نیروگاه تأمین پایدار برق فولاد مبارکه و کمک به رفع ناترازی و تأمین انرژی در شبکه سراسری است. تا پیش از این ۹۰ درصد برق مورد نیاز فولاد مبارکه از شبکه سراسری تأمین می‌شد.حجت الاسلام ابراهیم رئیسی پس از بازدید از مرحله نخست انتقال آب از دریای عمان به اصفهان و دستور آغاز اجرای مرحله دوم این طرح با قدردانی از زحمات شبانه روزی تمامی عوامل این طرح با بیان اینکه با رسیدن آب به استان اصفهان شیرینی کار چشیده می‌شود، اظهار داشت: با توجه به گزارش‌های استاندار اصفهان و مدیر طرح، طرحی که قرار بود  سه ساله به سرانجام می‌رسید اجرای آن به یک سوم کاهش پیدا کرده و این طرح در مدت یک سال به ثمر می‌رسد.رئیس جمهور با اشاره به پیشرفت ۵۰ درصدی پروژه انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان تأکید کرد: این میزان پیشرفت فیزیکی روند خوبی است و با کارهایی که صورت گرفته ۵۰ درصد دیگر نیز مطمئنا به زودی اجرایی و بهره برداری پروژه را شاهد خواهیم بود. وی افزود: کار شبانه روزی در ۲۸ جبهه کاری انجام شده و وظیفه ما تأمین اعتبار است که با قوت این اقدام انجام می‌شود.

 رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت به تأمین اعتبار برای اجرای هر چه سریع‌تر طرح انتقال آب از دریای عمان به اصفهان کمک می‌کند.علی اکبر محرابیان در آيین آغاز عملیات فاز دوم انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مرحله دوم انتقال آب از منطقه جاسک به سیرجان است و با احداث دو خط انتقال، ۴۰۰ میلیون متر مکعب به استان اصفهان منتقل می‌شود. وی افزود: این میزان آب برای تأمین و مصارف صنعتی استان است، بخشی هم برای شرب پیش بینی شده و در رده کشاورزی پر بازده هم امکان استفاده از این آب را داریم. وزیر نیرو تصریح کرد: میزان آب انتقالی از دریای عمان که ۴۰۰ میلیون متر مکعب است معادل ۷۰ درصد آب شرب استان اصفهان است. وی با بیان اینکه با انتقال این آب استفاده از منابع آب‌های سطحی و زیر زمینی کاهش می‌یابد، گفت: گشایشی را برای منابع آبی و مصارف آب در استان اصفهان خواهیم داشت.

سید ابراهیم رئیسی از روند اجرا و پیشرفت مرحله نخست طرح انتقال آب دریای عمان به استان اصفهان به صورت هوایی بازدید کرد. عملیات اجرایی مرحله نخست این پروژه مهرماه سال ۱۴۰۱ آغاز شد و هم اینک در ۲۴ نقطه فعال با حضور ۱۴ پیمانکار فعال است. پیش‌بینی می‌شود که مرحله نخست انتقال آب از دریای عمان تا پایان سال به اتمام برسد.
در مرحله نخست انتقال آب از دریای عمان ۷۰ میلیون متر مکعب و در مرحله دوم ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب به اصفهان انتقال داده می‌شود. طول مسیر انتقال آب از دریای عمان به اصفهان ۹۸۰ کیلومتر است و تاکنون آزادسازی ۵۲۰ کیلومتر از مسیر انجام و ۴۲۰ کیلومتر حفاری و ۲۱۴ کیلومتر لوله گذاری شده است.
حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی جمعه هفتم مهرماه در بدو ورود به نصف جهان، در فرودگاه شهید بهشتی، از سوی استاندار اصفهان مورد استقبال قرار گرفت. رئیس جمهور  برای حضور در آيین افتتاح پنجمین دوره جایزه بین‌المللی مصطفی (ص) و بهره برداری از فاز اول سومین واحد نیروگاهی صنایع کشور در فولاد مبارکه و افتتاح رسمی پروژه تصفیه گازوئیل (DHT) پالایشگاه اصفهان به این استان سفر کرده است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.