ضرب شست صد در صد تضمینی! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 41844
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی تاریخ انتشار : ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ - ۲۳:۱۷ |
آغاز فرآیند غنی‌سازی 60 درصدی ایران بررسی شد

ضرب شست صد در صد تضمینی!

غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم آغاز شد. خبری که عصر روز سه‌شنبه در تمام رسانه‌ها پیچید و فعالان رسانه به آغاز این اقدام و انتشار این خبر آفرین گفتند. 
ضرب شست صد در صد تضمینی!

غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم آغاز شد. خبری که عصر روز سه‌شنبه در تمام رسانه‌ها پیچید و فعالان رسانه به آغاز این اقدام و انتشار این خبر آفرین گفتند. 
غنی‌سازی ۶۰ درصد اورانیوم دقیقا پس از خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای نطنز آغاز و خبرش توسط عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیرامورخارجه که برای انجام ادامه مذاکرات  برجامی به وین رفته بود اعلام شد.
همان‌طور که صورت گرفت همگام با آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم به‌واسطه قانون مصوب مجلس تحت عنوان «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» و اعتراض کشورهای غربی به این گام‌های ایران، رهبر انقلاب تأکید کردند که اگر لازم باشد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را نیز آغاز می‌کنیم.
عراقچی: باقدرت بیشتری در مذاکرات حاضر می‌شویم
عباس عراقچی روز سه‌شنبه در وین بیان کرد:هزار سانتریفیوژ دیگر با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر به ماشین‌های موجود در نطنز، علاوه بر جایگزینی ماشین‌های صدمه‌دیده، اضافه می‌شود.عراقچی گفت: ایران امروز در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده است که غنی‌سازی ۶۰درصدی را آغاز می‌کند.
عراقچی در ادامه افزود: در این دور از مذاکرات هیئتی ایرانی باقوت و قدرت کامل حاضرشده است. حادثه نطنز عزم ما را برای هم پیشرفت در عرصه هسته‌ای و هم پیشرفت در عرصه مذاکرات قوی‌تر کرده است. دست ما الان برخلاف آنچه ممکن است بعضی‌ها فکر بکنند در مذاکره بسیار پر‌تر است.
یک هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد
معاون سیاسی وزیرامورخارجه تأکید کرد: ما دیروز اعلام کردیم به آژانس که یک هزار سانتریفیوژ جدید در نطنز نصب خواهد شد. این سوای پنج هزار و ۶۰ ‌تا سانتریفیوژ موجود هست که ممکن است حالا تعدادی صدمه‌دیده باشد که هنوز مشخص نیست چقدر در اثر این حادثه، آن‌هایی که جایگزین خواهد شد هیچ،‌یک هزارتا هم بیشتر جایگزین خواهند شد. آمار ماشین‌ها در نطنز بالاتر خواهند رفت و مهم این‌که با ماشین‌های قوی‌تر و با کارکرد بهتر نسبت به گذشته این کار انجام خواهد شد.
وی گفت: یعنی در حقیقت حادثه دو روز گذشته باعث می‌شود که نطنز خیلی قوی‌تر و با سانتریفیوژ‌های بیشتر و پیشرفته‌تر به کار خودش ادامه بدهد. این را ما دیروز به آژانس رسما اعلام کردیم که این کار صورت خواهد گرفت.
 رهبر انقلاب: لازم باشد غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم می‌رسانیم
از طرفی رهبر انقلاب اسلامی نیز در اسفند سال گذشته تأکید کردند: «ما برای کسب توانایی‌های هسته‌ای متناسب با نیازهای کشور مصمم هستیم و به همین علت، حد غنی‌سازی ایران ۲۰ درصد نخواهد بود و تا هر جا که لازم و نیاز کشور باشد اقدام خواهد کرد مثلا برای پیشران هسته‌ای یا کارهای دیگر ممکن است غنی‌سازی را به ۶۰ درصد هم برسانیم.»
ایشان تأکید کردند: «جمهوری اسلامی از مواضع منطقی خود در موضوع هسته‌ای کوتاه نخواهد آمد و بر اساس مصلحت و نیاز کشور تا آنجا که لازم باشد، حتی تا غنی‌سازی ۶۰ درصد پیش خواهد رفت.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: «البته یک قرارداد چندساله‌ای گذاشته‌شده که اگر آن‌ها عمل کنند ما هم تا همان چند سال عمل خواهیم کرد اما غربی‌ها به‌خوبی می‌دانند که ما به دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.»
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: «جمهوری اسلامی در قضیه هسته‌ای نیز همانند سایر قضایا عقب‌نشینی نخواهد کرد و در مسیر آنچه مصلحت و نیاز امروز و فردای کشور است، باقدرت پیش خواهد رفت.»
پیش‌ازاین یعنی اواسط دی‌ماه سال گذشته نیز بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در یک نشست خبری تأکید کرده بود که امکان غنی‌سازی ۴۰ تا ۶۰ درصدی در کشور وجود دارد.
اگرچه این اولین بار است که ایران اقدام به غنی‌سازی اورانیوم در سطح ۶۰ درصد می‌کند، اما پیش‌ازاین نیز از توانایی غنی‌سازی ۶۰درصدی برخوردار بوده است. حال اما با توجه به اقدامات خرابکارانه رژیم صهیونیستی و آمریکا ـ که مدعی تلاش برای احیای برجام است ـ ایران تصمیم گرفته است که از این توانمندی خود استفاده کند. عمده مصرف اورانیوم ۶۰درصدی در کشتی‌ها و زیردریایی‌ها است.
در پیش گرفتن این استراتژی در شرایط فعلی قابل‌توجه و از چند بعد قابل‌بررسی است. 
غنی‌سازی ۶۰ درصد دقیقا طبق فرمایش رهبر و پس از خرابکاری در تأسیسات نطنز آغاز شد. در ابتدا بسیاری از نمایندگان مجلس معتقد بودند که ترور شهید فخری زاده و خرابکاری در این سایت هسته‌ای به‌واسطه وادادگی دولت و مخالفت با قانون مصوب مجلس است که اقتدار در اجرای آن در تمام قوا و مدیریت بهتر مناطق حساس به‌واسطه فشار آمریکا می‌توانست از این حوادث جلوگیری کند.
به عقیده کارشناسان روابط بین‌الملل نیز پس از آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصد توسط ایران پیش‌بینی می‌شد که تهدیدهای طرف مقابل توسط رژیم صهیونیستی به وقوع بپیوندد. چراکه ایران در سال‌های اخیر به‌واسطه امضای برجام غنی‌سازی را هیچ‌گاه بیشتر از ۳.۶۷ نبرده بود و غنی‌سازی ۲۰ درصد نخستین گام ایران در راستای استراتژی فشار در برابر فشار بود. 
 غنی‌سازی ۶۰ درصد، آغاز مسیر است
حال اما آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد به معنای ثابت‌قدم بودن ایران و محکم شدن گام‌های کاهش تعهدات برجامی است. حال استراتژی تعهد در برابر تعهد کنار رفته و با اقدامات اخیر دشمنان ازجمله رژیم صهیونیستی، آمریکا درتهدید منطقه هسته‌ای و اتحادیه اروپا با وضع تحریم‌های جدید علیه کشور، فشار در برابر فشار به‌صورت جدی آغازشده است.
اقدامی که باید زودتر از این‌ها اتفاق می‌افتاد تا به آمریکا یا رژیم صهیونیستی اجازه دست‌درازی به خاک کشورمان را ندهد. در علم روابط بین‌الملل اتخاذ این سیاست مخاطرات مستقیمی را در پی خواهد داشت و ممکن است تهدیدهای دشمنان از بعد غیرمستقیم به حملات مستقیم تغییر کند اما وزنه سنگین‌تر در این مسیر، کوتاه آمدن طرف مقابل در برابر زیاده‌خواهی‌هاست.
 تهدید در برابر تهدید و فشار در برابر فشار
ایران سال‌هاست که ثابت کرده است در برابر تهدیدها و ترورها عقب‌نشینی نمی‌کند و پس از جدی شدن برداشتن گام‌های کاهشی و اتخاذ سیاست فشار در برابر فشار، رهبر انقلاب نیز به عدم عقب‌نشینی و عدم ترس ایران اشاره فرمودند.محتمل است که رژیم آمریکا و صهیونیسم بعد از انجام این خرابکاری توقع داشتند که موضع ایران در مذاکرات وین تضعیف شود چراکه خیال می‌کردند با این اقدام آسیب بزرگی به تأسیسات هسته‌ای نطنز وارد کرده‌اند. آن‌ها حتی شب حادثه در تمام رسانه‌های وابسته خود از خسارت ۹۰ الی ۱۰۰ درصدی نطنز دم می‌زدند و از کرده خود خوشحال بودند. اما خبر آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم آب پاکی بر دستان کثیف‌شان بود و هدف تضعیف موضع ایران برای پذیرش شروط آمریکا در برجام یا شکست مذاکرات، نقش بر آب شد.سانتریفیوژهای از دسترس خارج‌شده در نطنز برای ایران مهم نیست چراکه هدف جمهوری اسلامی احیای آن‌ها در سطوح پیشرفته‌تر IR6 است. البته بعد از بازدید نمایندگان مجلس از تأسیسات نطنز مشخص شد که هم‌اکنون بخش اعظمی از سانتریفیوژهای IR1 نیز در حال کار هستند و تنها به حجم بسیار کمی از کابل‌های برق آسیب واردشده که در حال نوسازی است.رئیس کمیته امنیت کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پس از بازدید از تأسیسات نطنز گفته است که طبق مشاهدات امروز ما؛ اخلالی دریکی از واحدهای نطنز ایجادشده بود که اقدامی کور بوده و تنها خسارتی سطحی به بخشی از واحدهای نیرورسانی این تأسیسات وارد کرده است.لذا آمریکا و نوچه‌هایش بدانند که ایران مانند کشورهای کوچک منطقه غرب آسیا یا سایر نقاط دنیا نیست که با تهدیدهای کوچک یا حتی بزرگ از احقاق حقوق خود دست بکشد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.