ضد حال غربی‌ها به زلنسکی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 79246
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۱ دی ۱۴۰۱ - ۶:۲۸ |
فرانسوی‌ها مخالف عضویت اوکراین در ناتو هستند

ضد حال غربی‌ها به زلنسکی

 اوضاع در اوکراین بر وفق مراد مقامات غربی پیش نمی‌رود! فرانسه و آلمان به‌عنوان دوعضو پیمان آتلانتی شمالی( ناتو) شدیدا نگران هستند که تحولات جاری در جنگ اوکراین به مرحله‌ای غیرقابل‌کنترل برسد و خاک اروپا و برخی اعضای ناتو درگیر این نبرد شود.از سوی دیگر، ریسک ناشی از پذیرش عضویت اوکراین در ناتو به‌اندازه‌ای بالاست که مقامات اروپایی چاره‌ای جز اذعان به این مسئله ندارند! به‌این‌ترتیب، وعده‌های طولانی‌مدت مقامات اروپایی به اوکراین در خصوص عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری نقش بر آب‌شده است .قطعا اصلی‌ترین بازنده این معادله، غرب‌گرایان اوکراینی هستند.
ضد حال غربی‌ها به زلنسکی

گروه بین‌الملل
 اوضاع در اوکراین بر وفق مراد مقامات غربی پیش نمی‌رود! فرانسه و آلمان به‌عنوان دوعضو پیمان آتلانتی شمالی( ناتو) شدیدا نگران هستند که تحولات جاری در جنگ اوکراین به مرحله‌ای غیرقابل‌کنترل برسد و خاک اروپا و برخی اعضای ناتو درگیر این نبرد شود.از سوی دیگر، ریسک ناشی از پذیرش عضویت اوکراین در ناتو به‌اندازه‌ای بالاست که مقامات اروپایی چاره‌ای جز اذعان به این مسئله ندارند! به‌این‌ترتیب، وعده‌های طولانی‌مدت مقامات اروپایی به اوکراین در خصوص عضویت در ناتو و اتحادیه اروپا یکی پس از دیگری نقش بر آب‌شده است .قطعا اصلی‌ترین بازنده این معادله، غرب‌گرایان اوکراینی هستند.
 پیامی که ماکرون ابلاغ کرد
درحالی‌که غربی‌ها پیش از عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین منافع امنیتی مسکو ازجمله درخواستش برای دریافت تضمین‌های امنیتی را نادیده گرفتند، ماکرون در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لوموند» گفته است، مسئله تضمین‌های امنیتی یک موضوع محوری است و با توجه به اهمیت آن، عضویت اوکراین در ائتلاف ناتو بعید خواهد بود.
ماکرون در این مصاحبه گفت: «ورود اوکراین به ناتو از سوی روسیه به‌عنوان یک تقابل در نظر گرفته خواهد شد. شما نمی‌توانید با موضع فعلی روسیه چنین اتفاقی را متصور شوید. پیوستن اوکراین به ناتو سناریوی محتملی نیست. باید به آن تضمین‌های امنیتی قوی‌تر داده شود چون از سوی روسیه موردحمله قرارگرفته است.»
 آوار سخنان ماکرون بر سر زلنسکی 
واقعیت امر این است که ناتو هرگز قرار نیست عضویت اوکراین در این مجموعه را بپذیرد! به عبارت بهتر، اوکراین از یک‌سو به زمین‌بازی ناتو در برابر روسیه تبدیل‌شده و از سوی دیگر، سران پیمان آتلانتیک شمالی حاضر به پذیرش عضویت این کشور درمجموعه متبوع خود نیستند! این همان نگاه ابزاری غرب به اوکراین است که غرب‌گرایان در کی‌یف فریب آن را خورده‌اند.زلنسکی نسبت به اینکه مقامات غربی  به‌راحتی وی را در جریان دیپلماسی پنهان و رایزنی‌های غیررسمی خود در مسیر منافع کوتاه‌مدت کاخ سفید و اتحادیه اروپا  قربانی کنند بسیار نگران است. بی‌دلیل نیست که او طی روزهای اخیر بار دیگر ناامیدانه از آمریکا و بازیگران اروپایی ناتو خواسته است اوکراین را فوراً به عضویت پیمان آتلانتیک شمالی درآورده و چتر حمایتی خود را وفق ماده ۵ منشور ناتو (که حمله به خاک یکی از اعضای ناتو را مترادف با حمله به همه اعضا قلمداد می‌کند) را بر سر کی‌یف گسترده کنند. اما نه‌تنها آمریکا، بلکه دیگر اعضای ناتو نیز اهمیتی برای خواسته زلنسکی قائل نیستند. اظهارات اخیرماکرون،نقطه آشکارساز مخالفت رسمی و علنی ناتو مبنی بر پذیرش اوکراین در این مجموعه محسوب می‌شود. نکته جالب‌توجه اینکه مقامات فرانسوی قبلا نیز اعلام کرده بودند که عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا نیز ممکن است ده‌ها سال به طول بینجامد! به‌این‌ترتیب، غرب‌گرایان اوکراینی رسما از پیوستن به ناتو و اتحادیه اروپا ناامید شده‌اند حتی اگر جنگ اوکراین در همین لحظه پایان پیدا کند! به نظر می‌رسد  هراندازه زمان می‌گذرد، نگاه غربی‌ها نسبت به زلنسکی و غرب‌گرایان اوکراینی برای رئیس‌جمهور ناتوان این کشور آشکارتر می‌شود. زلنسکی شدیدا از این تصویر گریزان است اما چاره‌ای جز مواجهه با واقعیت از سوی این کمدین وجود ندارد. درنهایت، این همان انتخابی است که زلنسکی انجام داده و نباید بابت آن، دیگران را سرزنش کند. 
 دمیدن فرانسوی‌ها در آتش جنگ 
نکته قابل‌تأمل دیگر، به مواضع بعدی رئیس‌جمهور فرانسه درخصوص عدم آماده بودن شرایط لازم برای اعمال دیپلماسی در قبال جنگ اوکراین بازمی‌گردد! ماکرون می‌گوید فعلا راهی برای دیپلماسی وجود ندارد! گویا توصیه شرکت‌های تسلیحاتی فرانسوی و اروپایی دخیل در جنگ اوکراین به ماکرون و اولاف شولتش، صدراعظم آلمان مثمرثمر واقع‌شده و سیاستمداران اروپایی تصمیم گرفته‌اند خون شهروندان اوکراینی را فدای منافع تسلیحاتی و اقتصادی خود کنند! واقعیت امر این است که ماکرون در عین ابراز همدردی ظاهری با شهروندان اوکراینی و ابراز تأسف از جنگی که در این کشور درگرفته است، «ایجاد صلح در اوکراین» را خط قرمز خود و حزب متبوعش در فرانسه قلمداد می‌کند. به دلیل ضعف شدید دولت فرانسه، درصورتی‌که جنگ اوکراین در همین لحظه پایان‌یافته و جو هیجانی ناشی از این بحران در داخل فرانسه فروکش کند، جریان‌های «ملی‌گرای افراطی» و «چپ افراطی»، قدرت تمرکز بیشتری روی نقاط ضعف کاخ الیزه را خواهند داشت. کاخ الیزه به همراه واشنگتن و لندن(۲ مولد اصلی دیگر بحران اوکراین) هرگز اجازه نتیجه‌بخشی مذاکرات مستقیم میان مسکو و کی‌یف را نمی‌دهند. به عبارت بهتر، مقامات فرانسوی از یک‌سو درهای ناتو و اتحادیه اروپا را جهت عضویت اوکراین برروی کی‌یف بسته‌اند و از سوی دیگر، بر تداوم جنگ و کاسبی باخون شهروندان اوکراینی تأکیددارند! این بدترین معامله ممکن از سوی غرب با اوکراین است .در این معادله، مهره‌های بازی غرب در کی‌یف و در رأس آن‌ها زلنسکی نیز مغبون و سردرگم هستند. 
 غربی‌ها اوکراین را فریب دادند 
دیگر زلنسکی و مقامات اوکراینی باید متوجه بازی خطرناک و دوسرباخت خود در زمین غرب شده باشند! در چنین فضایی،مقامات آمریکایی و اروپایی اساسا اهمیتی برای تمامیت ارضی اوکراین، عضویت این کشور در ناتو و صیانت از جان شهروندان اوکراینی قائل نیستند! ضمن آنکه شرکت‌های تسلیحاتی در غرب مشغول کاسبی پشت پرده و آشکار خود در این جنگ هستند. بهتر بود زلنسکی و دیگر مقامات اوکراینی تنها به این حقیقت تلخ فکر می‌کردند که اگر واقعا ناتو و اتحادیه اروپایی دلسوز اوکراین بودند، چرا از سال ۲۰۰۴ میلادی یعنی زمان وقوع انقلاب نارنجی تاکنون این کشور را به عضویت خود نپذیرفتند؟ زمانی که اوکراین در آرامش و ثبات نسبی به سر می‌برد و خبری از وقوع جنگ در مناطق شرقی، لوهانسک و دونتسک نبود، بازیگران غربی ریسک ناشی از عضویت این کشور در ناتو و اتحادیه اروپایی را نپذیرفتند و الان تکلیف ماجرا از قبل نیز مشخص‌تر است و مسیر عضویت اوکراین درناتو و اروپای واحد مسدود شده است. رمزگشایی از سخنان ماکرون درباره عدم اعتقاد وی به نتیجه‌بخشی مذاکرات روسیه و اوکراین در کوتاه‌مدت اصلا دشوار نیست. منظور رئیس‌جمهور فرانسه این است که جنگ باید تا زمانی که غرب بتواند لااقل به بخشی از اهداف خود در این آوردگاه دست پیدا کند ادامه یابد حتی اگر اوکراینی‌ها چنین چیزی را نخواهند!

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.