صرفه جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت با تولید برق هسته‌ای - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71443
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۲:۰۲ |

صرفه جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت با تولید برق هسته‌ای

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: با تولید برق هسته‌ای، معادل ۸۵ میلیون بشکه نفت صرفه جویی انرژی داشته‌ایم، این موضوع از لحاظ زیست محیطی هم دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.
صرفه جویی ۸۵ میلیون بشکه نفت با تولید برق هسته‌ای

محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی چهارشنبه شب در گفتگوی تلویزیونی با اشاره به افتتاح طرح‌های مربوط به انرژی اتمی در هفته دولت افزود: موضوع توسعه فناوری در اقتصاد و زندگی مردم که با عنوان کاربرد توسعه‌های پرتو دهی از آن نام می‌بریم بسیار حائز اهمیت است تا بتوانیم انرژی هسته‌ای را گسترده‌تر در اختیار مردم قرار دهیم.

وی افزود: پرتوها یکی از آنهاست که در این بخش پرتودهی در حد محدودی انجام می‌شد و کشور از این ظرفیت به ویژه در بخش محصولات کشاورزی، مواد غذایی و محصولات صنعتی بی‌نصیب بود و باید ظرفیت‌سازی می‌شد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه کشور تحریم است و به همین دلیل هیچیک از این تجهیزات و سامانه‌ها به ایران فروخته نمی‌شود، تصریح کرد: باید این ظرفیت دانش بنیان را ایجاد می‌کردیم که خوشبختانه توانستیم اولین سری سامانه‌های پیشرفته در حوزه شتاب‌دهنده و سامانه‌های پرتودهی گاما را در همین ۱۰ ماه با کار سیستمی، طراحی و ساخت به حد معیار برسانیم که این دستاوردها روز پنجشنبه به مناسبت هفته دولت رونمایی می‌شود.

اسلامی اضافه کرد: شهریور ماه اتفاقات بسیار خوبی در سازمان انرژی اتمی روی داد که از مهم‌ترین آن می‌توان به اجرای تمام و کمال قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها اشاره کرد.

وی تاکید کرد: قانون اقدام راهبردی برای رفع تحریم‌ها یکی از تکالیفی بود که مجلس بر عهده سازمان انرژی اتمی قرار داده و اقداماتی مانند بهبود، توسعه و اصلاح زیرساخت انرژی اتمی، ساخت و تولید انبوه ماشین سانتریفیوژ و انجام غنی سازی با عیار ۲۰ درصد و حتی ۶۰ درصد را سپری کردیم. نکته قابل اهمیت این بود که قابلیت سازی به لحاظ زمان‌بندی مقرر انجام شد تا بتواند مزاحمت‌های تحمیل شده در اثر تحریم‌های ظالمانه را به طور مؤثری خنثی سازد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: نیروگاه شماره یک بوشهر با تولید ۱۰۰۰ مگاوات، فعال است و به طور ثابت ۱۰۵۰ مگاوات برق تولید می‌کند. در هفت سال گذشته حدود ۵۲ میلیارد کیلووات ساعت برق به شبکه، تولید و تزریق شد که ارزش آن معادل ۸۵ میلیون بشکه نفت است.

اسلامی با بیان اینکه با تولید برق هسته‌ای و عدم استفاده از سوخت فسیلی، معادل ۸۵ میلیون بشکه نفت صرفه جویی انرژی داشته‌ایم، عنوان کرد: این موضوع از لحاظ زیست محیطی هم دستاورد بزرگی محسوب می‌شود. دو واحد ۱۰۵۰ مگاواتی دیگر در دست اجرا داریم که همان قرارداد با روسیه است.

وی گفت: در حوزه چرخه سوخت هسته‌ای و در بحث معدن اکتشاف، ظرفیت ژئوفیزیک هوابرد در اختیار ما بود که قبلاً با مشارکت طرف‌های خارجی انجام می‌شد. اما امروز از ابزارها و امکانات بومی و ایرانی، نه تنها از بالگرد بلکه از هواپیمای بال ثابت و حتی پهپاد برای دیتابرداری از اعماق زمین استفاده می‌شود. این کار هم برای شناسایی ذخایر اورانیوم و همچنین سایر کان‌سنگ‌هایی انجام می‌شود که می‌تواند برای انرژی مورد استفاده قرار گیرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: این اکتشاف در اختیار خود سازمان انرژی اتمی، وزارت نفت و وزارت نیرو در بحث منابع آبی قرار می‌گیرد که اولین سری آن برای وزارت نفت تهیه شد و این تنوع سیستم سنجشی در پایش دارد اتفاق می‌افتد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.