صدای پای شورش در واشنگتن - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 56827
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ دی ۱۴۰۰ - ۶:۵۳ |
هشدار جدی ژنرال‌های بازنشسته آمریکایی

صدای پای شورش در واشنگتن

 سه ژنرال ارشد بازنشسته ارتش آمریکا در مقاله مشترکی خواستار تدارک این ارتش از هم‌اکنون برای وقوع شورش دیگری بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور شده و نسبت به دورنمای وقوع یک جنگ داخلی در آمریکا هشدار دادند. 
صدای پای شورش در واشنگتن

گروه بین‌الملل 
 سه ژنرال ارشد بازنشسته ارتش آمریکا در مقاله مشترکی خواستار تدارک این ارتش از هم‌اکنون برای وقوع شورش دیگری بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ این کشور شده و نسبت به دورنمای وقوع یک جنگ داخلی در آمریکا هشدار دادند. 
پل دی. ایتون، آنتونی‌ام تاگوبا، و استیون ام. اندرسون، که هر سه از ژنرال‌های ارشد بازنشسته نیروی زمینی ارتش آمریکا هستند در مقاله مشترکی با عنوان«ارتش باید خودش را از هم‌اکنون برای شورش در انتخابات ۲۰۲۴ آماده کند» نوشتند:«همچنان که ما به اولین سالگرد شورش مرگبار ششم ژانویه در ساختمان کنگره آمریکا نزدیک می‌شویم – به‌عنوان مقامات ارشد نظامی سابق – به‌طور فزاینده‌ای نگران عواقب پس از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ و پتانسیل بروز آشوبی مرگبار در داخل ارتش کشورمان هستیم؛ دورنمایی که همه آمریکایی‌ها را در معرض خطری شدید قرار می‌دهد.
چهارستون بدن ما می‌لرزد!
 ژنرال‌های آمریکایی در بخش دیگری از این مطلب تأکید کرده‌اند :به‌طور خلاصه فکر این‌که دفعه بعد ما شاهد یک کودتای موفقیت‌آمیز باشیم چهارستون بدن ما را می‌لرزاند.یکی از نقاط قوت ارتش ما این است که نیروهایش از جمعیتی متنوع هستند. این مجموعه‌ای از افراد که همه عقاید و پیشینه‌های متفاوتی دارند. اما بدون مراقبت و نگهداری مداوم، پتانسیلی بسیار واقعی برای وقوع فروپاشی ارتش در انعکاس یک فروپاشی اجتماعی یا سیاسی وجود دارد.
نشانه‌هایی از آشفتگی احتمالی در نیروهای مسلح ما وجود دارد. در ششم ژانویه گذشته، تعداد نگران‌کننده‌ای از کهنه سربازان و اعضای فعال ارتش در حمله به ساختمان کنگره شرکت کردند. 
بیش از یک نفر از هر ۱۰ نفر از افراد طرح اتهام شده از بابت این حمله، سابقه خدمت نظامی داشته‌اند. گروهی متشکل از ۱۲۴ نفر از مقامات نظامی بازنشسته، تحت نام «افسران پرچم برای آمریکا» نامه‌ای منتشر کرده و در آن حملات دروغین دونالد ترامپ به مشروعیت انتخابات ما را بازتاب دادند.
اخیرا و در یک مورد شاید نگران‌کننده‌تر، ژنرال توماس مانچینو، فرمانده گارد ملی در اوکلاهاما، دستور جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در الزامی کردن واکسینه شدن همه اعضای گارد ملی در برابر ویروس کرونا را رد کرد. مانچینو مدعی شد که گارد اوکلاهاما به‌صورت فدرال بسیج نمی‌شود و فرمانده کل او فرماندار جمهوری‌خواه ایالت است نه رئیس‌جمهور.
 احتمال گسست نهایی ارتش آمریکایی 
بر این اساس، در صورت وقوع یک شورش دیگر مشابه با  شورش ژانویه گذشته، احتمال شکست کامل زنجیره فرماندهی بر مبنای گرایشات – از صدر زنجیره تا سطح جوخه‌ها – به میزان قابل‌توجهی وجود دارد. نمی‌توان این ایده را رد کرد که واحدهای خودسری در ارتش بین خودشان برای حمایت از فرمانده کلی که«برحق» بدانند سازماندهی شوند.تصور کنید که چند فرمانده کل قوای رقیب در کشور بروز پیداکرده‌اند: بایدنی که تازه انتخاب‌شده است در مقابل ترامپ (یایکی دیگر از چهره‌های ترامپی) که به‌عنوان رئیس یک دولت در سایه دستور صادر می‌کند. بدتر از آن، تصور کنید سیاستمدارانی در سطوح ایالتی و فدرال به‌طور غیرقانونی یک نامزد بازنده را به‌عنوان رئیس‌جمهور منصوب می‌کنند.
ژنرال‌های آمریکایی در ادامه مدعی شده‌اند :
«همه اعضای ارتش سوگند یاد می‌کنند که از قانون اساسی آمریکا محافظت کنند؛ اما در یک انتخابات رقابتی که شاهد تقسیم وفاداری‌ها باشد برخی ممکن است از دستورات فرمانده کل قوای
بر حق پیروی کنند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است از دستورات یک کاندیدای ترامپی بازنده پیروی کنند. بسته به این‌که چه کسی بر آن‌ها نظارت کند، ممکن است دیگر تسلیحات ایمن نباشند. تحت چنین سناریویی، عجیب نیست که بگوییم یک فروپاشی در ارتش می‌تواند به جنگ داخلی منجر شود.»
 نظرسنجی‌های نگران‌کننده برای ژنرال‌ها 
نتایج یک نظرسنجی‌ نشان می‌دهد طرفداران حزب جمهوری‌خواه «دونالد ترامپ» را به دیگر گزینه‌های بالقوه در این حزب برای رقابت با دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا ترجیح می‌دهند. این نظرسنجی که توسط مرکز افکارسنجی I&I/TIPP انجام‌شده نشان می‌دهد طرفداران حزب‌جمهوری‌خواه دونالد ترامپ را به ۱۵ گزینه بالقوه دیگر در این حزب ترجیح می‌دهند.در این نظرسنجی از شرکت‌کنندگان پرسیده شد «ترجیح می‌دهید کدام‌یک از افراد زیر بلیط حزب جمهوری‌خواه برای رقابت انتخاباتی در ۲۰۲۴ را کسب کند؟»
از طرفداران حزب جمهوری‌خواه ۶۰ درصد گفته‌اند که تمایل دارند ترامپ به نمایندگی از حزب جمهوری‌خواه با نامزد حزب دموکرات رقابت کند.نکته قابل‌توجه اختلاف قابل‌توجهی است که دونالد ترامپ با نفر بعدی خود در این نظرسنجی دارد. طرفداران حزب جمهوری‌خواه بعد از او، «ران دی سنتیس» را با
 ۱۱ درصد آرا به‌عنوان دومین گزینه مطلوب انتخاب کرده‌اند. در این نظرسنجی نام افراد دیگری مانند «مایک پنس» معاون سابق ترامپ، «نیکی هیلی» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل، «تد کروز» سناتور ایالت تگزاس، «مایک پامپئو» وزیر خارجه دولت ترامپ، «تام کاتن»سناتور ایالت آرکانزاس دیده می‌شود.
این نظرسنجی یکی دیگر از نشانه‌های نارضایتی‌های گسترده از عملکرد «جو بایدن» رئیس‌جمهور فعلی آمریکا در آستانه فرارسیدن نخستین سالگرد ورود او به کاخ سفید محسوب می‌شود.این در حالی است که چندی پیش رسانه‌ها گزارش داده بودند نزدیکان «دونالد ترامپ» در تلاش‌اند مانع حضور و احتمالاشکست او در انتخابات ۲۰۲۴ شوند. نشریه «آتلانتیک» حدود ۱۰ روز پیش نوشت افراد نزدیک و مشاوران ترامپ این نگرانی رادارند که مشارکت او در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا، شکست دوم وی را رقم بزند.ترامپ طی ماه‌های گذشته بارها به‌طور غیرمستقیم از شرکت در انتخابات بعدی صحبت کرده است؛ اما یکی از مشاوران سابق انتخاباتی رئیس‌جمهور سابق آمریکا می‌گویى قصد دارد به او هشدار دهد که ممکن است به یک بازنده سریالی تبدیل شود.
  ترامپ نگران تکرار انتخابات سال ۲۰۲۰ است 
«نیوت گرینگیچ» سخنگوی سابق مجلس نمایندگان آمریکا و یکی از متحدان ترامپ، دراین‌باره به نشریه «آتلانتیک» گفت: «فکر نمی‌کنم او بخواهد خطر دو بار باخت را بپذیرد. بار اول می‌توانی بحث درباره نتیجه را مطرح کنی ولی بار دوم به‌منزله رد شدن قطعی خواهد بود».
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی دولت ترامپ نیز اخیرا گفته است: «فکر می‌کنم او گرچه به آن اذعان نکرده ولی در عمق وجودش می‌داند که در سال ۲۰۲۰ شکست‌خورده است و بسیار نگران است که در ۲۰۲۴ نیز شکست بخورد زیرا او از هیچ‌چیز به‌اندازه بازنده خطاب شدن تنفر ندارد.»
این گمانه‌زنی‌ها در حالی صورت گرفته که  ترامپ چندی پیش در مصاحبه با شبکه «فاکس نیوز» در پاسخ به سؤالی درباره شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ گفته است: «خب، بگذارید این‌طور بگویم. من کشورمان را دوست دارم و فکر می‌کنم که بخش زیادی از مردم قرار است بسیارخوشحال شوند.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.