شیوع کرونا صعودی است/ بدون بازگشت ترامپ به برجام، شانسی برای دیپلماسی با دولت آمریکا وجود ندارد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 31842
  پرینتخانه » سیاسی تاریخ انتشار : ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵ | 560 بازدید |
ربیعی در نشست خبری:

شیوع کرونا صعودی است/ بدون بازگشت ترامپ به برجام، شانسی برای دیپلماسی با دولت آمریکا وجود ندارد

سخنگوی دولت گفت: بدون بازگشت آمریکا به برجام و رفع همه تحریم‌ها و جبران خسارت‌هایی که به ملت ایران تحمیل کرده‌اند شانسی برای موقعیت دیپلماسی با آمریکا وجود ندارد.
شیوع کرونا صعودی است/ بدون بازگشت ترامپ به برجام، شانسی برای دیپلماسی با دولت آمریکا وجود ندارد

علی ربیعی سخنگوی دولت ظهر امروز (سه‌شنبه) در نشست خبری اظهار کرد: یکی از دستاوردهای دولت در عرصه بین الملل که براساس حقانیت جمهوری اسلامی ایران و نتیجه مقاومت جامعه ایران بود، برداشته شدن محدودیت‌های تسلیحاتی ایران بود که یک دستاورد مهم در عرصه بین الملل به شمار می‌آید.

ربیعی افزود: به رغم مخالفت‌ها و فشارهای سیاسی و زیاده خواهی‌های آمریکا و اسرائیل این محدویت ها برداشته شد. جامعه جهانی نیز طی یک سال اخیر استقلال و عدم تبعیت در مقابل زورگویی‌های آمریکا را از خود نشان داد.

وی تاکید کرد: این دستاورد نشان داد به رغم تصمیمات نادرست و جنگ آفرینانه ترامپ و مفروض دانستن خروج ایران از برجام، سیاست درست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم خروج از برجام علاوه بر خنثی کردن نقشه دولت آمریکا در به انزوا کشاندن ایران و بازگرداندن قطعنامه شورای امنیت علیه ایران آثار مثبت خود را به مرور نشان می‌دهد که علاوه بر این می‌توان به موفقیت‌های دیگر از جمله موفقیت در دادگاه لاهه و زبر بار نرفتن شورای امنیت نیز اشاره کرد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شکسته شدن حصر تسلیحاتی کشورمان به نوبه خود می‌تواند نوید بخش عقب نشینی‌های دیگر از جمله رفع سایر تحریم‌های ظالمانه در همه عرصه‌های اقتصادی و مالی و بانکی و سایر اقلام بشری باشد.

ربیعی گفت: به بیان روشن‌تر همان مقاومت و همان ایستادگی بر مواضع اصولی و حقوقی که زمینه ساز رفع تحریم تسلیحاتی شد در منتهای منطقی خود ثمرات دیگری در عرصه‌های اقتصادی به دنبال خواهد داشت که از هم اکنون واکنش سراسیمه تحریم گران و سوداگران تنش را بر انگیخته است. هوچیگری تحریم‌گر در باره رفع تحریم تسلیحاتی ریشه در همین ایران هراسی دیوانه وار دارد.

وی ادامه داد: آنها خیلی خوب می‌دانند که ایرانیان در قرون اخیر هیچگاه آغازگر تهاجم نظامی به هیچ کشوری نبوده‌اند. سلاح ایرانی در این کشور همواره پشتوانه صلح و امنیت سرزمینی و منطقه‌ای بوده است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: صریح‌تر بگویم ایرانی‌ها عاشق سلاح نیستند، بلکه عاشق صلح و ثبات و همزیستی و همکاری‌های منطقه‌ای برای توسعه پایدار هستند. سلاح ایرانی فقط یکی از مولفه‌های ضرور در حوزه‌های دفاعی بوده است. قدرت دفاعی ایران یک قدرت ترکیبی و چند وجهی است که در ظل قدرت معنایی و تمدنی آن مفهوم اصلی خود را می‌یابد.

ربیعی اظهار کرد: ما بر این اساس در همه حوزه‌های منطقه‌ای در شمال و جنوب و شرق جغرافیای زیست خود، نقشی سازنده داشتیم. طی همین روزها، جهان و منطقه شاهد رفتار سازنده و صلح طلبانه ما در مناقشات منطقه‌ای قفقاز است. در یمن نیز ما توسعه طلبی و تجاوز را محکوم کرده‌ایم و خواهان مذاکره طرفین برای صلح پایدار شده‌ایم. همه کشورهای منطقه را به پیمان‌های صلح دعوت کرده‌ایم و با تروریسم و خشونت و افراطی گری مبارزه بی‌امان و واقعی کرده‌ایم.

وی ادامه داد: بنابراین هراس امریکا یک هراس تسلیحاتی نیست هراس از این است که رفع تحریم تسلیحاتی رفع کلیه تحریم‌های ظالمانه دارویی و بانکی و اقلام بشری را در چشم انداز قابل رویت قرار داده است.

سخنگوی دولت با اشاره به آخرین بررسی‌ها از شیوع کرونا گفت: در شرایط فعلی، روند شیوع کرونا در ۱۲ استان سیر صعودی و ۹ استان هم در شرایط هشدار قرار دارند و تهران هم در مرحله صعودی قرار دارد.

ربیعی گفت: به رغم همه تاکیدها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از ۴۲ درصد در دو هفته قبل به ۵۴ درصد رسیده است و امیدواریم با همکاری همه مردم عزیز این روند افزایش یابد و رعایت دستورالعمل‌ها به بالای ۹۰ درصد برسد.

وی ادامه داد: همچنین تزریق رایگان واکسن آنفولانزا برای مادران باردار و مراکز نگهداری سالمندان و افراد دارای بیماری سرطان در هفته گذشته دنبال شده است. از همه مادران باردار می‌خواهم برای حفظ سلامت خود و فرزندان در راه، حتماً به مراکز بهداشت مناطق خود مراجعه کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: این روزها فشار بسیار زیادی بر کادر درمان ما وارد می‌شود. از همه هموطنان می‌خواهیم ضمن حمایت خود با مراعات پروتکل‌ها، به اقدامات حمایتی که توسط آحاد مردم و نهادهای اجتماعی و خیریه‌ای در روزهای اول شکل گرفته بود ادامه دهند.

ربیعی گفت: همچنین مجدداً ضمن تشکر و قدردانی از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان در سراسر کشور درگذشت جناب آقای دکتر زارع رییس فقید بیمارستان لبافی نژاد را به خانواده ایشان و همه بازماندگان خانواده بهداشت و درمان تسلیت عرض می‌کنم.

وی با اشاره به تصمیمات هفته گذشته هیات دولت گفت: کنترل قیمت‌ها و افزایش نظارت‌ها از مهمترین مواردی بود که در جلسات دولت مورد بحث، بررسی و تصمیم گیری قرار گرفت. دولت به هدف توسعه سرمایه گذاری در مناطق کمتر توسعه یافته و ایجاد اشتغال، با صدور مجوز سرمایه گذاری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در طرح‌های رسیدگی جدید و بافندگی در استان خراسان جنوبی موافقت کرد.

سخنگوی دولت گفت: بر این اساس ایمیدرو و باید نسبت به سرمایه گذاری در طرح‌های ریسندگی و بافندگی با ظرفیت تولید سالانه ۳ هزار و ۹۶۰ تن انواع نخ و ۵.۱۶ میلیون مترمربع پارچه در مناطق توسعه یافته استان خراسان جنوبی از محل منابع داخلی اقدام کند.

ربیعی گفت: همچنین در تصمیم جلسه یکشنبه دولت به منظور جبران افزایش هزینه‌های آسیابانی و کمک به صنعت آرد و نان کشور به میزان ۱۱% قیمت آرد طی سه سال اخیر را به محاسبه سازمان حمایت و مصرف کننده میزان ریالی را تعیین می‌کند. و این افزایش از سوی دولت تامین خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین امروز روز جهانی صادرات است. تحریم‌گران فکر می‌کردند با تحریم‌های بی سابقه و بی نظیر، ایران به زانو در خواهد آمد اما خوشبختانه امروز صنعتگران، کارآفرینان و دیپلماسی اقتصادی فعال ما باعث شده که دولت دوازدهم آرزوی دیرین مبتنی بر درآمد ارزی بدون نفت را تا حدود زیادی محقق سازد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: این یک خواست ملی و همیشگی دلسوزان ایران بوده است که ارز لازم برای زندگی روزمره و کالاهای اساسی و توسعه کشور ناشی از تولید و کار ایرانی محقق شود نه با ارز حاصل از خام فروشی از منابع زیرزمینی.

ربیعی گفت: یکی از هدف‌های اصلی تحریم کاهش صادرات و عدم دستیابی ایران به منابع ارزی برای تامین موارد مورد نیاز بوده است. با این تحریم‌ها، دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در کانون تهدید جدی قرار گرفت، اما دولت استراتژی افزایش صادرات غیرنفتی را در دستور کار قرار داد و نتیجه بخش بود. از دشواریهای کار دولت در این دوره، علاوه بر تحریم پدیده کرونا و بسته شدن مرزها هم بود.

وی ادامه داد: امسال دنیا با شیوع پاندمی کرونا، با بزرگترین رکود اقتصادی ۷۰ سال اخیر پس از جنگ جهانی دوم روبرو شد و تجارت جهانی آسیب شدیدی دید. بعضی کشورهای صادرکننده بزرگ تا ۷۰% کاهش صادرات را در بعضی ماه‌ها تجربه کردند. کشور ما هم در ابتدا با بسته شدن مرزها و اعمال محدودیت‌های کشورهای واردکننده با کاهش صادرات روبرو شد که خوشبختانه صادرات شهریور نسبت به مرداد ۲۴% افزایش یافت و با تداوم این رشد، امیدواریم آمار صادرات به سطح مطلوبی برسد.

سخنگوی دولت گفت: گفتنی است صادرات کالاهای غیرنفتی در دولت‌های نهم و دهم در سال‌های بدون تحریم یا تحریم را تجربه کردیم، در جمع ۲۱۷ میلیارد دلار بود ولی در دولت یازدهم حدود ۱۸۰ میلیارد دلار و دولت دوازدهم به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید که مجموعاً با ۳۳۰ میلیارد دلار بیشترین میزان صادرات انجام شده است. این آمار بدون احتساب مدت باقیمانده از دولت دوازدهم است که قطعاً آمار نهایی را بهبود خواهد بخشید.

ربیعی گفت: اطمینان داریم با بازگشت کامل ارز صادرکنندگان غیرنفتی، بی ثباتی‌های ارزی اخیر کاهش یافته و سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خواهد خورد. این آثار نماد روشنی از اهتمام و تلاش دولت برای فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و صادرات غیرنفتی است.

وی ادامه داد: دولت در ماه اخیر سیاست‌هایی برای تشویق صادرکنندگان و بازگرداندن ارزهای بدست آمده از قبیل سیاست‌های مالیاتی اتخاذ کرده است و حمایت خود را از صادرات کنندگان ارائه خواهد داد. امسال روز ملی صادرات را به همه تلاش گران در عرصه و همه صادرکنندگانی که با تحویل به موقع ارز به بانک مرکزی نگاه ملی دارند تبریک عرض می‌کنم.

از تبدیل شدن منطقه به انبار تسلیحات نگرانیم

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره برنامه واردات سلاح استراتژیک و صادرات آن پس از برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ایران عنوان کرد: از ابتدا اعتقاد داشتیم تحریم تسلیحاتی مبتنی بر ایران هراسی دروغین است‌. نتانیاهو و ترامپ تلاش می‌کردند این تحریم برداشته نشود. از تبدیل شدن منطقه به انبار تسلیحات نگرانیم. در حال حاضر در این زمینه برنامه خاصی نداریم. هر زمان براساس نیازهای مشروع خود لازم بدانیم براساس عرف بین الملل و حق ذاتی هر کشور اقدام خواهیم کرد. تاکنون هیچ جنگی را به راه نیانداختیم. اسلحه راه حل منطقه و راه حل میان کشورها نیست و باید بر امنیت در سایه صلح و دوستی در منطقه تکیه کنیم.

آخرین جزئیات پرداخت مبلغی از صندوق توسعه ملی به بازار بورس

سخنگوی دولت در رابطه با مبلغی که قرار بود از صندوق توسعه به بورس وارد شود، افزود: چندین بار این را دنبال کردم. این مبلغ کمک زیادی به بورس خواهد کرد. خوشبختانه به فرایند اجرایی خوبی رسیده است. پیچیدگی و ابهاماتی زیادی وجود داشت مثل نرخ و مدت سپرده گذاری و اینکه نحوه بازگشت آن چگونه خواهد بود. هیئت امنای صندوق در ۲ مهر ماه تشکیل جلسه داد و عمده ابهامات برطرف شد. از طرف صندوق توسعه ملی تفاهم نامه امضا شده و برای سازمان بورس ارسال شده است‌.

وی ادامه داد: با تدبیری که انجام شده از منابع ریالی که به صندوق پرداخت می‌شود برگشت خواهد خورد. برای امضا فرستاده شده است و کارهای آن در حال انجام است.

ابعاد کیفری پرونده هواپیمای اوکراینی را از ابعاد حقوقی خانواده قربانیان تفکیک کردیم

ربیعی در رابطه با غرامت هواپیمای اوکراینی تصریح کرد: ابعاد کیفری پرونده را از ابعاد حقوقی خانواده قربانیان تفکیک کردیم. دادسرای نظامی در حال بررسی است. پرداخت خسارت براساس عرف و رویه‌های بین المللی با هدف حمایت از زیان‌دیدگان قطع نظر از تابعیت افراد انجام خواهد گرفت. هیئت اوکراینی از دیروز وارد تهران شد. غرامت و سایر مسایل را با آنها دنبال خواهیم کرد. کماکان این حادثه داغی برای ایرانیان است و حتماً از جنبه کیفری دنبال خواهد شد و هم از جنبه غرامت.

بدون بازگشت ترامپ به برجام، شانسی برای دیپلماسی با دولت آمریکا وجود ندارد

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر مبنی براینکه اخیراً رییس جمهور سخنانی را درخصوص صلح امام حسن مطرح کرد که تعبیراتی از آن صورت گرفت و تحلیل‌هایی شد مبنی بر اینکه دولت موافق مذاکره با آمریکاست؛ بفرمایید آیا دولت بر همان موضع قبلی خود مبنی بر اینکه «مذاکره همزمان با تحریم معنا ندارد» استوار است؟ آیا دولت بدون بازگشت آمریکا به تعهدات برجامی و جبران خسارات نقض برجام حاضر به نشستن پای میز مذاکره است؟ بیان کرد: دو گروه عامدانه به سوء برداشت‌ها دامن می‌زنند. یگ گروه اتاق فکرهای تحریم و جنگ افروزان کنار کاخ سفید هستند که از هر فرصت، سخن و کلامی برای حمله به دولت جمهوری اسلامی ایران و نیل به اهداف ضد ایرانی و ضد انسانی خود استفاده می‌کنند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: اهداف آنها القاء بی ثمر بودن مقاومت ملت و دولت و به هم ریختگی امور و تضعیف دولت ایران است و این نتیجه گیری که ایران مسیری جز تن دادن به خواست‌های قلدرمابانه ترامپ ندارد.

ربیعی گفت: گروه دوم طیفی از مخالفان و معارضان دولت هستند من از واژه مخالف و منتقد استفاده نکردم، ما هم به مخالف و هم به منتقد احترام می‌گذاریم. اینها گویی در یک جنگ خصمانه علیه دولت قرار گرفته‌اند وگرنه منتقد و مخالف همیشه مورد احترام ما بوده است که از هر سخن و نظر رئیس‌جمهور برای تخریب غیراخلاقی و غیراسلامی و حمله به دولت و ایشان به منظور اهداف کوتاه مدت سیاسی و کسب قدرت و پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات، سوءاستفاده می‌کنند. آیا هدف پشیمان کردن مردم از صندوق انتخابات است؟

وی ادامه داد: بیان اینکه مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح، طرح یک بیان علمی پیرامون واقعه تاریخی صلح حضرت امام حسن (ع) در شب شهادت ایشان بود که گروه دوم تفسیرها و خوانش های محفلی، خطی، سیاسی و جناحی از آن کردند. در شرایطی که بیش از هر زمان دیگر تحت فشار بین المللی هستیم، هدف از این همه دولت زدایی چیست؟

سخنگوی دولت گفت: از طرفی هیچ تغییری در مواضع دولت ایجاد نشده و شرایط تعیین شده جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت آمریکا به مسیر دیپلماسی کاملاً روشن است.

ربیعی گفت: رئیس‌جمهور یک موضع اصولی گرفته‌اند که هیچگاه تغییر نکرده است و همانطور که بارها گفته شده بدون بازگشت آمریکا به برجام و رفع همه تحریم‌ها و جبران خسارت‌هایی که به ملت ایران تحمیل کرده‌اند شانسی برای موقعیت دیپلماسی با آمریکا وجود ندارد.

فقط سیاست‌های کاخ سفید برای ما تعیین کننده است

وی در رابطه با اینکه با توجه به حرف‌های ترامپ و بایدن، نگاه ایران به انتخابات آمریکا چیست؟ گفت: واقعاً علاقه‌ای برای مداخله در سیاست داخلی آمریکا نداریم. اظهاراتی داخل آمریکا صورت می‌گیرد و رئیس‌جمهور این کشور صریح از تقلب حرف می‌زند. احتمالات مختلفی برای تنش در آمریکا وجود دارد. مواضع نامزدهای انتخاباتی را به دقت دنبال می‌کنیم اما واقعاً اهمیتی نمی‌دهیم کدام حزب چه سیاستی را دنبال می‌کنند.

سخنگوی دولت: برای ما سیاست‌های کاخ سفید تعیین کننده است، تا وقتی سیاست‌های آمریکا علیه ایران همینطور خصمانه باشد تغییری صورت نمی‌گیرد اما اگر به حقوق ایران احترام بگذارد پیشنهادها قابل بررسی است و ما چارچوب برجام را داریم که قابل بررسی و پیش‌بینی است‌.

کسانی که به رئیس‌جمهور توهین می‌کنند فرمایشات رهبری را درک نکرده‌اند

ربیعی در رابطه با اینکه آیا شکایتی در خصوص تخریب‌ها و توهین‌ها به آقای رئیس‌جمهور و طرح عنوان نفوذی بودن رئیس‌جمهور به مجلس ارسال شده است؟ گفت: بنای دولت تعامل با مجلس و قوه قضاییه است و هیئت حقوقی دولت موضوع را در هیئت رسیدگی به تخلفات نمایندگان دنبال و بررسی می‌کنند. بحث ما توهین‌هایی است که صورت می‌گیرد. افرادی که مواضع اخیر را می‌گویند یا فرمایشات رهبری را درونی نکردند یا درک نکردند. مقام معظم رهبری فاصله بین نقد و توهین را مشخص کردند و این الگو می‌تواند رویه‌ای عادلانه برای اظهارات محفلی باشد.

وی افزود: اهانت به رئیس‌جمهور ریشه عمومی دارد و لازم است مدعی العموم به آن ورود کند. ما به کلیت مجلس احترام می‌گذاریم و می‌خواهیم اجازه ندهند برخی جملات که از متوسط اخلاقی جامعه پایین‌تر است بیان شود. اینکه رئیس‌جمهور نفوذی است نمی دانم چطور وارد بحث شوم. به نظرم این اظهارات اهانت به شعور ملت و عموم است و اهانت به صندوق رای است‌. شاید یادداشتی با عنوان نفوذی‌ها کجا هستند بنویسم. نفوذ در افراط و بر هم زدن اوضاع نهفته است. دولت به آرامش نیاز دارد و از مدعی العموم و مجلس می‌خواهیم کمک کنند چنین مشکلاتی نداشته باشیم.

مجلس اجازه اظهارات غیرمسئولانه را ندهد

سخنگوی دولت بار دیگر در رابطه با اظهارات رییس‌جمهور در خصوص صلح امام حسن و پس از آن طرح مواردی مانند اعدام رئیس‌جمهور گفت: به نظر می‌رسد عده‌ای کاری به رئیس جمهور ندارند و فقط دنبال آن هستند که حرفی زده شود تا اهانت کنند. ما در شرایط تعیین کننده‌ای هستیم و باید تحریم را به عقب برگردانیم. مردم دارند شرایط سختی را تجربه می‌کنند و دولت در کانون جنگ اقتصادی ایستاده است‌. این سال با انتخابات ۱۴۰۰ گره خورده و رقابت‌های زود هنگام با تخریب دولت گره خورده است. ما باید حرف ایجابی بزنیم.

وی افزود: برای ما رهبری همیشه فصل الخطاب بوده است. کلیت مجلس اجازه ندهند اظهارات غیر مسئولانه برخی افراد منجر به تخریب شود. ما همه اعضای دولت فکر می‌کنیم انسجام بین ارکان و قوا و حل کردن مشکلات مردم برای عبور از شرایط سخت باید بیشترین دل مشغولی ما باشد. نگرانی‌ها و سختی‌های آزاردهنده مردم باید مدنظر باشد و متاسفانه این حرف‌ها مانند نمک روی زخم است.

ربیعی گفت: این نزاع‌ها نه آمریکا را به عقل بر می‌گرداند و نه از سختی تحریم کم می‌کند. دولت نگران خودش نیست و فکر می‌کنیم باید با انسجام کنار هم بایستیم. این اظهارات تاریخ مصرف‌های مشخص دارد. افراد مخالف دولت را دیدم که خیرخواهانه در این رابطه مطلب نوشتند.

زدن دولت خطر امنیت ملی دارد

سخنگوی دولت در ادامه با اشاره به دستاوردهای دولت در برجام و عدم توجه مخالفان دولت به این دستاوردها تصریح کرد: همه شاهد هستند برجام با همه مشکلاتی که برایش پیش آمد اما رژیم ترامپ موفق به تحریم تسلیحاتی ایران نشد ولی مخالفان همچنان سعی دارند این مساله را نادیده بگیرند.

وی ادامه داد: این عدم موفقیت بی‌سابقه ترامپ در عرصه بین‌المللی در سایه برجام رخ داده است. برجام ثمرات خود را نشان می‌دهد. به جای اینکه برجام را دلیل پیروزی بین‌المللی که با پشتوانه رهبری در دوره خود صورت گرفت بدانیم به دنبال اختلاف هستند. دولت زدایی و دولت را از ملت جدا کردن تهدید امنیت ملی است. چطور افراد متوجه آن نمی‌شوند؟ زدن دولت جز به خطر انداختن امنیت ملی ما ثمری ندارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.