شیرین سازی آب دریا افزایش می‌یابد/ امکان دشوار شدن وضعیت آبی در ۲۶۰ شهر - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 79618
  پرینتخانه » اخبار, اقتصادی تاریخ انتشار : ۱۷ دی ۱۴۰۱ - ۵:۰۷ |

شیرین سازی آب دریا افزایش می‌یابد/ امکان دشوار شدن وضعیت آبی در ۲۶۰ شهر

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به بحران آب در استان های مختلف کشور، گفت: اگر برنامه‌ریزی نشود ۲۶۰ شهر می تواند دچار بحران شود، ولی علیرغم تمام مشکلات، تغییر اقلیم، افزایش هزینه های تامین آب سعی بر این است که کمترین مشکل را در استان ها داشته باشیم.
شیرین سازی آب دریا افزایش می‌یابد/ امکان دشوار شدن وضعیت آبی در ۲۶۰ شهر

‌اتابک جعفری، با اشاره به آخرین وضعیت شیرین سازی آب در یا در کشور، اظهار کرد: در حال حاضر ۶۳۵ هزار متر مکعب در شبانه روز شیرین سازی آب در کشور انجام می شود، با توجه به نیازی که ساحل دارد و نمی خواهیم پروژه انتقال آب اجرایی کنیم، یکی از بحث های جدی در حوزه آب موضوع شیرین سازی آب دریا است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر دو درصد جمعیت کشور معادل تقریبا یک و نیم میلیون نفر از آب دریا استفاده می کنند، گفت: پیش بینی ما این است که مطابق برنامه ریزی های صورت گرفته در طول برنامه بتوانیم ۵۰۰ هزار مترمکعب دیگر را به این مجموعه اضافه کنیم.

شیرین سازی هر متر مکعب آب ۱۵۰۰۰ تومان تمام می شود

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به هزینه شیرین سازی آب دریا در کشور، گفت: بر اساس آخرین قراردادهایی که به امضا رسیده هزینه هر متر مکعب آب از طریق شیرین‌سازی آب دریا حدود ۱۲  تا ۱۵ هزار تومان تمام می شود.

کدام استان ها از آب شیرین سازی شده استفاده می کنند؟

جعفری با بیان اینکه در استان های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خوزستان، یزد، مازندران، گیلان، سمنان، البرز، اصفهان، کرمان، مرکزی و گلستان از آب شیرین سازی شده استفاده می شود، گفت: تا زمانی که منطقه آب داشته باشد استفاده از این روش مقرون به صرفه نیست و وزارت نیرو نیز به این سمت حرکت نمی کند.

وی افزود: برای ساحل دریا و شهرهایی که در حریم دریا قرار دارند، یکی از برنامه های جدی این است که ۵۰۰ هزار مترمکعب به ظرفیت شیرین سازی کشور تا پایان برنامه افزوده شود و برنامه های متعددی را برای این بخش تعریف کرده ایم.

مشکل آب همدان برای افق ۱۴۲۵ کاملا حل شده است

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به آخرین وضعیت تامین آب استان همدان نیز گفت: مشکل آب همدان برای افق ۱۴۲۵ کاملا حل شده است و هیچ مشکلی برای تامین آب این استان وجود ندارد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.