شکست صهیونیست‌ها در جنگ ترکیبی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 93180
  پرینتخانه » اسلایدر, بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۱ آبان ۱۴۰۲ - ۲۲:۳۴ |

شکست صهیونیست‌ها در جنگ ترکیبی

درست در بحبوحه نبرد غزه، بسیاری ازتحلیلگران و استراتژیست های غربی و صهیونیستی بر روی ابعاد گوناگون جنگ ترکیبی تل‌آویو علیه ملت‌های منطقه و جهان متمرکزشده‌اند.
شکست صهیونیست‌ها در جنگ ترکیبی

درست در بحبوحه نبرد غزه، بسیاری ازتحلیلگران و استراتژیست های غربی و صهیونیستی بر روی ابعاد گوناگون جنگ ترکیبی تل‌آویو علیه ملت‌های منطقه و جهان متمرکزشده‌اند. این افراد و صاحبان ایده، متفق‌القول هستند که رژیم صهیونیستی علاوه بر شکست در جنگ اطلاعاتی و نظامی ( که مصادیق آن را در جریان عملیات توفان الاقصی مشاهده کردیم) درنبرد شناختی با افکار عمومی منطقه و دنیا نیز به بن‌بست رسیده است. در این خصوص، مفاهیم و گزاره‌هایی وجود دارد که لازم است موردبررسی قرار گیرد:

 تحقق مقاومت ترکیبی در برابر صهیونیست‌ها
مقاومت ترکیبی جبهه مقاومت در برابر جنگ ترکیبی دشمن صهیونیستی ، یک واقعیت محض می‌باشد که اتفاقا در جریان عملیات توفان الاقصی و حوادث پس‌ازآن نیز نمود ویژه‌ای پیداکرده است. در این مقاومت ترکیبی، جریان‌های آزادی‌خواه و طرفدار آرمان‌های فلسطین و آزادی قدس شریف، در همه ابعاد توانسته‌اند دشمن صهیونیستی و حامیان آن را مهار کنند:از جنگ نظامی گرفته تا جنگ امنیتی  و از جنگ اقتصادی تا جنگ فرهنگی -گفتمانی.این واقعیتی است که حتی برخی منابع و رسانه‌های صهیونیستی نیز نتوانسته‌اند چشمان خود را بر روی آن ببندند.آنچه در عالم واقعیت می‌گذرد، مشخص است! مقامات غربی و صهیونیستی نسبت به تثبیت مؤلفه‌های قدرت در  جبهه مقاومت شدیدا نگران هستند. آن‌ها اکنون شاهد وقایعی هستند که تصور وقوع پی‌درپی آن‌ها (و استیصال ناشی از آن به ضرر اهداف منطقه‌ای تل‌آویو) را هرگز تصور نمی‌کردند. شکست ترکیبی صهیونیست‌ها عمق و دامنه وسیعی دارد و قطعا محدود به شرایط کنونی نیز نخواهد ماند. بخشی از نگرانی‌هایی که در اراضی اشغالی ابراز می‌شود، معطوف به آینده است. امروز کمتر کسی در اراضی اشغالی پیدا
می شود که در آینده‌نگاری خود نسبت به وضعیت داخلی، منطقه‌ای و امنیتی اراضی اشغالی از ثبات و آرامش در این رژیم و سرزمین‌های اشغال‌شده توسط آن سخنی به میان بیاورد.در این معادله، بودن یا نبودن نتانیاهو یا هر سیاستمدار دیگر صهیونیست اهمیتی ندارد! مهم ، استیصال و درماندگی مفرطی است که جبهه مقاومت در قالب عملیات و مقاومت ترکیبی خود به دشمن قسم‌خورده ملت‌های منطقه یعنی رژیم اشغالگر قدس تحمیل کرده است. اکنون صهیونیست‌ها بیش از هر زمان دیگری متوجه «مهارناپذیر بودن قدرت مقاومت»شده‌اند! حقیقتی که روزبه‌روز مصادیق بیشتری پیدا می‌کند. 

 انهدام پیش‌فرض دشمنان در جنگ ترکیبی علیه مقاومت
جنگ ترکیبی علیه جبهه مقاومت سال‌هاست آغازشده و اکنون به حساس‌ترین مرحله خود رسیده است. حق پیش‌فرض «شکست‌ناپذیری رژیم صهیونیستی»در اذهان ، مهم‌ترین هدف دشمنان آمریکایی، صهیونیستی و اروپایی در خلق این منظومه ترکیبی بوده است. 

به عبارت بهتر،  القای شکست‌ناپذیری رژیم صهیونیستی ، تبدیل به دال مرکزی و خمیرمایه جنگ شناختی دشمنان علیه جبهه مقاومت در منطقه شده بود. این دال مرکزی، در  تحرکات  نظامی، تبلیغاتی، امنیتی، اقتصادی، سیاسی و منطقه‌ای نمود ویژه‌ای داشته است. پیروزی بزرگ رزمندگان مقاومت در عملیات توفان الاقصی  علاوه بر آثار میدانی و راهبردی، دارای آثار گفتمانی و فرهنگی مهمی در منطقه و حتی نظام بین‌الملل می‌باشد. 
همگان روی این گزاره مهم متفق‌القول هستند که نمی‌توان بدون توجه به ابعاد گفتمانی مقاومت، شرایط جاری در منطقه و فلسطین را موردبررسی و تحلیل قرارداد. حماسه سازی‌های جبهه مقاومت مصدری گفتمانی داشته و منبعث از ارزش‌ها و اصولی است که دشمن صهیونیستی و حامیان غربی آن قدرت درک و تحلیل آن را هیچ‌گاه نداشته و ندارند. اصلی‌ترین ثمره عملیات توفان الاقصی، ابطال پیش‌فرض شکست‌ناپذیر بودن رژیم صهیونیستی و درنتیجه، انهدام بنیان جنگ ترکیبی و شناختی رژیم اشغالگر قدس و حامیان غربی آن علیه جبهه مقاومت بوده است. 

 عقب‌گرد تاریخی صهیونیست‌ها در عرصه جنگ ترکیبی
بدون شک پس از پایان نبرد ، رژیم اشغالگر قدس روی به بازتعریف ناخواسته الگوهای جنگ ترکیبی خود علیه جبهه مقاومت خواهد آورد و در این مسیر، با خطاهای محاسباتی و راهبردی جدیدتری مواجه خواهد شد. از سوی دیگر، گفتمان سازش به‌عنوان کاتالیزور  و عاملی تسریع‌کننده در جنگ ترکیبی صهیونیست‌ها، جایگاه خود را ازدست‌داده است. قدر متیقن گفتمانی و فرهنگی عملیات توفان الاقصی، پایان رسمی تاریخ‌مصرف گفتمان سازش و مرگ آن می‌باشد.حتی برخی اعضای تشکیلات خودگردان فلسطین و فتح اذعان کرده‌اند که دیگر جایی برای بازخوانی گفتمان سازش و متعلقات آن مانند پیمان ابراهیم و طرح دودولتی باقی نمانده است. دشمن صهیونیستی هم‌زمان با نبرد میدانی، نبرد گفتمانی را نیز به جبهه مقاومت واگذار کرده و دیگر جایی برای احیای گفتمان سازش با رژیم اشغالگر قدس باقی نمانده است. عملکرد گرو‌ه‌های مقاومت و واقعیت صحنه در دو دهه اخیر نشان داده که دیگر هیچ نشانه‌ای از اقتدار پوشالی و ادعایی رژیم صهیونیستی وجود ندارد و این مسئله نتیجه استناد و اتکا به گفتمان مقاومت و مشتقات آن بوده است. 

 توفان الاقصی، نماد شکست صهیونیست‌ها در جنگ ترکیبی
رژیم اشغالگر قدس در سال‌ها و دهه‌های ابتدایی حضور نامشروع خود در سرزمین فلسطین، همواره تلاش کرده از قدرت نظامی خود در مسیر ترویج و تثبیت گفتمان سازش  ( گفتمان مبتنی بر پذیرش اشغالگری به‌مثابه یک واقعیت !) 

بهره ببرند. قبل   از تشکیل حزب‌الله لبنان، ارتش اسرائیل به لبنان حمله کرد، وارد این کشور شد و بیروت را تسخیر کرد اما پس از شکل‌گیری و افزایش قدرت حزب‌الله، ارتش رژیم صهیونیستی در سال ۲۰۰۶  با تانک‌های منهدم شده مرکاوا و ناوچه درهم‌شکسته ساعر مواجه شد و متعاقبا، ناچار به عقب‌نشینی در برابر فرزندان مقاومت گردید. از تابستان سال ۲۰۰۶ میلادی تاکنون، گفتمان سازش روزبه‌روز ضعیف‌تر شده و تنفس مصنوعی آمریکا و اتحادیه اروپا به این گفتمان نیز نتوانسته است منجر به احیای آن شود. اکنون ، در سال ۲۰۲۳ میلادی عملکرد جبهه مقاومت فلسطین در عملیات توفان الاقصی و پشتوانه گفتمانی و معنوی این حماسه بزرگ، ضربه نهایی را به گفتمان سازش وارد ساخته است. 
معادلات قدرت در منطقه اکنون شفاف‌تر از همیشه رقم خورده و ترسیم‌شده است. در یک‌سوی این معادله، جبهه‌ای قرار دارد که برای جلوگیری از اضمحلال رژیم صهیونیستی به آب‌و‌آتش می‌زند اما در مقابل، گفتمان مقاومت در منطقه باقدرت و صلابت بر روی پیروزی نهایی بر رژیم کودک کش اسرائیل متمرکزشده است. توفان الاقصی، اسم رمز شکست صهیونیست‌ها در عرصه جنگ ترکیبی علیه جبهه مقاومت محسوب می‌شود. این نقطه عطف( عملیات توفان الاقصی)، مولد تغییرات شگرف و گسترده‌ای به سود منافع جبهه مقاومت در نظام بین‌الملل خواهد بود.

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.