شکاف در کابینه چند تکه صهیونیست‌ها - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 85429
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۶:۳۱ |
کابوس موشکهای مقاومت برای نتانیاهو

شکاف در کابینه چند تکه صهیونیست‌ها

در حالی که معترضین علیه سیاست‌های نتانیاهو و خصوصا طرح اصلاحات قضائی وی ، بار دیگر به خیابان‌های تل آویو و حیفا بازگشته اند، این روزها شاهد بروز اختلافات عمده ای علیه شرکای کابینه ائتلافی نخست وزیر ناتوان رژیم اشغالگر قدس هستیم! یکی از موضوعاتی که طی روزهای اخیر ازسوی برخی منابع صهیونیستی و رسانه های این رژیم مورد توجه قرار گرفته، مربوط به خشم بن گویر از ناتوانی نتانیاهو در کنترل معادلات نبرد با مقاومت فلسطین است.
شکاف در کابینه چند تکه صهیونیست‌ها

گروه بین الملل 
   در حالی که معترضین علیه سیاست‌های نتانیاهو و خصوصا طرح اصلاحات قضائی وی ، بار دیگر به خیابان‌های تل آویو و حیفا بازگشته اند، این روزها شاهد بروز اختلافات عمده ای علیه شرکای کابینه ائتلافی نخست وزیر ناتوان رژیم اشغالگر قدس هستیم! یکی از موضوعاتی که طی روزهای اخیر ازسوی برخی منابع صهیونیستی و رسانه های این رژیم مورد توجه قرار گرفته، مربوط به خشم بن گویر از ناتوانی نتانیاهو در کنترل معادلات نبرد با مقاومت فلسطین است.  به دنبال افشای اختلافات میان نخست وزیر و وزیر تندرو امنیت داخلی رژیم صهیونیستی درپی ناتوانی ارتش این رژیم در دفع حملات موشکی اخیر مقاومت فلسطین به شهرک‌های صهیونیست‌نشین، منابع خبری صهیونیستی از بالا گرفتن این اختلافات خبر داده اند.
قطعا تشدید این اختلافات همزمان با بروز تنش‌های داخلی گسترده در اراضی اشغالی، ثمره ای جز سقوط کابینه نتانیاهو و متعاقبا، تشدید بحران‌های مزمن سیاسی-امنیتی -منطقه ای در تل آویونخواهد داشت. 
 اصل ماجرا چیست؟    
اصل موضوع، مربوط به یک اختلاف تاکتیکی در قبال توان موشکی فزاینده مقاومت فلسطین می باشد.
 شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی در این باره فاش کرد که به دلیل شکل گیری اختلاف میان «ایتامار بن گویر» وزیر تندرو امنیت داخلی کابینه رژیم اسرائیل و «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم به دلیل پاسخ ضعیف به حملات مقاومت فلسطین از برخی از اعضای حزب لیکود به بن گویر تماس گرفته‌اند اما وی به تماس‌های آنها بی توجه بوده و به آنها پاسخ نداده است.ناتوانی رژیم صهیونیستی در مقابله با حملات موشکی اخیر مقاومت فلسطین و پاسخ به این حملات اعتراض دو حزب تندروی «صهیونیسم دینی» به رهبری «بزالل اسموتریچ» و حزب «عوتسما یهودیت» به رهبری «ایتامار بن گویر» به عنوان دو هم‌پیمان اصلی «بنیامین نتانیاهو» را به همراه داشته است.
نتانیاهو معتقد است نهایت توان خود را در مواجهه با توان موشکی حماس و جهاد اسلامی به کار گرفته و دستور به روز رسانی  سامانه گنبد آهنین را نیز بارها در همین راستا به کرات صادر کرده است اما در نهایت، موفق به دفع بسیاری از حملات موشکی از سوی فلسطینیان نشده است. بن گویر و اسموتریچ در مقابل این استدلال، می گویند باید اقدامات تندتر و پیش دستانه تری را علیه مقاومت غزه و کرانه باختری صورت داد و وارد فاز تقابلی همه جانبه تری با فلسطینیان شد. بسیاری از تحلیلگران صهیونیستی ضمن هشدار نسبت به این رویکرد دو شریک ائتلافی کابینه نتانیاهو می گویند آنها  ( اسموتریچ و بن گویر) در توهمات خود سیرمی کنند زیرا هر گونه اقدام و کنش نامحدود صهیونیست‌ها علیه حماس و جهاد اسلامی، پاسخ شدیدتر مقاومت و در نهایت، حرکت سریع تر صهیونیست‌ها به سوی بحران را به دنبال خواهد داشت.
  حماس آماده تر از تصور صهیونیست‌هاست! 
  رژیم اشغالگر قدس امروز با بحران‌های منطقه‌ای گسترده روبه‌رو است که مهم‌ترین آنها، کاهش ضریب بازدارندگی این رژیم جعلی در برابر قدرت مقاومت و متعاقبا، افزایش قدرت موشکی و نظامی حزب‌الله و حماس در مواجهه مستقیم با تل‌آویو است. توطئه‌های تل‌آویو در زمینه بازتعریف داعش و تروریسم تکفیری نیز به واسطه رصد هوشمندانه و اقدامات قاطعانه جبهه مقاومت ناکام مانده است.
 شکاف میان اعضای کابینه رژیم اشغالگر قدس
 شکاف داخلی در اراضی اشغالی میان طرفداران و مخالفان نتانیاهو، بحران‌های داخلی تأثیرگذار و تعیین‌کننده‌ای را در تل‌آویو خلق خواهد کرد. این خودزنی و جدال داخلی صهیونیست‌ها، نقش بسزایی در تغییر معادلات زیربنایی قدرت در تل‌آویو ایفا می‌کند. 
شرایط حاکم بر اراضی اشغالی به گونه‌ای است که استمرار حضور  کابینه ائتلافی جدید در تل‌آویو، پیش درآمدی بر وقوع جنگ داخلی در این رژیم به شمار می‌آید. این جنگ داخلی، از اعتراضات خیابانی در تل‌آویو و حیفا (علیه نتانیاهو و کابینه ائتلافی) آغاز خواهد شد و گستره آن تا ترورهای داخلی و تظاهرات‌های خشمگین و مجادلات خیابانی بسط خواهد یافت.
 این بدترین وضعیتی است که رژیم اشغالگر قدس می‌تواند با آن روبه‌رو شود. بحران‌های منطقه‌ای علیه رژیم صهیونیستی در اینجا با ناتوانی و منازعات داخلی در تل‌آویو تجمیع می‌شود و ترکیب سقوط صهیونیست‌ها را تکمیل می‌کند.
 توهمات بی پایان صهیونیست‌ها  
بحران ایجاد شده درکابینه رژیم صهیونیستی متعاقب استیصال این رژیم در برابر قدرت موشکی مقاومت و همزمانی آن با بحران‌های داخلی علیه نتانیاهو و طرح اصلاحات قضائی وی، تل آویو را در وضعیتی آشفته قرار داده است. همان گونه که تأکید شد، شدت منازعات داخلی در کابینه نتانیاهو ، از ابتدا نیز جدی بوده است اما طی روزهای اخیر به واسطه قدرت مقاومت، شاهد تشدید آن و از همه مهم تر، تسری آن به فضای بیرونی کابینه صهیونیست‌ها هستیم. به عنوان مثال،  «تزیوی سوکوت» یکی از اعضای کنست (پارلمان رژیم اشغالگر قدس)  از حزب صهیونیسم دینی در واکنش گفت: آنچه ما شبانه علیه غزه انجام دادیم با موضع ما فاصله زیادی دارد.می‌خواهم ساختمان‌های ویران شده و ترورهای زیادی را ببینم. باید پیامی روشن به حماس می‌فرستادیم، چیزی نامتناسب که آنها انتظارش را نداشتند، چرا که حماس بر غزه مسلط است. در همین راستا، حزب «عوتسما یهودیت» (قدرت یهودی) به ریاست بن گویر نیز اعلام کرد که به دلیل واکنش ضعیف کابینه علیه حملات غزه در روند رأی گیری در کِنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) شرکت نخواهد کرد.این اعتراض‌ها منجر به شکل‌گیری اختلاف میان نتانیاهو و بن ‌گویر شد و به دنبال مخالفت وزیر تندرو امنیت داخلی رژیم صهیونیستی و اعضای حزب او با مشارکت در جلسه کنست در اعتراض به ناتوانی کابینه و ارتش این رژیم در پاسخگویی به حملات موشکی مقاومت فلسطین از نوار غزه، حزب لیکود و «عوتسما یهودیت» یکدیگر را تهدید به قطع همکاری در کابینه ائتلافی کردند.در مقابل، حزب لیکود به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای به شدت از ایتامار بن گویر وزیر امنیت داخلی این رژیم انتقاد کرد.این بیانیه لیکود واکنش بن گویر را به همراه داشته است.بن گویر در پاسخ به حزب لیکود و در پیامی به نتانیاهو گفت: «اگر ما را در کابینه نمی‌خواهید، از این تصمیم استقبال می‌کنیم، چرا که این یک کابینه کاملا راست‌گرا نیست».
به نظر می رسد طی روزها و هفته های آتی، شاهد تشدید این منازعات ( همزمان با دیگر مناقشات داخلی در اراضی اشغالی ) باشیم. موضوعی که مسیر تنفس حداقلی نتانیاهو و شرکای وی را نیز مسدود خواهد کرد….

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.