شوک تازه به آل سقوط - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 39564
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۶:۵۰ | 437 بازدید |
سازمان ملل برای نجات بن سلمان به میدان آمد

شوک تازه به آل سقوط

 شکست‌های متعدد عربستان  و در مقابل، پیشروی‌های انصارالله درنبرد مقابل متجاوزین سعودی، جایی را برای تنفس بن‌سلمان و همراهانش در یمن باقی نگذاشته است. اکنون «مأرب» به نماد شکست آل سعود در یمن تبدیل‌شده است. شکست تمام‌عیاری که گریزی از تحقق نهایی آن علیه سعودی‌ها و حامیان غربی و مهره‌های مرتجع عربی آن‌ها وجود ندارد. 
شوک تازه به آل سقوط

گروه  بین‌الملل 
 شکست‌های متعدد عربستان  و در مقابل، پیشروی‌های انصارالله درنبرد مقابل متجاوزین سعودی، جایی را برای تنفس بن‌سلمان و همراهانش در یمن باقی نگذاشته است. اکنون «مأرب» به نماد شکست آل سعود در یمن تبدیل‌شده است. شکست تمام‌عیاری که گریزی از تحقق نهایی آن علیه سعودی‌ها و حامیان غربی و مهره‌های مرتجع عربی آن‌ها وجود ندارد. 
  وقتی سازمان ملل آشفته می‌شود!
«استفان دوژاریک» سخنگوی سازمان ملل در جمع خبرنگاران در مقر این سازمان در نیویورک گفت که «مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل در امور یمن وارد ریاض پایتخت عربستان شد.او گفت که گریفیتس در این سفر تلاش‌های مربوط به دستیابی به آتش‌بس در یمن، کاهش درد و رنج ملت یمن و ازسرگیری روند سیاسی را بررسی خواهد کرد.به نوشته روزنامه «القدس‌العربی»، سخنگوی سازمان ملل همچنین گفت که انتظار می‌رود گریفیتس طی روزهای آینده با مقامات و دیپلمات‌های یمنی و سعودی دیدار کند.
سفر گریفیتس به ریاض در حالی است که درگیری‌ها در استان مأرب (شرق یمن) شدت گرفته و ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به آزادسازی کامل این استان نزدیک شده‌اند.ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اوایل هفته جاری به سمت گذرگاه شرقی شهر مأرب و گذرگاه الودیعه با عربستان سعودی پیشروی کرده‌ بودند.گذرگاه الودیعه در استان حضرموت (شرق یمن) و استان «شروره» در جنوب عربستان سعودی، تنها گذرگاه ارتباطی بین دو کشور است که کنترل آن در دست عربستان سعودی است و بیشتر اوقات ریاض آن را تعطیل می‌کند.استان مأرب در مرکز یمن و شرق استان صنعا قرار دارد و با توجه به این‌که مقدار زیادی از نفت و گاز یمن در این استان مرکزی استخراج می‌شود، بسیار حائز اهمیت است.آزادی مرکز این شهر به دست نیروهای دولت نجات ملی (صنعا) ضربه سختی به دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس دولت مستعفی یمن که از حمایت ریاض برخوردار است، وارد خواهد کرد.
 کودتای قبایل علیه ائتلاف سعودی در مأرب
قبایل به عنوان رکن اصلی جامعه یمن، سهم بالایی در معادلات جنگ و درگیری‌ها دارند، اما در مأرب علی‌رغم روابط تاریخی، به نفع ائتلاف سعودی عمل نمی‌کنند. سیر تحولات در استان مأرب بسیار سریع اتفاق می‌افتد و نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی به ۱۰ کیلومتری شهر مأرب رسیده‌اند و در این شرایط منابع محلی خبر می‌دهند که قبایل مأرب یکی پس از دیگری اقدام به امضای توافق صلح با دولت صنعا کرده و از جنگ کنار می‌کشند.
سیستم قبیله‌ای، عشیره‌ای همچنین اصلی‌ترین نهاد اجتماعی در یمن به شمار می‌رود و هر اقدام و فعالیتی باید با هماهنگی بزرگان این قبایل باشد. اهمیت این قبایل به خصوص در زمان درگیری‌ها و جنگ بیش از پیش خود را نشان می‌دهد و ازآنجایی‌که هر قبیله منطقه وسیعی را در کنترل خود دارد، صلح و توافق با شیخ قبیله به معنای تسلط بر آن منطقه است.
در این راستا روزنامه الاخبار لبنان در گزارشی نوشته است که استان مأرب شاهد کودتای واقعی علیه عربستان سعودی است و با گذشت ۶ سال از تسلط شبه‌نظامیان همسو با ریاض بر این استان، دیگر ابزارهای قدیمی سعودی‌ها برای فرمانبری گروه‌ها و قبایل کارساز نیست و  آن‌‌ها یکی پس از دیگری در حال امضای توافق صلح با نیروهای ارتش و انصارالله هستند و این یک ضربه کاری به عربستان سعودی است، چراکه مسئله نفوذ سعودی‌ها در مأرب بحث تازه‌ای نیست و ارتباط قبایل مأرب با خاندان سعودی ده‌ها سال است که جریان دارد و برخی سران قبایل در برهه‌های مختلف ارتباطات دوستانه با شاهزادگان سعودی داشتند. از سوی دیگر سعودی‌ها اقدام به جذب طلاب دینی از استان مأرب و آموزش آن‌ها در عربستان می‌کردند و ازاین‌رو برای تغییر بافت فرهنگی این استان از ده‌ها سال پیش برنامه داشتند.
  وقتی نقشه سعودی‌ها شکست می‌خورد 
اما نقشه  و طرح سعودی‌ها در این خصوص با شکست مواجه شد. رهبران دولت صنعا در سپتامبر سال ۲۰۲۰ توانستند با قبیله «مراد» توافق امضا کنند. این قبیله بخش بزرگی از استان مأرب ازجمله شهرستان‌های «رحبه»، «الجوبه»، «جبل مراد»، «المأهلیه» و «حریب» را در اختیار خود دارد. امضای توافق میان قبیله مراد با دولت صنعا، یکی از اصلی‌ترین دلایل میدانی برای پیشروی ارتش و انصارالله یمن به سمت شهر مأرب به شمار می‌رود. حضور نیروهای قبیله مراد در این مناطق تا حدودی جلوی پیشروی نیروهای صنعا را گرفته و خیال سعودی‌ها را راحت کرده بود.به نوشته الاخبار، اما امضای قراردادهای صلح و کنار زدن مانع قبایل تجربه جدیدی برای دولت صنعا نیست و در طول سال‌های گذشته توانسته‌اند توافقات متعددی در مناطق شرقی صنعا با  قبایل متعدد امضا کنند. 
اکنون درگیری‌ها به اراضی قبیله «عبیده» رسیده است. این اراضی از اطراف شهر مأرب تا منطقه «وادی عبیده» و مناطق «صافر» و« الرویک» در نزدیکی مرز عربستان را در برمی‌گیرد و دولت صنعا تمامی کانال‌های ارتباطی خود را با قبیله «عبیده» برای امضای توافق صلح فعال کرده است. گفتنی است «شیخ محسن بن علی بن‌معیلی» رئیس فقید قبیله عبیده قبل از فوتش در سال ۲۰۱۸، قصیده‌ای برای «عبدالملک الحوثی» سروده و او را مدح و اعلام کرده بود که آماده استقبال از ارتش و کمیته‌های مردمی است و همچنین آماده است تا در کنار نیروهای صنعا برای آزادی شهر مأرب بجنگد.منابع محلی می‌گویند که دولت صنعا در روزهای گذشته توانسته با تعدادی از بزرگان قبیله «عبیده» به توافق برسد و به علت حفظ جان آن‌ها، این توافقات علنی نشده و قرار بر این شده است تا به هنگام پیشروی ارتش و انصارالله یمن، افراد این عشیره‌ها مانع نشوند. همزمان، ارتباط‌گیری با بزرگان سایر قبایل نیز از طریق شیوخ مورد وثوق منطقه در حال انجام است.
الاخبار در ادامه نوشت که دولت نجات ملی یمن توانسته معادلات را علیه ائتلاف سعودی و دولت مستعفی منصور هادی از درون خودشان تغییر دهد،  به خصوص این‌که قبایل مأرب به درخواست صنعا پاسخ مثبت داده‌اند. دلیل این واکنش قبایل به دلیل اشتباهات متعدد حزب اخوانی الاصلاح در۶ سال گذشته علیه آن‌هاست. اخوانی‌ها در این سال‌ها با زور و تهدید به منابع درآمدی استان مسلط شدند و تلاش کردند قبایل را تحت فرمان خود درآورند؛ قبایلی که در طول دوران گذشته هیچ‌وقت اجازه نداده بودند هیچ قدرتی بر آن‌ها  مسلط شوند. بنابراین تهدیدات کنونی قبایل از سوی ائتلاف سعودی فایده چندانی برای ریاض نخواهد داشت. از سوی دیگر شبه‌نظامیان حزب الاصلاح در سال‌های گذشته جنایات فجیعی در حق قبایل انجام داده‌اند.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.