شفافیت در آسمان مسئولیت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 64286
  پرینتخانه » اسلایدر, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ - ۲۲:۰۰ | 273 بازدید |
با تصویب دو فوریت طرح شفافیت قوای سه گانه روند تصویب و بررسی این طرح شتاب گرفت

شفافیت در آسمان مسئولیت

شفافیت به این معنا که مقام مسئول خود را در محضر و معرض نگاه مردم بیابد می‌تواند یک فرصت مناسب برای تحول و کار باشد. نگاه آرمانی به مسئول جمهوری اسلامی آن است که او خود را در پیشگاه خدا ببیند و این مهم از محورهای سخنان اخیر رهبر انقلاب با کارگزاران نظام بود.
شفافیت در آسمان مسئولیت

شفافیت به این معنا که مقام مسئول خود را در محضر و معرض نگاه مردم بیابد می‌تواند یک فرصت مناسب برای تحول و کار باشد. نگاه آرمانی به مسئول جمهوری اسلامی آن است که او خود را در پیشگاه خدا ببیند و این مهم از محورهای سخنان اخیر رهبر انقلاب با کارگزاران نظام بود؛ اما لازم است مسئولین دستکم خود را در پیشگاه مردم ببینند، بسیار بیش از امروز. طرح شفافیت آرای نمایندگان مجلس تقریبا از ابتدای استقرار این مجلس در جریان بود؛ اما معلوم نبود اینکه این شفافیت منحصر به مجلس و آن هم منحصر به آرا باشد، چقدر اقدام درستی است و آیا مزایا و معایب آن در تعادل است یا آنکه معایب آن بیشتر از محاسن آن است. در نهایت برای هموارتر شدن مسیر شفافیت، طرح جامع‌تری مورد نیاز بود. 
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یک شنبه، ۲۸ فروردین قوه مقننه با بررسی دوفوریت طرح شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها با ۱۹۳ رأی موافق، ۵۳ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۲ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. احد آزادی خواه به‌عنوان درخواست‌کننده دوفوریت بررسی طرح  شفافیت قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها، گفت: همان طور که مردم از نمایندگان مطالبه کردند یکی از اولویت‌های آن‌ها بحث شفافیت است، ما در این طرح آوردیم که مجلس باید شفاف باشد لذا مجلس، دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها در شفافیت پیشگام خواهند بود.
وی افزود: نکته قابل تأمل این‌که؛ مردم آیا شفافیت را فقط از مجلس می‌خواهند یا مطلق شفافیت را درخواست می‌کنند؟ شفافیت نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت‌های دولتی، شوراها، وزارتخانه‌ها و یا بانک‌های عامل آیا درخواست مردم هست یا خیر. ما امروز پیشتاز در شفافیت هستیم اما شفافیت نباید در مجلس خلاصه شود بلکه به تمام دستگاه‌های اجرایی سرایت کند.
نماینده مردم ملایر در مجلس با اشاره به مطالبات پیوسته مردم درباره شفافیت در حوزه‌های انتخابیه، یادآور شد: وقتی درباره تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۱ که بالغ بر ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است صحبت می‌کنیم باید مشخص شود که این مبالغ در مجلس است یا دستگاه‌های اجرایی، لذا شفافیت باید جایی باشد که بودجه در آن‌جاست از این رو باید مراقب باشیم که آدرس اشتباه به مردم ندهیم و مجلس باید آدرس دقیق به مردم دهد. آزادی خواه با اشاره به جزئیات طرح مذکور، گفت: در این طرح آوردیم که شفافیت شامل تصمیمات هیئت وزیران، مؤسسات شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، سازمان صداوسیما، شهرداری‌ها، کمیته امداد امام، جمعیت هلال احمر، شوراهای شهر، شورای‌عالی استان‌ها، قوای قضائیه و مقننه، مجمع تشخیص مصلحت نظام، کانون وکلا، اتاق‌های بازرگانی، اصناف و تعاون باشد. مجلس انقلابی برای یک‌بار باید تکلیف شفافیت را نه‌تنها برای خود بلکه برای همه مجموعه‌ها مشخص کند. وی تصریح کرد: اطلاق شفافیت باید شامل همه قوا شود و ما امروز باید به مردم اعلام کنیم که به این دوفوریت چه رأیی خواهیم داد.
 گزارشی از روند تصویب دو فوریت طرح شفافیت قوای سه گانه
در ادامه جلسه روح الله نجابت در مخالفت با دوفوریت طرح مذکور گفت: ما قانون برای شفافیت سایر نهادها و دستگاه‌ها داریم و نیازی نیست که قانون دیگری در این زمینه تصویب کنیم. وی بیان کرد: البته رویکرد خوب طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها این است که تأکید را روی شفافیت همه نهادها گذاشته است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما قوانین زیادی در این زمینه داریم به اعتقاد بنده اگر قوانین قبلی ایراد دارد، باید اصلاح شود و نیازی به قانونگذاری جدید برای شفافیت نهادها و دستگاه‌ها نیست.

 باید مشخص شود در پستوهای ادارات چه می‌گذرد
همچنین عبدالعلی مظفری در موافقت با دوفوریت طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بیان کرد: شفافیت باید در همه ارکان نظام وجود داشته باشد. مردم معمولاً برای انجام کارهای اداری خود چندین ماه در سیستم اداری تردد می‌کنند و این مسئله نشان می‌دهد که قوانین مصوب مجلس خروجی لازم را ندارد و به خوبی اجرایی نمی‌شود که شفافیت باعث می‌شود دیگر شاهد چنین موضوعاتی نباشیم. وی تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی شفاف است و دور تا دور ما دوربین قرار گرفته است. همه مسائل در مجلس شفاف است، البته مجلس هم باید شفاف‌تر شود و آرای نمایندگان هم لازم است که شفاف شود. نماینده مردم سروستان در مجلس تصریح کرد: باید مشخص شود که در پستوهای ادارات و سالن‌های جلسات ادارات و وزارتخانه‌ها چه اتفاقی می‌افتد.

 طرح شفافیت آرای نمایندگان چه شد؟
محمود احمدی بی‌غش در مخالفت با دو فوریت طرح شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها گفت: بنده با شفافیت مخالف نیستم اما با این شیوه مخالفم. ما نباید به صورت احساسی رأی بدهیم.

وی بیان کرد: برخی از نمایندگان طرح شفافیت را امضا کردند اما عجیب است که اسم آنان جزو مخالفان طرح شفافیت است! علاوه بر این ما یک طرح شفافیت مبنی بر طرح شفافیت آرای نمایندگان داشتیم و سوال ما این است که آن طرح چه شد؟
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضر ۲۵ طرح دو فوریتی در نوبت بررسی در صحن مجلس است اما آن طرح‌ها در دستور کار مجلس قرار نگرفت و این طرح بدون آنکه نوبت آن رسیده باشد، در دستور کار مجلس قرار گرفت که این موضوع برخلاف قانون است.
احمدی بی‌غش گفت: تحقیق و تفحص یک نوع شفافیت است و از زمانی که تحقیق و تفحص در مجلس تصویب می‌شود، شاهد هستیم که برخی از نمایندگان مانع از انجام آن تحقیق و تفحص می‌شوند و آیا این رفتارها مخالف با شفافیت نیست؟ در ادامه جلسه احسان ارکانی در موافقت با دو فوریت طرح مذکور گفت: تمام نهادها باید شفاف شوند. شفافیت جلسات و مصوبات هیئت وزیران اهمیت زیادی دارد و باید محقق شود. میزان یارانه، تعرفه واردات، توزیع بودجه در شهرستان‌ها و مصوبات سفرهای استانی از جمله مواردی است که در هیئت وزیران در باره آن تصمیم گیری می‌شود اما در حال حاضر این جلسات شفاف نیست.
نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: شفافیت نباید فقط مختص مجلس باشد بلکه باید برای همه دستگاه‌ها وجود داشته باشد و چرا دیگر دستگاه‌ها باید از شفافیت فرار کنند؟ ارکانی بیان کرد: مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره واردات خودرو جلساتی را برگزار می‌کند و چرا مردم نباید استدلال اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در موافقت و یا مخالفت با واردات خودرو را بشنوند؟
 وی متذکر شد: طرح دو فوریتی شفافیت قوای سه گانه، دستگاه‌های اجرایی و سایر نهادها بیش از ۲۰۰ امضا دارد و اکثر نمایندگان مجلس شورای اسلامی با آن موافق هستند. در صورت تصویب نهایی این طرح، قوای سه‌گانه و سایر نهادهای مطرح در آن باید آرا و اطلاعات مربوط به حوزه فعالیت دستگاه‌های متبوع خود را به همراه مذاکرات و تصمیمات اتخاذ شده را در اختیار عموم مردم قرار دهند تا امکان داوری برای مردم درباره این اطلاعات و آرا فراهم شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.