شایعات گرانی بنزین به سبب ناترازی و افزایش میزان مصرف بود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 90187
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۶ مرداد ۱۴۰۲ - ۶:۴۲ |
مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی:

شایعات گرانی بنزین به سبب ناترازی و افزایش میزان مصرف بود

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم نهبندان و سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: افزایش قیمت بنزین تا پایان سال جاری به قوت تکذیب شده است و بنابراین جای نگرانی نخواهد داشت. 
شایعات گرانی بنزین به سبب ناترازی و افزایش میزان مصرف بود

مصطفی نخعی، سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم نهبندان و سربیشه در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» اظهارکرد: افزایش قیمت بنزین تا پایان سال جاری به قوت تکذیب شده است و بنابراین جای نگرانی نخواهد داشت. 

وی با اشاره به موضوع ناترازی بنزین در کشور افزود: با واقعیتی به‌نام ناترازی بنزین در کشور مواجه می‌باشیم؛ براین اساس مصر‌ف فعلی‌مان بیش از میزان تولید در کشور است و این موجب استفاده از ذخایر بنزینی کشور خواهد شد. استفاده از ذخایر هرچند راهگشا اما مقطعی است و نمی‌تواند ادامه‌دار باشد بنابراین نیاز است تا به دنبال راهکارهای ریشه‌ای باشیم و از راهکارهای موقت پرهیز کنیم. 

نخعی تصریح کرد: به سبب ناترازی موجود در حوزه بنزین به نظر می‌رسد دولت ناچار به امر واردات باشد. شایان‌ذکر است تا بگوییم که در شرایط حال حاضر واردات بنزین به‌صورت جزئی صورت می‌گیرد اما حجم ناچیزی دارد و چشمگیر نیست. 

عضو کمیسیون انرژی مجلس همچنین خاطرنشان کرد:  مادامی‌که امر واردات صورت بگیرد، راهکارهای موقت و مُسکن در دستورکار قرار خواهد گرفت؛ به طورمثال هم‌اکنون سقف و فاصله زمانی سوخت‌گیری کاهش پیداکرده است و این موجب شکل‌گیری اخبار و شایعاتی پیرامون افزایش قیمت بنزین شده که صحت ندارد. نماینده مردم نهبندان و سربیشه همچنین خاطرنشان کرد: اقدامات موقت، ریشه‌ای نخواهند بود وتنها به‌صورت مقطعی و برای چندمدتی اثرگذاری خواهند داشت. 

او بابیان اینکه راهکارهای موقت تنها برای مدیریت شرایط بحرانی مطلوب خواهند بود، متذکر شد: در شرایط فعلی ضرورت دارد تا دولت مشوق‌های قیمتی را برای سی‌ان‌جی‌‌ها (CNG) در نظر بگیرد. باید از ظرفیت سی‌ان‌جی‌ها بهره‌گیری بیش‌تری داشته باشیم چراکه بسیار‌شان با ظرفیت ۵۰ درصدی مشغول به کار می‌باشند. 

وی با اشاره به موضوع مشوق‌های قیمتی یادآور شد: چنانچه مشوق‌های قیمتی باصرفه اقتصادی برای استفاده از سی‌ان‌جی‌ها اعمال شود، فشار بنزین تا حدودی کاسته خواهد شد. بی‌شک راهکارهای ریشه‌ای نیازمند زمان خواهند بود و می‌بایست وقت زیادی برایشان صرف شود. متأسفانه حدود چندین سال است که اقدامات راهبردی و ریشه‌ای همچون خودروهای کم‌مصرف،  از رده خارج شدن ناوگان فرسوده، توسعه جایگاه‌های سی‌ان‌جی، توسعه خودروهای دوگانه‌سوز، توسعه حمل‌ونقل عمومی و واردات خودروهای هیبریدی و برقی موردتوجه قرار نگرفته است. چنانچه این اقدامات عملی می‌گشت، فشار از بخش بنزین برداشته می‌شد. نخعی در پایان این گفت‌‌وگو بیان داشت: بی‌شک نمی‌توان یک‌شبه به دنبال راهکار ریشه‌ای با اثرگذاری درازمدت بود اما می‌توان چنین اقداماتی را دردستورکار قرار داد و آغاز کرد.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.