سیلاب ۵۰۰ محور روستایی را مسدود کرد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 15560
  پرینتخانه » آخرین اخبار تاریخ انتشار : ۲۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۵ |

سیلاب ۵۰۰ محور روستایی را مسدود کرد

حجم زیاد بارندگی دو روز اخیر در منطقه بلوچستان در جنوب سیستان و بلوچستان موجب طغیان رودخانه‌های فصلی و جاری شدن سیلاب در تعداد زیادی از شهرستان‌های منطقه شده و خسارات زیادی به زیرساخت‌ها و منازل مردم وارد کرده است.
سیلاب ۵۰۰ محور روستایی را مسدود کرد

حجم زیاد بارندگی دو روز اخیر در منطقه بلوچستان در جنوب سیستان و بلوچستان موجب طغیان رودخانه‌های فصلی و جاری شدن سیلاب در تعداد زیادی از شهرستان‌های منطقه شده و خسارات زیادی به زیرساخت‌ها و منازل مردم وارد کرده است.

این شرایط به نحوی بوده که مدیرکل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان اعلام کرده: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ۱۵ ایستگاه باران‌سنجی استان بیش‌ از ۱۰۰ میلی‌متر باران گزارش شده که معادل بارش‌های یک سال زراعی منطقه در بلند مدت است.

سیلاب ۵۰۰ محور روستایی را مسدود کرد/ ۲۰ هزار واحد مسکونی دچار خسارت شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: سیلاب ۵۰۰ محور روستایی را در سیستان و بلوچستان مسدود کرده است.

عباسعلی ارجمندی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: بارندگی شدید، طغیان رودخانه‌های محلی و وقوع سیلاب ۵۰۰ محور روستایی را در سیستان و بلوچستان مسدود کرده است.مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با اشاره به حجم بالای خسارت وارد شده به زیرساخت‌های جنوب استان در پی بارندگی‌های اخیر گفت: بیش‌ از ۲۰ هزار واحد مسکونی در استان در پی سیلاب اخیر دچار خسارت شده است.

ارتباط مخابراتی فنوج و بنت در سیستان و بلوچستان قطع شد

سرپرست شرکت مخابرات سیستان و بلوچستان گفت: ارتباط مخابراتی شهرستان فنوج و بخش «بنت» از توابع شهرستان نیکشهر در جنوب این استان بر اثر بارش باران، سیلاب و بسته شدن مسیرها قطع شده است.

محمدحسین عیدی‌زاده اظهار داشت: ارتباط مخابراتی شهرستان فنوج و بخش بنت از توابع شهرستان نیکشهر در جنوب استان بر اثر بارش باران، سیلاب و بسته شدن مسیرها قطع شده است. سرپرست شرکت مخابرات سیستان و بلوچستان گفت: هم‌اینک تیم ستاد بحران ارتباطات سیستان و بلوچستان در حال رفع مشکل ارتباط در جنوب این استان هستند تا هرچه سریع‌تر مشکل ارتباطی برطرف شود. ارتباط مخابراتی قصرقند و نیکشهر که بر اثر بارش باران و سیلاب قطع شده بود هم‌اینک وصل شده و تنها شهرستان فنوج و بنت باقی مانده که مسیر دسترسی به آنها قطع است.

وی افزود: از طریق اسپکه تیم ارتباطات استان حرکت کرده و امیدواریم به فنوج راه پیدا کنند و تا ساعتی دیگر ارتباط مخابراتی نیز در آن منطقه برقرار شود اما در منطقه بنت وضعیت به گونه‌ای است که دسترسی به آنجا هم‌اینک امکانپذیر نیست.نقاط دیگر سیستان و بلوچستان قطعی مخابراتی نداریم و اگر هم قطع شود به طور موقت خواهد بود و فوری وصل می‌شود.

سیستان‌ و بلوچستان|جسد فرد غرق شده در رودخانه سرباز پیدا شد

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سیستان‌ و بلوچستان گفت: جسد فرد غرق شده در رودخانه سرباز توسط نجاتگران جمعیت هلال احمر پیدا شد.

حسن مصفا در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از زاهدان، اظهار داشت: طی تماس تلفنی ساعت ۷:۵۰ صبح امروز ۲۲ دی‌ماه مبنی بر غرق شدن فردی در رودخانه سرباز از توابع شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان دو تیم عملیاتی امداد و نجات جمعیت هلال احمر متشکل از ۱۰ نفر نجاتگر و پرسنل از پایگاه امداد و نجات سرباز و جکیگور به منطقه اعزام شدند.معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سیستان‌ و بلوچستان ادامه داد: عملیات جستجو بعد از دو ساعت پایان یافت و جسد فرد غرق شده در رودخانه سرباز توسط نجاتگران هلال احمر پیدا و تحویل پرسنل انتظامی شد.

تخلیه ۶ روستای شهرستان کنارک در پی شدت بارندگی‌

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان‌ و بلوچستان گفت: طی ۴۸ ساعت گذشته و براساس نظر ستاد مدیریت بحران ۶ روستا از توابع شهرستان کنارک در جنوب استان تخلیه شده‌اند.

رسول راشکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در زاهدان اظهار داشت: با توجه به شدت بارش‌ها و احتمال تخریب منازل روستایی در حوزه شهرستان کنارک، ۶ روستای این شهرستان با ۲۴۵ خانوار ساکن، تخلیه و به کمپ اضطراری از پیش تعیین شده و یا منازل آشنایانشان انتقال داده شدند.مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان سیستان‌ و بلوچستان ادامه داد: در این مدت پنج خانه در دلگان، زاهدان و میرجاوه تخریب شده‌اند که خدمات امدادی لازم به اهالی آن منازل از سوی جمعیت هلال احمر، ارائه شده است.

وی افزود: توسط جمعیت هلال احمر ۴۸ نفر از طغیان رودخانه‌ها، روستاهای محصور شده توسط سیلاب، مادران باردار، خودروهای گرفتار در سیلاب و غیره تجات پبدا کرده‌اند و از کل این تعداد، ۴نفر مادران باردار بودند که پس از نجات یافتن از سیلاب، به مراکز درمانی انتقال داده شدند.

راشکی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیز با بهره‌گیری از بالگرد جمعیت هلال احمر و توان پرسنل، امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر، ارزیابی از مناطق و امدادرسانی همچنان ادامه دارد. سه کمپ اسکان اضطراری در شهرستان‌های کنارک، فنوج و قصرقند نیز راه‌اندازی شده و به خانواده‌های گرفتار اقلام مورد نیاز زندگی اولیه توزیع شده است.

حجم خسارت سیل در شهرستان دلگان زیاد است؛ نیاز ویژه به اعزام تیم‌های امدادی

مجتبی شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به اینکه  حجم خسارت سیل در شهرستان دلگان زیاد است، اظهار داشت: پس از فروکش کردن بارندگی‌ها از بامداد امروز ۱۳ تیم متشکل از ادارات معین شهرستان به همراه نمایندگان هلال احمر جهت حضور در مناطق  آسیب دیده و ارزیابی اولیه و مدیریت میدانی و روانی و همچنین تنظیم شیوه کمک‌رسانی در محل، به روستاها و مناطق عشایری دلگان اعزام شده‌اند.

فرماندار دلگان گفت: حجم بارش‌ها که به صورت مستمر و بدون توقف و منظم  از روز جمعه تا شب گذشته در دلگان در طی حدود ۳۵ ساعت صورت گرفته ۱۱۷ میلیمتر بود در حالی که حجم متوسط بارندگی سالانه استان ۱۱۳ میلیمتر است که در طول یک سال می‌بارد و دلگان در طی کمتر از دو روز این‌ حجم بارش را داشته است.

وی ادامه داد: البته علاوه بر برکات آتی و اثرات مثبت این بارندگی بر غنی شدن سفره‌های زیرزمینی، خسارات بسیار زیاد مادی و زیرساختی و همچنین تلفات احشام و دام مردم و آسیب به برخی واحدهای مسکونی و مزارع و موتورهای کشاورزی وارد کرده است.

شجاعی تاکید کرد: البته همکاری خوب مردم با ستاد مدیریت بحران و پای کار بودن دهیاران و بسیجیان و عوامل امدادی و.. عامل پیشگیری از خسارت‌های جانی بوده به شکلی که تعداد زیادی از اهالی به اصرار دهیاران و شوراهای روستایی و اطلاع‌رسانی به موقع منازل هست و گلی خود را ترک و در منازل امن روستا ساکن شده بودند.

فرماندار دلگان گفت: دلگان به شدت  نیازمند توجه ویژه در اعزام اکیپ‌های امدادی و ارسال اقلام امدادی است. به بسیاری از جاده‌های اصلی و فرعی و روستایی آسیب جدی وارد شده، بسیاری از منازل خشت و گلی آسیب دیده و بعضا تخریب شده، در برخی مناطق  وسایل و زندگی مردم را اب برده، اقلام خوراکی در منازل روستاها و عشایر  از بین رفته، هوا رو به سرما ست و نیازمند اقلام گرمایشی اعم از پتو و بخاری و همچنین توزیع نفت سفید به صورت ویژه هستیم و توزیع آب آشامیدنی و نان و آرد نیز بسیار حیاتی است.

وی بیان کرد: از قبل از بارندگی‌ها ذخیره سوخت، آرد،  اقلام اولیه مردم در بازار و… به میزان کافی توسط دستگاه‌های مربوطه پیش‌بینی و بیش از ۱۷ عملیات نجات توسط عوامل هلال احمر، بسیج، راهداری، بهداست و درمان و… در شب قبل انجام شده است و یک زن باردار نیز با مشقت فراوان از رودخانه عبور داده و به سلامت اعزام شد. حتماً دستگاه‌های مربوطه باید پس از ارزیابی دقیق، در جبران خسارت مردم کمک کنند، به ویژه به کشاورزان و دامداران و عشایر باید کمک شود تا بخشی از خسارت‌های سیل اخیر برایشان جبران شود.

شجاعی با تقدیر از ستاد مدیریت بحران استان ادامه داد: مردم دلگان در این بحران با نجابت زیاد صحنه‌هایی از فداکاری را در روستاها و مناطق عشایری خلق کردند و جلوه‌های زیبای از فداکاری و از خودگذشتگی و البته همکاری با دهیاران و شوراها را متبلور کردند که اگر این سطح همکاری و نجابت ک از خودگذشتگی نبود حتماً امروز شاهد انعکاس تلفات جانی هم بودیم بنابراین اکنون نوبت مسئولین و دستگاههاست که خدمات ویژه‌ای به مردم ارائه دهند.

‌مسیر ارتباطی ۱۲۵ روستای خاش و میرجاوه در پی بارش برف و سیلاب مسدود است‌

روح‌الله سرگزی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مسیر ارتباطی ۱۲۵ روستای دو شهرستان خاش و میرجاوه از شب گذشته تاکنون در پی طغیان رودخانه‌های محلی و بارش برف در مناطق کوهستانی مسدود شده که در شهرستان خاش محدوده کوهستانی تفتان برف عامل مسدود شدن محورها بوده و در میرجاوه سیلاب عامل اصلی بوده است.

معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه تلاش راهداران برای بازگشایی این محورهاادامه دارد، افزود: مردم استان پیش از ورود به جاده وضعیت محورها را از طریق سامانه‌ ۱۴۱ اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان سیستان و بلوچستان استعلام کنند و حتماً با تجهیزات ایمنی وارد محورهای مواصلاتی شوند.

مفقودان سیلاب در چابهار پیدا شدند

رسول راشکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: عصر روز گذشته گزارشی دریافت کردیم که در پی بارندگی شدید و وقوع سیلاب در منطقه «دشتیاری» از توابع شهرستان چابهار در جنوب سیستان و بلوچستان مفقود شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان ادامه داد: بلافاصله تیم‌های امدادی این جمعیت عملیات جستجو جهت پیدا کردن مفقودان را آغاز کردند و در نهایت پس از پنج ساعت جستجو مفقودان را در رودخانه و کانال روستای «جماعت‌زهی» از توابع شهرستان چابهار پیدا کرده و نجات دادند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه همه مفقودان زنده بوده و حال جسمی آنها رو به بهبود است، ادامه داد: دو نفر از این تعداد حال وخیمی داشتند که جهت درمان به بیمارستان منتقل شده‌اند.

۲۴ محور مواصلاتی در پی وقوع سیلاب همچنان مسدود است

عباسعلی ارجمندی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: ۲۴ محور مواصلاتی جنوب استان سیستان و بلوچستان در پی بارندگی شدید و وقوع سیلاب همچنان مسدود است و توصیه می‌شود مردم سیستان و بلوچستان از ترددهای غیرضروری در محورهای مواصلاتی جنوب استان خودداری کنند.

 مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: حجم زیاد بارندگی در محدوده شهرستان قصرقند نیز موجب شده راه ارتباطی ۴۰ روستای این شهرستان نیز در پی طغیان رودخانه‌های فصلی قطع شود که تا زمان فروکش کردن آن این موضوع قابل حل نیست.

بیش از ۱۲۰۰ سیل‌زده در سیستان و بلوچستان امدادرسانی شدند

رسول راشکی نیز  به خبرنگار تسنیم گفت: بیش از ۱۲۰۰ فرده آسیب دیده در پی جاری شدن سیلاب در منطقه بلوچستان واقع در جنوب استان در روزهای اخیر در استان توسط امدادگران جمعیت هلال احمر امدادرسانی شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه با توجه به صدور اخطاریه‌های جوی از سوی هواشناسی و اعلام هشدار از سوی ستاد مدیریت بحران استان نیروهای جمعیت هلال احمر استان پیش از وقوع مخاطرات با همه تجهیزات لازم در آماده‌باش کامل بوده‌اند، گفت: در حال حاضر نیز روند امدادرسانی به سیل‌زدگان ادامه دارد و همه نیروهای ما در آماده‌باش هستند.

وی با اشاره به اینکه بارندگی روزهای اخیر ۱۳ شهرستان سطح استان را درگیر کرده، ادامه داد: در دو روز گذشته ۳۳۵ فرد گرفتار در سیل توسط امدادگران جمعیت هلال احمر استان در چادر اسکان اضطراری داده شده‌اند و امدادرسانی تا پایدار شدن شرایط ادامه دارد.

آسمان ۱۵ نقطه سیستان و بلوچستان به اندازه یک سال باران بارید

محسن حیدری مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان نیز اظهار داشت: همانطور که انتظار می‌رفت سامانه بارشی فراگیر اکثر نقاط سیستان و بلوچستان را در برگرفت و بارش‌های قابلی توجهی در پی داشت. بیشینه بارندگی‌ها با میزان ۱۸۶ میلی‌متر از ایستگاه «دستگرد» از توابع نیکشهر گزارش شده و به دلیل قطع بسترهای ارتباطی این شهرستان میزان بارش‌های بعدازظهر و دیشب این ایستگاه هنوز دریافت نشده است. از ظهر دیروز تا کنون ارتباط تلفنی هواشناسی استان با ایستگاه‌های هواشناسی و بارانسنجی شهرستان‌های نیکشهر، قصرقند و فنوج قطع شده است که با برقراری ارتباط اطلاعات بارندگی این مناطق نیز به روز خواهد شد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه همان‌طور که انتظار می‌رفت بیشتر بارندگی‌ها در نواحی مرکزی، غرب و جنوب غرب استان باریده است، گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی، از ایستگاه‌های «مسکوتان» نیکشهر ۱۵۰، مومان بالا کنارک ۱۴۹.۵، «کهیر» کنارک ۱۴۹، «رئیس آباد» سرباز ۱۲۹، شهر بزمان ۱۲۷ شهر کنارک ۱۲۶.۵، دلگان ۱۱۷، «بنت» نیکشهر ۱۱۵، «سورکمب» چابهار ۱۱۳، «ساربوک» قصرقند ۱۰۹، شهر راسک ۱۰۷.۸ و «ترشاب» خاش ۱۰۵.۵ و «کهنوک دهپابید» خاش ۱۰۴ میلی متر باران باریده است. به طور کلی در ۱۴۵ ایستگاه بارندگی ثبت شده که ارتفاع بارش‌های ۹۴ ایستگاه بیش‌از ۵۰ میلی‌متر بوده. همچنین در ۱۷ ایستگاه بین ۱۰۰ تا ۱۸۶ میلی متر باران باریده است.

عضو ستاد مدیریت بحران هواشناسی سیستان و بلوچستان به بارش برف در برخی نقاط استان اشاره کرد و گفت: تا صبح امروز گزارش‌های مردمی از بارش برف در توابع زاهدان و ارتفاعات حومه شهر، ارتفاعات نصرت آباد، روستای تمندان خاش، ارتفاعات تفتان در خاش و رشته کوه بیرک در مهرستان دریافت شده است.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین الگوهای پیشیابی و مدل‌های جوی، سامانه بارشی امروز رفته رفته از مرزهای شرقی استان خارج می‌شود اما تا عصر امروز احتمال بارشهای ناچیز و پراکنده در سطح استان وجود دارد. از امروز با شمالی شدن جریانات روند کاهش دما در استان آغاز شده که احتمال مه گرفتگی و کاهش شدید دید افقی در محورهای کوهستانی و لغزندگی برخی محورهای مناطق سردسیر منطقه وجود دارد.

| منبع خبر : تسنیم
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.