سیستم کالابرگ سرانه مصرف را ارتقاء می‌بخشد - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 72585
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۳۴ |
سید موسی رهنمایی، قائم‌مقام اتاق اصناف کشاورزی:

سیستم کالابرگ سرانه مصرف را ارتقاء می‌بخشد

سید موسی رهنمایی، قائم‌مقام اتاق اصناف کشاورزی اظهارداشت: امروز دام سنگین و سبک روزهای سختی را سپری می‌کنند. با آزادسازی نرخ ارز قیمت اقلامی همچون ذرت، سویا و جو به‌یک‌باره و چندین برابر افزایش یافت. 
سیستم کالابرگ سرانه مصرف را ارتقاء می‌بخشد

گروه سیاسی
سید موسی رهنمایی، قائم‌مقام اتاق اصناف کشاورزی اظهارداشت: امروز دام سنگین و سبک روزهای سختی را سپری می‌کنند. با آزادسازی نرخ ارز قیمت اقلامی همچون ذرت، سویا و جو به‌یک‌باره و چندین برابر افزایش یافت. 
وی افزود: با گران شدن نرخ ذرت، سویا و جو‌ مقرر شد تا سرمایه در گردش تأمین شود که تاکنون این مهم اتفاق نیفتاده است. امروز یکی از مهم‌ترین معضلات گاوداران در حوزه اموردام سنگین، تأمین سرمایه در گردش است. همچنین فروش محصول در دام سنگین و سبک نیز یکی از مشکلات فعلی این حوزه دامی کشور است چراکه هزینه تمام‌شده اقلامی همچون شیر‌ و گوشت بیش‌تر از قیمت فروش دامداران است. 
رهنمایی تصریح کرد: به طورحتم فروش محصولات پایین‌تر از هزینه تمام‌شده، دامداران را با مشکلات بسیاری مواجه کرده است. مطابق قانون دستگاه‌های اجرایی و وزارت جهادکشاورزی می‌بایست خرید تضمینی این محصولات را انجام دهند. به سبب عدم خرید تضمینی فعالان این حوزه بسیار متضرر شده و دام‌های مولد به کشتارگاه‌ها فرستاده می‌شوند. 
قائم‌مقام اتاق اصناف کشاورزی اموردامی همچنین خاطرنشان کرد که شرایط فعلی موجب شده تا معیشت دامداران به‌سختی رقم بخورد. او درتشریح گرانی گوشت اظهارکرد: هرکالای مصرفی اعم از محصولات لبنی و گوشت به سبب واسطه‌گری از زمان تولید تا عرضه و رسیدن به دست مصرف‌کننده پیک افزایشی را طی می‌کند. به‌طورمعمول افزایش محصولات از روند پساتولید آغاز می‌گردد و تولیدکننده دامی در بیشتر مواقع اقلام خود را پایین‌تر از هزینه تمام‌شده به فروش می‌رساند و به‌نوعی سود نیز کسب نمی‌کند. وی متذکر شد: افزایش قدرت خرید مردم می‌تواند موضوع افزایش قیمت محصولات در زمان عرضه را ساماندهی کند. بنابراین ضرورت دارد فاصله طبقاتی جامعه را‌ کنترل و قدرت خرید مردم را افزایش دهیم. رهنمایی گفت: توجه به توزیع از دیگر موارد مهم د‌ر عرضه محصولات است. ضرورت دارد تا‌ متقاضیان مصرفی شناسایی شوند. شایان‌ذکر است تا بگوییم که در این حوزه اقداماتی صورت گرفت که هیچ‌یک مثمرثمر واقع نشد اختصاص کالابرگ اما می‌تواند یک روش معقول شناخته شده و مؤثر‌ واقع شود. ضرورت دارد تا در عرصه متقاضیان مصرف، مخاطبین خاص و مستحق حمایت شناسایی وبا سیستم کالابرگ به موادغذایی ارزان‌قیمت دسترسی یابند. با در دستورکار قراردادن این روش سرانه مصرف نیز ارتقاء پیدا خواهد کرد. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.