سیاست عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا نتایج خوبی خواهد داشت - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 78956
  پرینتخانه » اقتصادی, سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ دی ۱۴۰۱ - ۶:۳۶ |
احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان:

سیاست عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا نتایج خوبی خواهد داشت

احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا به خبرنگار «رسالت» بیان داشت: ورود خودروهای وارداتی در بورس اجتناب‌ناپذیر است و دولت در مواجهه با خودروی وارداتی با سود مشخص واردکننده روبه‌رو است. به طورمثال برای یک خودرو ۲۰ هزار دلاری که حدود ۷۲۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود، حدود ۸۰ میلیون تومان سود واردکننده در نظر گرفته می‌شود.
سیاست عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا نتایج خوبی خواهد داشت

گروه سیاسی  
احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا به خبرنگار «رسالت» بیان داشت: ورود خودروهای وارداتی در بورس اجتناب‌ناپذیر است و دولت در مواجهه با خودروی وارداتی با سود مشخص واردکننده روبه‌رو است. به طورمثال برای یک خودرو ۲۰ هزار دلاری که حدود ۷۲۰ میلیون تومان محاسبه می‌شود، حدود ۸۰ میلیون تومان سود واردکننده در نظر گرفته می‌شود. بدین ترتیب واردات یک خودرو ۲۰ هزار دلاری با احتساب سود واردکننده حدود ۸۰۰ میلیون تومان خواهد شد. 
وی افزود: به موجب قیمت‌گذاری دستوری و کاهش کیفیت تولیدات گروه‌های خودروسازی داخلی به سبب زیان، مردم علاقه‌مند به خرید خودروهای وارداتی هستند. بسیاری از افراد مشتاق‌اند تا خودرو وارداتی که حدود ۸۰۰ میلیون تومان قیمت دارد را خریداری کنند. دراین راستا دو راهکار وجود دارد؛ نخست می‌توان سقفی را برای ثبت‌نام و خرید مردم در نظر گرفت؛ به طورمثال ۵ میلیون ثبت‌نام کرد و سپس قرعه‌کشی کرد و رانت توزیع کرد یا اینکه در بورس به عرضه پرداخت و مانع از توزیع رانت شد. 
نعمت‌بخش در‌پایان این گفت‌وگو بابیان اینکه سیاست عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا، کنترل گر خواهد بود، تصریح کرد: واردات خودرو را می‌توان در بورس انجام داد. این اقدام امری مثمر ثمر نیز خواهد بود چراکه در بورس قیمت پایه مشخص می‌گردد و هرآن کس که بیش‌تر خرید، خودرو را دریافت خواهد کرد. اختلاف قیمت این بازه نیز به عنوان تعرفه تلقی می‌گردد. به طورمثال اگر برای یک خودرو یک میلیارد و ۲۰۰ تومان  قیمت پایه وضع شود؛ ۸۰۰ میلیون تومان به واردکننده پرداخت می‌شود و ۴۰۰ میلیون تومان به عنوان مالیات تعرفه‌ها به‌حساب خزانه تعلق خواهد گرفت. بنابراین فرآیند عرضه خودروهای وارداتی در بورس امری کنترل‌گر‌ و نتایج بهتری خواهد داشت.

|
برچسب ها
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.