سیاست، پای کارِ جراحی اقتصادی - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 65658
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ - ۶:۵۱ |
اختلاف نظر در کانون های قدرت بر سر تغییرات اقتصادی به حداقل رسیده است

سیاست، پای کارِ جراحی اقتصادی

اقتصاد ایران سال‌هاست که با مشکلات ساختاری روبه‌رو است و از این محل خسارت‌های زیادی را متحمل شده است. بنابراین لازم بود هر چه زودتر این جراحی اقتصادی اتفاق بیفتد تا از تداوم آثار منفی آن جلوگیری شود.اقدام به حذف یارانه های پنهانی یکی از اقدامات دولت در راستای اصلاح روند های نادرست و جراحی اقتصاد است. یارانه متعلق به 85 میلیون ایرانی است اما یارانه پنهانی بسیار ناعادلانه بود و به جیب افرادی می رفت که گلوگاه های اقتصادی کشور را در دست داشتند.  
سیاست، پای کارِ جراحی اقتصادی

محمد صادق‌پور
اقتصاد ایران سال‌هاست که با مشکلات ساختاری روبه‌رو است و از این محل خسارت‌های زیادی را متحمل شده است. بنابراین لازم بود هر چه زودتر این جراحی اقتصادی اتفاق بیفتد تا از تداوم آثار منفی آن جلوگیری شود.اقدام به حذف یارانه های پنهانی یکی از اقدامات دولت در راستای اصلاح روند های نادرست و جراحی اقتصاد است. یارانه متعلق به ۸۵ میلیون ایرانی است اما یارانه پنهانی بسیار ناعادلانه بود و به جیب افرادی می رفت که گلوگاه های اقتصادی کشور را در دست داشتند.  

در شرایط فعلی سیاسی کشور،  با توجه به مولفه هایی که به آن ها اشاره می کنیم بهترین فرصت برای انجام این اصلاحات بود که می تواند به وابستگی بودجه به نفت پایان دهد و تولیدات ملی را رونق بخشد.
در عرصه سیاست داخلی، اختلاف نظر میان کانون های مختلف قدرت بر سر تدارک و اجرای یک برنامه منسجم اقتصادی به حداقل خود رسیده است.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر خود با کارگران، همگان را به کمک به دولت برای حصول نتیجه دعوت کردند.در تیم اقتصادی دولت، کشمکش ها نسبت به دوره های قبل کمتر شده است و صاحب منصبان ارشد این تیم در اجرای جراحی اقتصادی اتفاق نظر دارند.مجلس دوازدهم همراه دولت است و شماری از نمایندگان ضرورت انجام این جراحی را تبیین کرده و از آن حمایت کرده اند.فضای بين المللی ايران نيز برای دست زدن به اصلاحات مساعد است.امیر قطر و مسئول سیاست خارجی اروپا در یک برهه زمانی در تهران حضور یافتند و وزارت خارجه چشم انداز مذاکرات را امیدوار کننده توصیف می کند.که در صورت توافق تحریم های بین المللی کاهش خواهد یافت و انجام اصلاحات ساختاری اقتصادی را راحت تر خواهد کرد. جدای از آن در حال حاضر هم طبق آمار وزارت نفت، صادرات نفتی ایران به نسبت دوره قبل افزایش قابل توجهی داشته است که در انجام این اصلاحات موثر خواهد بود.
باید خاطر نشان کرد که دولت در کنار این جراحی اقتصادی باید یک سری اولویت های اقتصادی را در دستور کار قرار دهد تا به مهار نرخ تورم و رشد اقتصادی منجر شود بنابراین دولت برای اصلاحات ساختاری باید به سراغ بخش‌هایی برود که این هدف مهم را تأمین کند. نظم بخشی به نظام مالیاتی و جلوگیری از فرارهای مالیاتی و اصلاح نظام بانکی و گمرکی کشور از مهم ترین این بخش هاست که مجلس شورای اسلامی هم در راستای تحقق تغییرات ساختاری آن ها را در اولویت قرار داده است .
نکته مهم دیگر اطمینان بخشی به مردم و همراه سازی آن ها
 می باشد و لازم است تا دولت محترم هر چه سریع تر به سوالاتی که در ذهن مردم ایجاد شده از قبیل نحوه دقیق توزیع و استفاده از کالابرگ الکترونیکی، زمان آزاد سازی یارانه واریزی، ثبت نام و تخصیص یارانه جاماندگان و … پاسخ دقیق و کامل ارائه نماید.   در پایان به دولت محترم خاطر نشان 
می کنیم‌مراقب تمایز جراحی و قصابی باشد، اگر برنامه‌های اقتصادی همراه با بررسی دقیق، به کارگیری متخصصان و تبیین و تشریح ضرورت های لازم نباشد نه تنها باعث بهبود حال این بیمار نخواهد شد بلکه اقتصاد بیمار ایران را به کام مرگ خواهد کشاند.

نویسنده : محمد صادق‌پور |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.