سکته مقامات کاخ سفید در آمریکای لاتین - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 45183
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - ۶:۵۴ |
سوسیالیست‌ها در آستانه پیروزی در انتخابات پرو

سکته مقامات کاخ سفید در آمریکای لاتین

پیروزی احتمالی کاستیو، نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری پرو، شوک بسیار سنگینی را به مقامات آمریکایی وارد ساخته است
سکته مقامات کاخ سفید در آمریکای لاتین

گروه  بین‌الملل
پیروزی احتمالی کاستیو، نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری پرو، شوک بسیار سنگینی را به مقامات آمریکایی وارد ساخته است. درحالی‌که مقامات کاخ سفید تصور می‌کردند پس از کودتا در بولیوی( که البته درنهایت با بازگشت مورالس ناکام ماند) و شکست چند نامزد ضدآمریکایی در کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی، دیگر جایی برای احیای زنجیره سوسیالیستی شکل‌گرفته در آمریکای لاتین وجود ندارد، اما درخشش نامزد چپ‌گرا در انتخابات ریاست جمهوری پرو تصور اولیه شکل‌گرفته در ذهن دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا را بر هم زده است. 
 پیروزی بزرگ در پرو 
کاستیو، نامزد چپ‌گرا انتخابات ریاست جمهوری پرو، چهارشنبه پس از شمارش ۹۹ درصد آرا که در آن بر اساس شمارش آرا او نزدیک به ۷۴ هزار رأی بیشتر از کیکو فوجیموری رقیب خود داشت، خود را پیروز انتخابات خواند. رقیب پدرو کاستیو، کیکو فوجیموری، به این پیشتازی معترض است و باطل شدن حدود ۲۰۰ هزار رأی را از دادگاه انتخابات کشورش خواستار شد.اداره ملی فرآیند‌های انتخاباتی هنوز رسما نتایج را اعلام نکرده است، اما این مانع از آن نشد که کاستیو ادعای پیروزی نکند. کاستیو ۵۰/۲ درصد آرا و رقیب او از جناح راست عوام‌گرا ۴۹/۷ درصد آرا را در اختیار داشتند و کاستیو ۷۳ هزار و ۸۳۹ رأی از فوجیموری جلوتر بود.
هیئت‌های منصفه انتخاباتی چهارشنبه گذشته،  روند کند بازنگری برگه‌های رأی مورد اعتراض را آغاز کردند. این آخرین امید فوجیموری به جبران این فاصله است. در این میان، دولت آمریکا نهایت تلاش خود را در راستای تأثیرگذاری سلبی در انتخابات پرو و جلوگیری از پیروزی نامزد چپ‌گرا و ضدآمریکایی انجام داده است اما گویا فعلا به نتیجه‌ای دست پیدا نکرده است. فارغ ازآنچه امروز در پرو می‌گذرد، مقامات آمریکایی هرگز تصور نمی‌کردند که زنجیره سوسیالیسم بار دیگر در سرتاسر آمریکای لاتین ( به‌گونه‌ای که در سال‌های ابتدایی هزاره سوم شکل گرفت) احیا شود اما این اتفاق در حال رخ‌دادن است. گرایش شهروندان بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین به سوسیالیست‌ها، کابوس آمریکا در آمریکای جنوبی و مرکزی را به واقعیت تبدیل کرده است. ، طرفداران نامزد سوسیالیست انتخابات ریاست جمهوری پرو، برای اطمینان یافتن از اینکه همه‌چیز برای نامزد آن‌ها به‌خوبی پیش می‌رود، مقابل ساختمان‌های هیئت منصفه ملی انتخابات، نهادی که مسئولیت نظارت بر انتخابات را در پرو برعهده دارد، تجمع کرده و خواستار تایید نهایی پیروزی کاستیو هستند. در مقابل، طرفداران کیکو فوجیموری نیز برای حمایت از نامزد خود در مرکز پایتخت پرو تجمع کرده و خواستار جلوگیری از اعلام پیروزی سوسیالیست‌ها هستند! این در حالی است که نتایج انتخابات و روند شمارش آرا نشان می‌دهد که کاستیو برنده‌شده است. اوو مورالس رئیس‌جمهور سابق بولیوی به کاستیو برای این پیروزی که به گفته او پیروزی مردم پرو  وهمچنین مردم آمریکای لاتین است که خواهان زندگی با عدالت اجتماعی هستند، تبریک گفته است.
 وضعیت رو به افول طرفداران آمریکا در آمریکای لاتین
مقامات آمریکایی در طول سال‌های اخیر، با اعمال انواع تحریم‌ها علیه دولت‌های چپ‌گرا در آمریکای لاتین و حتی ترغیب افسران ارتش‌های آمریکای جنوبی و مرکزی به کودتا علیه دولت‌های سوسیالیست، زمینه را برای از بین بردن امیال ضد امپریالیستی در این منطقه فراهم ساختند اما اقبال گسترده شهروندان کشور پرو به نامزد چپ‌گرا به‌وضوح نشان داد که دو حزب سنتی آمریکا به اهداف خود در آمریکای لاتین دست پیدا نکرده‌اند. 
 صدای پای سوسیالیست‌ها در برزیل
از سوی دیگر، ژائیر بولسونارو  رئیس‌جمهور برزیل واصلی‌ترین متحد آمریکا در آمریکای لاتین نیز وضعیت بسیار بدی را در نزد افکار عمومی کشورش پیداکرده و همین مسئله، زمینه را برای بازگشت چپ‌گرایان به مسند ریاست جمهوری  فراهم ساخته است. بر اساس نتایج آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته، لولا داسیلوا رئیس‌جمهوری پیشین چپ‌گرا با کسب ۴۱ درصد آرا در مقابل ژائیر بولسونارو، رئیس دولت کنونی این کشور با ۲۳درصد آرا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۲ برزیل پیروز خواهد شد.  شکست طرفداران آمریکا در ریودوژانیرو بدترین خبر ممکن برای کاخ سفید محسوب می‌شود. اگرچه بولسونارو متحد ترامپ بود و حتی از وی به‌عنوان ترامپ برزیل یاد می‌کنند، اما دموکرات‌ها هرگز نمی‌خواهند دولت وی ، با دولتی سوسیالست و چپ‌گرا جایگزین شود.درحالی‌که بیش از یک سال تا انتخابات ریاست ۲۰۲۲ ریاست جمهوری برزیل باقی‌مانده، لولا داسیلوا
رئیس‌جمهوری سابق برزیل به دنبال بازگشت به عرصه سیاسی در کشورش است و در همان حال تلاش می‌کند زمینه‌ها را برای به چالش کشیدن ژائیر بولسونارو رئیس‌جمهوری کنونی فراهم کند. نظرسنجی صورت گرفته در حالی است که برزیل بحران اقتصادی بزرگی را به دلیل همه‌گیری کووید۱۹ پشت سر گذارده و بیش از ۴۲۸ هزار نفر در این کشور براثر کرونا جان خود را ازدست‌داده‌اند.همزمان بااینکه فعالیت‌های سیاسی لولا داسیوا به دنبال تبرئه شدن از اتهام فساد مالی احیاشده، وی این هفته را صرف دیدار باهم پیمانان و رقبای سابقش در پایتخت برزیل کرد که می‌تواند اولین گام‌ها برای ایجاد ائتلافی علیه بولسونارو تلقی شود.بسیاری از رسانه‌های آمریکایی اذعان کرده‌اند که دیگر امیدی نسبت به بقای مهره آمریکا در برزیل وجود ندارد و او به‌زودی جای خود را به مخالفان سیاست‌های مداخله‌گرایانه کاخ سفید خواهد داد. 
 زنجیره سوسیالیسم احیا می‌شود
بدون شک آنچه امروز در برزیل، پرو، ونزوئلا، بولیوی، آرژانتین، اکوادور و کوبا می‌گذرد ، نشان‌دهنده احیای زنجیره سوسیالیسم در آمریکای جنوبی و مرکزی محسوب می‌شود این موضوع، بدترین خبر ممکن برای ایالات‌متحده آمریکا و متحدان اروپایی آن محسوب می‌شود واشنگتن و کشورهای اروپایی تلاش زیادی را برای ایجاد تغییر ذائقه سیاسی و فکری  در نسل جدید ساکنان آمریکای لاتین صورت داده بودند و اکنون، این تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌های کلان و البته وقیحانه، درحال رنگ باختن است. همان‌گونه که اشاره شد، دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان آمریکا هر دو بازنده این میدان هستند. در مقابل، اتفاقاتی که در پرو و برزیل در حال رخ دادن است، انگیزه سوسیالیست‌ها و مخالفان سیاست‌های استعمارگرایانه و امپریالیستی آمریکا برای اتحادی کامل‌تر و محکم‌تر علیه واشنگتن و مهره‌های آن در آمریکای لاتین را دوچندان ساخته است. 

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.