سفر هیئت پارلمانی ایران به امارات آغازگر دوران جدیدی در روابط تهران و ابوظبی است - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 92361
  پرینتخانه » سیاسی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۱۵ مهر ۱۴۰۲ - ۶:۵۰ |
محسن پیرهادی عضو هیئت رئیسه مجلس:

سفر هیئت پارلمانی ایران به امارات آغازگر دوران جدیدی در روابط تهران و ابوظبی است

محسن پیرهادی، عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اقبال ایرانیان از گردشگری و سرمایه‌گذاری در امارات گفت:ایرانیان خارج از کشور سرمایه‌گذاری قابل توجهی در امارات انجام داده‌اند،سرمایه‌ای که با تقویت روابط تهران و ابوظبی می‌تواند در جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور  به کار گرفته شود.
سفر هیئت پارلمانی ایران به امارات آغازگر دوران جدیدی در روابط تهران و ابوظبی است

محسن پیرهادی،عضو هیئت رئیسه مجلس با اشاره به اقبال ایرانیان از گردشگری و سرمایه‌گذاری در امارات گفت:ایرانیان خارج از کشور سرمایه‌گذاری قابل توجهی در امارات انجام داده‌اند،سرمایه‌ای که با تقویت روابط تهران و ابوظبی می‌تواند در جهت بهبود شرایط اقتصادی کشور  به کار گرفته شود.

پیرهادی افزود: بر اساس بر آوردهای انجام شده ، ایرانیان مقیم امارات بیش از ۵ هزار شرکت در این کشور ثبت کرده اند و حجم واقعی دارایی‌هایشان در امارات طی چند دهه سرمایه گذاری از ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است ؛ البته در برخی گمانه زنی های رسانه ای اعداد بسیار بزرگ‌تری در این باره اعلام می‌شود که  اغراق شده‌اند و واقعی نیستند. عضو هیئت پارلمانی مجلس در سفر به امارات ،با بیان اینکه روند بازسازی و ترمیم رابطه تهران-ابوظبی در دو سال اخیر بویژه پس از بازگشت سفیر امارات به ایران شدت بیشتری یافته است،گفت:تقویت دیپلماسی منطقه‌ای از جمله اهداف راهبردی حوزه سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است،بر همین اساس نیز تلاش مجلس در حوزه دیپلماسی پارلمانی  فراهم آوردن زمینه‌های مختلف برای توسعه روابط با کشورهای منطقه است.

  اهمیت سفر قالیباف به ابوظبی در دیپلماسی منطقه ای
پیرهادی با اشاره به اینکه آخرین سفر در سطح روسای قوا به امارات متحده عربی حدود ۱۶ سال پیش انجام شده است،ادامه داد:سفر هیئت پارلمانی و در راس آن محمدباقر قالیباف به ابوظبی پس از سردی مراودات  سال‌های اخیر،نقطه عطفی در سطح روابط دو کشور است و حضور هیئت پارلمانی و رئیس مجلس در امارات را می‌توان آغازگر دوران جدیدی در روابط تهران و ابوظبی به شمار آورد.
او افزود:امیدواریم تقویت روابط پارلمانی دو‌کشور منجر به توسعه روابط اقتصادی و سیاسی دو طرف و همچنین ایجاد صلح و امنیت پایدار در منطقه خلیج فارس شود.

   توسعه در داخل و تنش زدایی در خارج ؛ دستور کار اماراتی‌ها
عضو‌هیئت رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه مجموع سیاست هایی که امارات در توسعه اقتصادی در پیش گرفته بسیار موفق تر از سیاست هایی بوده که  قاطبه کشورهای منطقه دنبال می‌کنند،گفت: اگرچه منابع مادی و معنوی که برای توسعه لازم است در امارات بسیار کم اثرتر از برخی رقبای منطقه ایش بوده ولی نوع مدیریت راهبردی که این کشور مبتنی بر توسعه در داخل و  تنش زدایی در خارج در دستور کار قرار داده بسیار اثرگذارتر بوده است.
پیرهادی ‌ معتقد است که امارات به رغم اینکه تنش هایی را با برخی بازیگران منطقه دارد اما با اتخاذ رویکردهایی مانع از این شده که این تنش ها وارد حوزه اقتصادی شود و منافعش را به خطر بیندازد.

به گفته نماینده مردم تهران در مجلس،در سه دهه گذشته امارات با رشد کم نظیر اقتصادی در زمره کشورهایی قرار گرفته که بالاترین سطح درآمد سالانه را دارند و به تدریج با این درآمدهای سالانه خود را در بالاترین سطح رفاهی قرار داده است.نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر ضرورت توسعه و‌تقویت روابط اقتصادی-سیاسی تهران و ابوظبی گفت:رویکرد امارات در تنش زدایی از حوزه اقتصادی و حفظ منافع اقتصادی در قبال تنش‌های سیاسی ،رویکردی موفق و‌کارآمدست که الگو برداری از آن می‌تواند توسعه و شکوفایی اقتصاد ایران را به دنبال داشته باشد.

  امارات جز ۳ شریک تجاری اول ایران است
پیرهادی با اشاره به اینکه منطقه خلیج فارس از ویژگی‌های منحصر بفردی برخوردار است،توسعه همه جانبه و همکاری‌های اقتصادی  را از ضروریات این منطقه دانست و خاطرنشان کرد: امارات جز ۳ شریک تجاری اول ایران است و سفر هیئت پارلمانی ایران به امارات فرصت مناسبی را برای ارزیابی توافقات گذشته  و‌گام برداشتن به سمت توافقات پیش رو فراهم آورده که امیدواریم سبب  توسعه روابط اقتصادی و سیاسی بیش از پیش دو کشور شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.