سریع ترین راه های کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی { جدیدترین و موثر ترین راهکار ها } - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 63438
  پرینتخانه » اخبار دیگران تاریخ انتشار : ۱۶ فروردین ۱۴۰۱ - ۱۴:۵۲ |

سریع ترین راه های کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی { جدیدترین و موثر ترین راهکار ها }

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار است که علاوه بر زیبایی صورت، جنبه درمانی نیز دارد. در این عمل زیبایی، بافت بینی دچار تغییراتی می شود همچنین برش هایی بر روی بافت بینی ایجاد می شوند که این تغییرات و برش ها منجر به تورم و التهاب در ناحیه بینی می شوند.
سریع ترین راه های کاهش ورم بینی بعد از جراحی رینوپلاستی { جدیدترین و موثر ترین راهکار ها }

 

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی یکی از عمل های زیبایی پرطرفدار است که علاوه بر زیبایی صورت، جنبه درمانی نیز دارد. در این عمل زیبایی، بافت بینی دچار تغییراتی می شود همچنین برش هایی بر روی بافت بینی ایجاد می شوند که این تغییرات و برش ها منجر به تورم و التهاب در ناحیه بینی می شوند.

درواقع ورم بینی بعد از رینوپلاستی یک امر کاملا طبیعی و اجتناب ناپذیر است و این تورم به مرور زمان از بین خواهد رفت؛ اما بسیاری از افراد با مشاهده تورم و کبودی بعد از عمل زیبایی بینی، دچار نگرانی می شوند. به همین دلیل به دنبال سریع ترین راه های کاهش ورم بینی بعد از رینوپلاستی هستند. برای این مشکل راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

علت ورم بینی بعد از رینوپلاستی

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی بیشتر برای تغییر فرم بینی و زیباتر شدن آن انجام می شود؛ گرچه ممکن است این عمل برای بهبودی عملکرد بینی نیز لازم و ضروری باشد. در هر حال برای این عمل، بافت بینی دگرگون می شود.

تغییراتی که روی بافت بینی انجام می شوند باعث التهاب و تورم خواهند شد. همچنین بیشتری تورم به دلیل برش هایی است که در بافت بینی ایجاد شده است. در هر حال بعد از عمل زیبایی بینی، تورم و التهاب در این ناحیه بسیار طبیعی است و به تدریج با بهبودی بافت بینی، این تورم نیز از بین خواهد رفت.

مدت زمان کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی

مدت زمان لازم برای کاهش تورم و کبودی بینی در حالت طبیعی دو الی ۱۶ هفته است. این در حالی که این مدت زمان در افراد مختلف متفاوت است. درواقع این موضوع به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل عبارتند از:

 • جنس پوست بینی فرد vh
 • نوع بینی (گوشتی یا استخوانی بودن بینی)
 • نوع عمل رینوپلاستی (عمل بینی باز یا بسته)
 • میزان تغییرات اعمال شده بر روی بافت بینی
 • مدت زمان عمل بینی
 • بیماری های زمینه ای و…

مدت زمان کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی

راه های کاهش ورم بینی بعد از جراحی

افرادی که تصمیم دارند تا عمل رینوپلاستی انجام دهند، باید از قبل از عمل، با عوارضی مانند ورم بینی و راه های کاهش آن آشنا باشند تا بتوانند از قبل از عمل، برای کاهش تورم بینی اقدام کنند.

ازجمله اقداماتی که افراد قبل و بعد از عمل باید انجام دهند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • انتخاب جراحی ماهر و باتجربه

توانایی و مهارت پزشک و شیوه کار او نقش به سزایی در نتیجه عمل و عوارض آن دارد. هر چقدر که جراح از تجربه و مهارت بیشتری برخوردار باشد، عارضه این عمل زیبایی کمتر بوده و تورم و کبودی بعد از عمل نیز به حداقل خواهد رسید.

 • استفاده از کمپرس یخ

افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام می دهند، برای کاهش ورم بینی باید از کمپرس یخ استفاده کنند. سرد شدن محل جراحی یکی از روش های موثر در کاهش ورم و التهاب بعد از عمل است.

 • مراقبت های بعد از رینوپلاستی

افرادی که عمل زیبایی بینی یا هر عمل جراحی دیگری را انجام می دهند، باید دوره نقاهت خود را به خوبی طی کرده و به تمامی مراقبت هایی که پزشک توصیه کرده است، توجه داشته باشند.

مراقبت ها و رعایت نکات بهداشتی بعد از هر عملی می تواند نتیجه عمل را تا حد زیادی تقویت کند و عدم رعایت این نکات نیز نتیجه عمل را معکوس خواهد کرد؛ بنابراین افرادی که عمل رینوپلاستی را انجام داده اند، برای کاهش ورم و التهاب ناشی از این عمل، باید مراقبت های لازم را بعد از عمل داشته باشند.

 • شستشوی بینی

یکی از روش های موثر در ترمیم سریع زخم های بافت بینی، شستشوی مداوم حفره ها است. این شستشو با سرم های مخصوصی که پزشک تجویز می کند، انجام می شود.

سرم های شستشو باعث ترمیم سریع زخم ها و اسکارهای بعد از عمل شده و التهاب و تورم ناشی از این زخم ها را کاهش خواهند داد.

 • تغذیه سالم بعد از عمل زیبایی بینی

افرادی که عمل رینوپلاستی انجام داده اند، باید در دوران نقاهت از غذاهای سالم و مغذی استفاده کنند. در این دوران توصیه می شود که فرد در رژیم غذایی خود سبزیجات و میوه هایی را که فیبر بالایی دارند، مصرف کند.

مواد غذایی که سرشار از فیبر هستند، احتمال ابتلا به یبوست را کاهش می دهند و همین مساله در ترمیم سریع زخم های بینی نقش بسیار زیادی دارد. از طرفی فرد باید آب به اندازه کافی بنوشد؛ زیرا آب نیز نقش بسزایی در کاهش تورم و التهاب بینی خواهد داشت.

بسیاری از پزشکان مصرف آب کرفس را به بیماران خود پیشنهاد می دهند؛ زیرا معتقدند که آب کرفس در کاهش ورم و کبودی نقش بسزایی دارد.

 • عدم مصرف نمک

نمک طعام باعث ایجاد تورم بافتی در بینی شده و کاهش ورم و التهاب را به تعویق می اندازد؛ بنابراین افرادی که عمل رینوپلاستی انجام می دهند، باید تا زمان بهبودی کامل از مصرف نمک خودداری کنند.

 • عدم مصرف سیگار

استفاده از دخانیات از چند هفته قبل از عمل تا چند هفته بعد از عمل ممنوع است. همچنین بهتر است که افرادی که عمل زیبایی بینی انجام می دهند، در معرض دود سیگار و دخانیات قرار نگیرند؛ زیرا دود سیگار و نیکوتین موجود در آن باعث طولانی تر شدن دوره نقاهت خواهد شد.

علاوه بر اینکه دود سیگار می تواند روند ترمیم زخم ها را مختل کند، امکان بروز عفونت بعد از عمل جراحی نیز وجود خواهد داشت.

بهترین راهکار کاهش ورم بینی بعد از جراحی

 • توجه به نحوه خوابیدن

افرادی که عمل بینی انجام داده اند، باید هنگام دراز کشیدن و خوابیدن، سر خود را نسبت به بالاتنه بالا نگهدارند تا جریان خون به سمت سر کاهش یافته و احتمال خونریزی حفره بینی بعد از عمل به حداقل برسد؛ همچنین این مدل خوابیدن باعث کاهش ورم و التهاب بافت بینی خواهد شد.

 • داشتن تحرک

افرادی که عمل جراحی انجام می دهند، نباید در یک جا ثابت بمانند. استراحت بعد از عمل به معنای دراز کشیدن نیست و افراد باید تحرکات جزئی یا پیاده روی های مختصر داشته باشند. این تحرکات ایمن و جزئی باعث سرعت در روند بهبودی و کاهش تورم و التهاب بینی خواهد شد.

 • عدم دستکاری محل عمل

یکی دیگر از مواردی که باعث تحریک و افزایش ورم بینی بعد از عمل جراحی می شود، دستکاری یا فشار دادن محل جراحی است. افرادی که می خواهند به سرعت ورم بینی آنها از بین برود، باید از دستکاری و فشار دادن جای زخم خودداری کنند.

 • چسب زدن صحیح بینی بعد از رینوپلاستی

چسب زدن به بینی بعد از عمل جراحی در کاهش ورم و التهاب آن نقش به سزایی دارد؛ بنابراین افراد باید روش صحیح چسب زدن را از پزشک خود یاد بگیرند و این کار را به درستی انجام دهند.

توجه داشته باشید که چسب زدن خودسرانه بدون مشورت با پزشک نیز می تواند نتیجه عمل را معکوس کند؛ بنابراین در این مورد باید طبق نظر پزشک عمل شود.

آیا رینوپلاستی مشکل تنگی نفس به دنبال خواهد داشت؟

در عمل جراحی بینی با استفاده از متدهای قدیم، بخش عمده ای از غضروف بینی برداشته و همچنین استخوان های بالای بینی به شدت شکسته و خرد می شود تا بتوان فرم بینی را اصلاح کرد.

اما با استفاده از روش های جدید، کمترین میزان غضروف برداشته می شود. در روش قدیم که روش تخریبی بود، غالبا پره های بینی به داخل فرو می رفت و هنگام تنفس مشکلاتی از قبیل تنفس صدادار را به دنبال داشت، که درمان این عارضه نیز بسیار مشکل بوده و هست.

در پایان

عمل زیبایی بینی یا رینوپلاستی یک عمل زیبایی پرطرفدار است که تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. در این عمل زیبایی، در بافت بینی برش هایی ایجاد شده و تغییراتی اعمال می شود که این تغییرات باعث بروز التهاب و ورم می شوند.

این ورم و التهاب بعد از مدتی از بین خواهد رفت؛ البته مدت زمان کاهش ورم در افراد مختلف به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ همچنین افراد می توانند با رعایت برخی از نکات و انجام برخی مراقبت ها، این مدت زمان را به حداقل برسانند.

منبع: https://topclinic.ir

 

| منبع خبر : محتوا این متن تبلیغاتی بوده و توسط رسالت رد یا تایید نمی شود
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.