سرکوب شدید مهاجرین توسط پلیس فرانسه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 34155
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - ۷:۳۷ |

سرکوب شدید مهاجرین توسط پلیس فرانسه

سیاست‌های سرکوبگرایانه و تبعیض آمیز دولت و پلیس فرانسه علیه مهاجرین بی پناه در این کشور به نقطه اوج خود رسیده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نه تنها اقدامی در مواجهه با این روند صورت نمی دهد، بلکه به پلیس فرانسه دستور داده است تا به سخت ترین و وحشیانه ترین نحو ممکن به سرکوب مهاجرین بپردازد.
سرکوب شدید مهاجرین توسط پلیس فرانسه

 گروه  بین الملل 
سیاست‌های سرکوبگرایانه و تبعیض آمیز دولت و پلیس فرانسه علیه مهاجرین بی پناه در این کشور به نقطه اوج خود رسیده است. امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نه تنها اقدامی در مواجهه با این روند صورت نمی دهد، بلکه به پلیس فرانسه دستور داده است تا به سخت ترین و وحشیانه ترین نحو ممکن به سرکوب مهاجرین بپردازد.
چنانکه شبکه یورونیوز گزارش داده است، چند صد مهاجر که در پی تخلیه‌اردوگاه بزرگ غیررسمی «سنت دنیس» در هفته گذشته سرگردان شده بودند و با برافراشتن چادرهایشان در مرکز شهر پاریس اردوگاه جدیدی ایجاد کرده بودند، با برخورد شدید نیروهای پلیس فرانسه به ویژه استفاده آن ها از گاز اشک آور، مجبور به ترک کمپ جدید شدند.یورش پلیس به این کمپ، حدود یک ساعت پس از آن آغاز شد که مهاجران توانستند کار نصب چادرها را به پایان برسانند. پلیس در حالی چادرها را از زمین می‌کند که هنوز مهاجران درون آن‌ها نشسته بودند و برخی با گریه درخواست کمک می‌کردند.
حدود ۵۰۰ چادر که عمدتا متعلق به مهاجران افغان بود و زیر مجسمه جمهوری برپا شده بودند، برچیده شد و پس از آن نیز پلیس با گاز اشک آورو نارنجک‌های دودزا صدها مهاجر و طرفداران آن‌ها را در خیابان‌های پاریس متفرق کرد.مرتضی، مهاجر ۲۰ ساله افغان می‌گوید: «ما جایی برای رفتن نداریم. نمی‌خواهیم مانند حیوانات زندگی كنیم؛ ما فقط برای پناهندگی آمده‌ایم.»
مائل مرسلوس، مسئول انجمن Utopia56 با ابراز نگرانی درباره این حادثه می‌گوید: «این مهاجران بدون آنکه راه حلی برایشان یافت شود از این مکان تخلیه شدند. اینها نیاز به مکانی برای اسکان دارند به ویژه اکنون که یک بحران سلامت نیز در کشور وجود دارد.»
شاهد الدین، مهاجر ۳۴ ساله افغان پس از بیرون رانده شدن از این مکان گریه کنان می‌گوید: «این رفتار خیلی خشونت آمیز است، ما فقط یک سقف می‌خواهیم.»کورین توره، مسئول سازمان پزشکان بدون مرز در فرانسه نیز اعلام کرد: «تنها پاسخ مقامات زور است؛ حتی در وضعیت بحران سلامت. این قابل قبول نیست.»
پلیس فرانسه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «تشکیل چنین کمپ‌هایی که توسط برخی انجمن سازماندهی می‌شوند قابل قبول نیست. بنابراین پلیس بلافاصله برای رفع این اشغال غیرقانونیِ فضای عمومی اقدام کرد. از همه افرادی كه به خوابگاه نياز دارند دعوت می‌شود كه در طول روز به مراكز مربوطه مراجعه كنند؛ یعنی جایی که به مهاجران راهنمایی‌های لازم درباره راهكارهای اقامت متناسب با شرايطشان داده می‌شود.»
پلیس در قبال اردوگاه‌های غیرقانونی مهاجران سیاست «تحمل صفر» را به اجرا گذاشته است. این سیاست که از ابتدای سال جاری میلادی از سوی دیدیه لالمنت، رئیس پلیس پاریس اعمال شده، باعث شده که بسیاری از مهاجران از رفتن به منطقه سنت دنیس خودداری کنند اما در حومه پاریس سرگردان شوند. این خشونت‌ها باعث شده بسیاری از مهاجران نیز پاریس را به مقصد کاله در شمال فرانسه ترک کنند.
توحش پلیس فرانسه آنچه مسلم است این‌که پلیس فرانسه پاسخی در قبال توحش خود در تقابل با  مهاجرین ندارد. بدون شک هدف دولت و پلیس فرانسه این است که ملی گرایان افراطی و طرفداران روش‌های فاشیستی را نسبت به خود جلب نماید. در هر حال، خشونت شدیدی که علیه مهاجرین و خصوصا مسلمانان در فرانسه و دیگر کشورهای اروپای اعمال می شود، به وضوح نشان می دهد که «حقوق بشر»شعار و سرابی بیش نبوده و کشورهای غربی، خود اصلی ترین کانون خشونت، ترور و نژادپرستی در نظام بین الملل
 محسوب می شوند. 
یورونیوز

|
برچسب ها
,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.