سردار قاآنی: شهدای رسانه‌ توانستند جلوه‌های زیبای مقاومت را منعکس کنند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 82396
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۸ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۲ |

سردار قاآنی: شهدای رسانه‌ توانستند جلوه‌های زیبای مقاومت را منعکس کنند

نخستین یادواره شهدای رسانه محور مقاومت با عنوان «راویان مقاومت»، امروز دوشنبه ۸ اسفند در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما با حضور خانواده شهدای رسانه از ایران، عراق، یمن، سوریه، افغانستان، فلسطین و لبنان برگزار شد.
سردار قاآنی: شهدای رسانه‌ توانستند جلوه‌های زیبای مقاومت را منعکس کنند

در نخستین یادواره‌ شهدای رسانه محور مقاومت با عنوان «راویان مقاومت»، جمعی از خانواده شهدای رسانه‌های کشورهای محورهای مقاومت، شهدای رسانه‌های ایران، مدیران رسانه‌ای از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، عراق، لبنان، سوریه، یمن، فلسطین و افغانستان و مدیران بنیاد شهید و برخی از وزرای رسانه‌ای از کشور‌های خارجی حضور دارند.

این یادواره که با مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران، سازمان صدا و سیما و اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی برگزار تدارک دیده شده، با حضور شخصیت‌های فرهنگی ‌رسانه‌ای کشورهای محور مقاومت که رژیم اشغالگر قدس را به رسمیت نمی‌شناسند برگزار می‌شود. 

سردار اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در نخستین یادواره‌ شهدای رسانه محور مقاومت گفت: در روزهای ابتدایی ماه شعبان و در حالی که طراوت روز بعثت نبی مکرم اسلام در همه ممالک اسلامی حس می‌شود و در ایام ولادت سالار شهیدان امام حسین (ع) که مظهر ایثار و شهادت است و برادر جوانمردانشان که مظهر وفا، ادب و جوانمردی هستند و امام سجاد (ع) که مظهر آزادگی و معنویت است، برگزاری این یادواره با معنویت شهدای مقاومت و شهدای رسانه مقاومت، این ارزش‌ها را پیوند می‌دهد.

*شهادت خودش یک کار رسانه‌ای است 

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: باید از برادرانمان در بنیاد شهید، صدا و سیما و اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی که کار رسانه‌ای بزرگی کردند تشکر کرد. شهادت خودش یک کار رسانه‌ای است چرا که شهید با شهادتش حق بودن و ارزشمند بودن مسیر را اثبات می‌کند. نفس شهادت بیانگر حرکت باصلابت و ارزشمند در مسیر حقیقی است. به عنوان فرزندان معنوی رسول‌الله (ص) برابر تعبیری که رهبر انقلاب در عید مبعث داشتند، به عنوان یک ذخیره که به نبی‌مکرم باز می‌گردد، شهدای عالی‌مقام ما هستند.

سردار قاآنی ادامه داد: شهدا اثبات کردند که جزو تابعین پیامبر هستند که در ارزش‌های خود مقاومت کردند و با فداکاری تا آخرین لحظه زندگی رفتند. آنها تفسیر کننده واقعی آیات قرآن هستند. وقتی شهدا در فضای رسانه بروز می‌یابند یک ارزش مضاعف شکل می‌گیرد.

*شهدا با سلاح دوربین خود ارزش‌ها را به عالم معرفی کردند

وی با اشاره به اهمیت نقش شهدای رسانه که ادامه دهنده راه بزرگان هستند بیان کرد: ویژگی‌های ارزشمند شهدا بسیار است و با سلاح دوربین خود ارزش‌ها را به عالم معرفی کردند. ما در کربلا بالاترین ارزش‌های بشری را داشتیم. اگر انتقال این حماسه‌ها توسط حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع) اتفاق نمی‌افتاد، ارزش‌های بزرگ نهفته می‌ماند. بنابراین شهدای رسانه ادامه دهنده راه این بزرگان هستند. آنها در برابر صهیونیست جهانی، این ارزش‌ها را عملیاتی پیدا کردند. ما و شما در عصری زندگی می‌کنیم که واژه مقاومت جزو برجسته‌ترین واژه‌ها در مجتمع اسلامی و غیر اسلامی محسوب می‌شود. شهدای عرصه مقاومت و رسانه‌هایی که همراه آنها بودند، توانسته‌اند جلوه‌های زیبای مقاومت را منعکس کنند که تمام جهان در مقابل مقاومت سر تسلیم فرود می‌آورد؛ حتی دشمنان اسلام هم وقتی به این واژه می‌رسند.

فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران افزود: آمریکا و امپریالیسم جهانی و رژیم صهیونسیتی برای دنیا تعریف کرده بودند که هرکس پول و سلاح بیشتر دارد در جنگ‌ها پیروز واقعی است، آنها جنگ در دنیا راه می‌انداختند تا سلاح بفروشند و اینگونه عنوان می‌کردند که تجهیزات نظامی است که سرنوشت را تعیین می‌کند اما حالا می‌گویند این مقاومت است که سرنوشت را در نبردها معین می‌کند و این محصول فداکاری مردان مقاوم جبهه مقاومت و انعکاس درست رسانه‌ای آن است.

*در جنگ ترکیبی رسانه جزو اصلی‌ترین سلاح‌ها بود

وی ادامه داد: در جنگ ترکیبی اخیر، رسانه جزو اصلی‌ترین سلاح‌ها بود اما امروز جبهه مقاومت و رسانه مقاومت علیرغم همه محدودیت‌هایی که داشته، اما با تلاش هر روز، ظرفیت خود را افزایش داده است، البته که باید این مسیر استمرار داشته باشد. امروزه رسانه توانسته است خوب ایستادگی کردن بر سر ارزش‌ها را به جامعه  نشان بدهد. شما خانواده شهدا بدانید که پرچم شهدای رسانه برافراشته‌ دیگر است. محصولات رسانه‌ای که شهدای شما تولید کرده‌اند در سراسر جهان شهیدساز است و ارزش‌های انسان‌های عالی مقام را نهادینه می‌کند. خداوند درجات شهدا را متعالی کند. شهدا مورد تکریم بزرگان هستند و امام خامنه‌ای به عنوان جلوداران رهبرانی هستند که سفارش و تشویق می‌کنند و وقت می‌گذارند برای کسانی که در زمینه رسانه کار ایثارگرانه سالم انجام می‌دهند.

امیرحسین قاضی زاده‌هاشمی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در این مراسم گفت: این فرهنگ در دوره معاصر با رهبری بنیانگذار انقلاب و با پیروزی انقلاب اسلامی‌به نجات دنیای کنونی انجامید. این غیر قابل انکار است که زندگی بر مبنای الهیات به همان همان فرهنگ ایثار، شهادت و انقلاب اسلامی متعالی منجر می‌شود و اکنون نیز به عنوان موتور پیشران با جان و دل مردم کشورهای اسلامی عجین گردیده است.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: در دوران کنونی با گسترش رسانه‌ها و سیطره غرب بر ابزار رسانه‌ به عنوان یک عامل مهم و تعیین‎‌کننده در هدایت افکار عمومی، ساخت روایت صحیح حقیقی از رخدادها و رساندن آن به جامعه جهانی دارای اولویت و اهمیت بسیاری است. در این شرایط باید از ظرفیت تمامی رسانه‌ها، شبکه‌های اجتماعی و به ویژه رسانه ملی برای نهادینه‌سازی ارزش‌ها و مؤلفه‌های فرهنگی ایثار و شهادت به عنوان فرهنگی غنی و عزت‌بخش در جامعه استفاده کرد.

وی ضمن تاکید بر گسترش محتوای غنی فرهنگ ایثار و شهادت توسط رسانه‌ها افزود: امروز تمام رسانه‌ها لازم است بر گسترش محتوای غنی فرهنگ ایثار و شهادت تأکید ویژه‌ای داشته باشند و با استفاده از کارشناسان و با برنامه‌ریزی جامع همراه با پشتیبانی سایر دستگاه‌ها به ویژه دستگاه‌های مرتبط با نشر ایثار و فرهنگ و شهادت، با نگاهی فراملی اقدام کنند، چرا که نسل کنونی و فردای جوامع نیازمند آشنایی با شهدا و فرهنگ ایثار و شهادت جهت الگوگیری در عرصه‌های فردی و اجتماعی هستند.

رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: فرهنگ شهادت در همه جوانب فردی و فرهنگی به عنوان یک فرهنگ تأثیر گذار، آثار بسیاری در اصلاح نابسامانی‌های جامعه دارد. فرهنگ شهادت و ایثار نقش موثری در حاکمان زمانه نیز دارد. باید از تمامی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی و رسانه ملی به عنوان یک فرهنگ ساز غنی استفاده کرد و همه رسانه‌ها باید همراه با پشتیبانی سایر دستگاه‌ها با نگاهی فراملی در انتقال فرهنگ شهادت و ایثار نقش ایفا کنند.

*مسئولان وظیفه مهم در معرفی فرهنگ شهادت و مقاومت دارند 

همسر شهید محسن خزایی از شهدای رسانه‌ای محور مقاومت نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه خداوند بالاترین درجه رستگاری را شهادت بیان می‌کند گفت: مصادق فرهنگ شهادت و مقاومت حضرت فاطمه ( سلام الله علیها) و امام علی (علیه السلام) و فرزندانشان هستند که با نثار جان و مال جزو اولین شهدا قرار گرفتند.

وی افزود: آنچه موجب بقای جامعه اسلامی است رسانه‌ای از جنس آگاهی است که بر گرفته بر فرهنگ عاشورایی است که می‌بایست توجه ویژه‌ای به آن داشته باشیم.

وی تاکید کرد: مسوولان وظیفه مهمی در معرفی فرهنگ شهادت و مقاومت دارند تا از دسیسه‌های دشمنان در امان بمانیم. طبق سخن پیامبر اکرم (ص) اطاعت از حاکمان دینی عامل وحدت میان مسلمانان و جامعه اسلامی است.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.