سراب اردوغان در خاک سوریه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69968
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه, ویژه تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۶:۵۸ |
ترکیه همچنان به دنبال آتش‌افروزی است

سراب اردوغان در خاک سوریه

 روزنامه قطری العربی الجدید با اشاره به ناکامی آنکارا درگرفتن موافقت مسکو و تهران برای انجام عملیات نظامی در شمال سوریه، به بررسی چرایی تشدید حملات اخیر ترکیه علیه شمال سوریه به‌جای آغاز عملیات نظامی جدید علیه این کشور پرداخت. ترکیه و گروه‌های مخالف نظام سوریه مرتبط با آنکارا، اخیرا بر سرعت حملات توپخانه‌ای و بمباران‌های هوایی مقرهای  وابسته به «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) نزدیک به آمریکا و نیروهای ارتش سوریه در شمال این کشور افزوده‌اند.
سراب اردوغان در خاک سوریه

گروه بین‌الملل
 روزنامه قطری العربی الجدید با اشاره به ناکامی آنکارا درگرفتن موافقت مسکو و تهران برای انجام عملیات نظامی در شمال سوریه، به بررسی چرایی تشدید حملات اخیر ترکیه علیه شمال سوریه به‌جای آغاز عملیات نظامی جدید علیه این کشور پرداخت. ترکیه و گروه‌های مخالف نظام سوریه مرتبط با آنکارا، اخیرا بر سرعت حملات توپخانه‌ای و بمباران‌های هوایی مقرهای  وابسته به «نیروهای سوریه دموکراتیک» (قسد) نزدیک به آمریکا و نیروهای ارتش سوریه در شمال این کشور افزوده‌اند.  روزنامه قطری «العربی الجدید» با انتشار یادداشتی در خصوص تشدید حملات علیه شمال سوریه، این سؤال را طرح کرد که آیا این تشدید تنش و حملات، جایگزین عملیات ترکیه علیه سوریه شده است.بر این اساس، ارتش ترکیه مرکز ناحیه «زرکان» در حومه شمالی «الحسکه» را هدف قرار داد و به اعلام رسانه‌های محلی، در این حمله یک نیروی ارتش سوریه کشته و چندین نفر زخمی شدند. مرکز المرصد السوری (دیده بان حقوق بشر در سوریه) وابسته به معارضان نیز اعلام کرد که گلوله‌های توپخانه‌ای گروه‌های مخالف سوری بر روی هدف قرار دادن مرکز بخش زرکان و روستاهای اسدیه، مجبیره، تل امیر، مشیرفه، تل شنان و الدرداره و اطراف پایگاه روسی در شمال تل تمر و روستاهای سکر الاحیمر، تل جمعه، تل الطویل،  الغبیش، الطویله، الدشیشه  و  کاخ توما یلدا متمرکز است.بر اساس این گزارش، علاوه بر این، تعدادی غیرنظامی نیز در عفرین در پی حمله به اردوگاه آوارگان «کویت الرحمه» در حومه شهر تحت کنترل گروه‌های مخالف نظام سوریه در حومه شمال غربی حلب، کشته و زخمی شدند که گفته می‌شود از سوی قسد هدف قرارگرفته است.
 تشدید تنش‌ها  در شمال سوریه
سطح تشدید تنش‌ها در دو روز گذشته علیه نیروهای قسد در حومه حلب و الحسکه با حملات توپخانه‌ای گروه‌های معارض سوری در شنبه گذشته علیه روستای «ام الکیف» در حومه شهر «تل تمر» در غرب الحسکه که منجر به ازکارافتادن نیروگاه برق در تل تمر افزایش‌یافته است.بنابراین گزارش، در روز جمعه پیش نیز،یک فرمانده قسد که مسئول هماهنگی با ائتلاف آمریکایی موسوم به ضد داعش بود، طی یک حمله پهپادی ترکیه در حومه القامشلی کشته شد. امری که موجب شد تا قسد خواستار توقف حملات ترکیه شود و اعلام کند که این حملات، جنگ با داعش را تضعیف می‌کند.این حملات ترکیه، همچنین به کشته شدن دو فرمانده یگان‌های مدافع خلق ترکیه که هسته اصلی قسد به شمار می‌رود، منجر شد.
«مظلوم عبدی» فرمانده ‌کل نیروهای سوریه دمکراتیک (قسد)، طی پستی در توییتر نوشت که این حملات ترکیه، موجب تضعیف جنگ علیه داعش می‌شود و از «شرکای» قسد خواست تا این تجاوزها را متوقف کنند. در همین راستا «الفاروق ابوبکر» از فرماندهان گروه موسوم به «جیش الوطنی السوری» (ارتش ملی سوریه) که سابقا از آن با عنوان «ارتش آزاد» یاد می‌شد و به‌طور مستقیم تحت آموزش و تجهیز ارتش و سازمان امنیت ترکیه قرار دارد، به العربی الجدید گفت: «توپخانه‌های ترکیه و الجیش الوطنی به‌طور دائم نیروهای سوریه دموکراتیک و شبه‌نظامیان رژیم را در خطوط تماس در شمال سوریه هدف قرار می‌دهند تا از هرگونه تلاش برای هدف قرار دادن مناطق تحت کنترل الجیش الوطنی جلوگیری کنند».
 خطای راهبردی آنکارا
وی تأکید کرد که حملات هوایی نیز در پاسخ به «حملات شبه‌نظامیان وابسته به رژیم یا قسد علیه مناطق آزادشده در حومه حلب» صورت می‌گیرد. همچنین، بمباران‌های متمرکز علیه نقاط نظامی نیز صورت می‌گیرد به‌ویژه که اخیراً نظام اسد، تجهیزات و تسلیحات سنگینی را وارد این مناطق کرده است.ابوبکر ادامه داد: «حملات پهپادی ترکیه علیه مقرهای قسد، چه در شرق و چه در غرب رود فرات صورت می‌گیرد و این بمباران مشابه بمباران‌ قبل از عملیات‌های غصن الزیتون در  سال ۲۰۱۸ در عفرین و نبع السلام در سال ۲۰۱۹ در شرق فرات است. لذا انتظار می‌رود که بمباران فعلی ترکیه راه را برای اقدام نظامی آینده هموار کند».
از سوی دیگر، «هشام جونای» تحلیلگر سیاسی ترکیه در گفت‌وگو با العربی الجدید تصریح کرد: «آنکارا از مدت‌ها قبل خود را برای عملیات نظامی در شمال سوریه آماده کرده است. اما به نظر می‌رسد که برای متقاعد کردن نیروهای مؤثر در مورد فایده این عملیات به مشکل برخورده است».
وی افزود:«ترکیه شواهدی ارائه کرده که ثابت می‌کند پ‌.ک‌.ک شمال سوریه را مقر خودکرده و تلاش می‌کند سوریه را تجزیه کند، اما روسیه، ایران و آمریکا با این مداخله ترکیه مخالف‌اند..ترکیه در تلاش است تا از اختلاف‌نظر بین این‌طرف‌ها برای اجرای این عملیات و رسیدن به اهداف خود سوء‌استفاده کند..ما همچنان منتظر نتایج سفرهای اخیر رجب طیب اردوغان هستیم».
جونای با اشاره به این‌که «ارتش ترکیه همواره پایگاه‌های پ‌.ک‌.ک و یگان‌های کرد را بمباران می‌کند» گفت که معتقد است عملیات بمباران کنونی مقدمه‌ای برای یک عملیات گسترده علیه سوریه نباشد. زیرا ارتش ترکیه زمانی که برای انجام یک عملیات نظامی تصمیم بگیرد، دیگر نیازی به مقدمه برای این کار ندارد.
 آماده‌باش ترکیه در شمال سوریه
بر اساس این یادداشت، بیش از یک ماه است که  آنکارا به آغاز عملیات نظامی گسترده در شمال سوریه تهدید و همه مقدمات را برای آن فراهم کرده است، اما به نظر می‌رسد که با مخالفت منطقه‌ای و بین‌المللی مواجه شده است و همین امر باعث شده که فعلا منتظر بماند. ضمن این‌که در صورت آغاز این عملیات، انتظار می‌رود مناطقی در حومه شمالی حلب، به‌ویژه منطقه تل رفعت، در شمال شهر حلب نیز مشمول این عملیات شود.
نویسنده در ادامه تصریح می‌کند: ترک‌ها امیدوار بودند که در جریان نشست سه‌جانبه تهران که سه‌شنبه پیش برگزار شد، موافقت روسیه و ایران را برای این عملیات بگیرند اما به چنین امری دست نیافتند.به اعتقاد نگارنده، در مقابل نظام سوریه، با بهره‌برداری از هراس کُردها از عملیات ترکیه، در چارچوب تفاهمات نظامی با قسد، اقدام به استقرار نیروهای بیشتر در غرب و شرق فرات کرد. زیرا قسد از طرق مختلف سعی می‌کند از تهاجم  سوم ترکیه به عمق خاک سوریه جلوگیری کند حتی اگر بهای آن، از دست دادن کارت‌های قدرت بیشتری باشد.در همین راستا، رسانه‌های نزدیک به دمشق، از ورود نیروهای کمکی به نقاط تماس با گروه‌های معارض در حومه غربی تل ابیض در شمال شهر رقه خبر دادند و اعلام کردند که نیروهای ارتش سوریه، در چارچوب تفاهم با قسد، در حال ایجاد سه‌نقطه نظامی جدید در اطراف روستای التراوزیه در حومه شمالی رقه و بزرگراه بین‌المللی M4 که تحت نظارت نظامی روسیه هستند.

|
برچسب ها
, ,
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.