سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی بالاخره راه‌اندازی می‌شود - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 69586
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۸ تیر ۱۴۰۱ - ۵:۵۸ |

سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی بالاخره راه‌اندازی می‌شود

شروع اصلاحات اقتصادی دولت با حذف ارز ترجیحی کلید خورد و در دومین و شاید مهم‌ترین اصلاح، وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی به دنبال راه‌اندازی سامانه مودیان است، وعده‌ای که در دولت قبل سال‌ها خاک خورد و در نهایت نیز راه‌اندازی نشد.
سامانه مؤدیان و پایانه‌های فروشگاهی بالاخره راه‌اندازی می‌شود

شروع اصلاحات اقتصادی دولت با حذف ارز ترجیحی کلید خورد و در دومین و شاید مهم‌ترین اصلاح، وزارت اقتصاد و سازمان امور مالیاتی به دنبال راه‌اندازی سامانه مودیان است، وعده‌ای که در دولت قبل سال‌ها خاک خورد و در نهایت نیز راه‌اندازی نشد. اهمیت سامانه مودیان به این دلیل است که قرار است از طریق اظهارنامه‌های ثبتی و بررسی تراکنش‌های بانکی، بین خرید و فروش هر فرد یک سازوکار جامع اطلاعاتی ایجاد کند که از این طریق یک سیستم شفاف از جریان کالا و پول ایجاد خواهد شد و نتیجتا امکان اخذ مالیات و اعمال پایه‌های مالیاتی جدید با این اطلاعات به دست آمده، فراهم خواهد شد. از همین رو نیز قرار است در هفته پیش‌رو طبق گفته وزیر اقتصاد، از سامانه مودیان رونمایی شود.
در همین رابطه و برای جویا شدن از اهمیت‌ و مزایای راه‌اندازی سامانه مودیان با دو تن از نمایندگان مجلس به گفت‌وگو پرداختیم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.
استفاده از تکنولوژی‌های جدیدسامانه مودیان باعث عدالت در پرداخت‌های‌مالیاتی می‌شود
محمد علی محسنی بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گوبا خبرنگار   «رسالت»  با اشاره به بهره برداری سامانه مودیان مالیاتی و اثرگذاری آن بر عادلانه تر شدن اخذ مالیات ها اظهار کرد: ما هر مقدار از نظام سنتی ارزیابی درآمد های مشاغل مختلف خارج شویم، نظام مالیاتی به عدالت نزدیک تر خواهد شد و درآمد های دولت، درآمد های تضمین شده تری می شود.او ادامه داد: ما در لوایح بودجه ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ کلیه اصناف از جمله پزشکان و وکلا را موظف کرده ایم
که از پوز استفاده کنند تا درآمدشان مشخص شود، اگر هنوز هم بعضی از این افراد از دستگاه پوزشان فقط برای کسب درآمد استفاده نکرده اند و بر اساس روابطه دوستانه پول نقد آشنایان خود را تأمین می کنند، مشکل اساسی ایجاد نمی کند، ما یک گام مؤثر به سمت جلو  برای واقعی تر دیدن درآمد های افراد برداشته ایم، شما اگر یک وام بگیردیا کارت اعتباری ۵۰ میلیونی داشته باشید مجبورید از یکی از دستگاه های پوز استفاده کنید که این موضوع با توجه به نظارتی که بر دستگاه های پوز وجود دارد به خودی خود شفافیت اقتصادی ایجاد می کند.
محسنی بندپی تصریح کرد: معتقدم ما هر زمان و هر مقدار به سمت تکنولوژی دیجیتالی جلو برویم، اعداد درآمدی و شفافیت بیشتری خواهیم داشت،  و مهم تر از همه این است که در دریافت مالیات به عدالت نزدیک تر خواهیم شد،‌ اما با همه این احوال مقاومت هایی وجود دارد، همیشه اگر بخواهیم از یک روش قدیمی به سمت یک روش جدید حرکت کنیم با مقاومت هایی از سوی ذینفعان مواجه خواهیم شد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه بیان داشت: این مقاومت ها  نباید حرکت ما را کُند یا متوقف کند، بلکه ما با جدیت تمام در مسیر عادلانه تر شدن مالیات ها حرکت می کنیم، اما در عین حال به دغدغه مشاغل  هم باید گوش دهیم، هرچه ما به دغدغه های آنها بیشتر گوش دهیم و درآمد ها  را واقعی تر ببینیم، عدالت مالیاتی را گسترش داده‌ایم و کشور بر مبنای یک سرانه ای اداره خواهد شد که قابل اعتماد است و تحت هیچ شرایطی نمی تواند متزلزل شود.
او در خصوص تأثیر سامانه مودیان مالیاتی بر کنترل تورم تصریح کرد: همیشه اقتصاددانان مطرح کرده اند که میزان نقدینگی هر مقدار افزایش پیدا کند تورم هم به همان اندازه افزایش پیدا خواهد کرد، ما با مدرن سازی مالیات ها هم می توانیم جلوی چاپ پول و هم جلوی افزایش تورم افسار گسیخته را بگیریم که در نهایت با ثبات قیمت ها مواجه می شویم.
امکان کاهش فرار مالیاتی و اخذ مالیات دقیق و عادلانه ازمشاغل با سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی علی اکبر علیزاده ،عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار  «رسالت» با اشاره به  رونمایی از سامانه مودیان مالیاتی واثر گذاری آن در عادلانه تر کردن اخذ مالیات ها اظهار کرد: همه کشور ها باید هزینه جاری خود را از طریق مالیات تأمین کنند، اما در کشور ما متأسفانه بالاترین مالیات را صاحبان مشاغل دولتی می پردازند، در صورتی که این اقشار کمترین درآمد را در نوسانات اقتصادی دارند.
او ادامه داد: شاهد بودیم که ارز ۳۲۰۰ تومانی در ۱۰ سال گذشته اکنون به ۲۷ هزار تومان  رسید وکالا ها و درآمد اقشار مختلف  متناسب با آن تغییر کرد، اما حقوق کارمندان نهایتا با ۱۰ درصد افزایش مواجه شد، بنابراین کارمندان ما همواره در حال نزول هستند، از طرف دیگرمشاغل آزاد با یک چارچوب معین مالیات نمی پرداختند، بلکه صرفا بر اساس نظر ممیزین مالیاتشان مشخص می شد.
علیزاده تصریح کرد: مجلس در قانون خود اولین موضوعی را که در نظر گرفت ساماندهی دستگاه های پوز بود تا مشخص شود هر دستگاه پوز با چه اهداف پول افراد را منتقل می کند، پس از ساماندهی دستگاه های پوز از طریق قانون سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی با توجه به جلسات و توافقاتی که با اتحادیه ها صورت می گیرد بر مبنای صورت مالی بازرگان مالیاتش مشخص می شود، بنابراین با راه‌اندازی سامانه مودیان، مالیات هم به صورت شفاف و هم عادلانه تر از مودیان اخذ خواهد شد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از ساماندهی دستگاه های پوز و پایانه‌های فروشگاهی چیزی در حدود یک میلیون دویست هزار نفر برای پرداخت مالیات ثبت نام کرده اند و اعتراضات تا حدود زیادی کاهش پیدا کرده است، اما هنوز یک ایراد وجود دارد و آن مربوط به  تداخل پول های مختلف افراد در یک حساب است که کار تعیین مالیات را سخت می کند. برای حل این مشکل قرار بر این شد که بانک مرکزی حساب های شخصی و تجاری افراد را از یکدیگر جدا کند تا مشکلی هم در این زمینه وجود نداشته باشد.
او با بیان اینکه با سامانه مودیان ما به سمت مدرن سازی و عادلانه تر شدن نظام مالیاتی حرکت می‌کنیم، تصریح کرد: انصاف نیست کارمندان قبل از پرداخت حقوق شان مالیات پرداخت کنند، اما برخی از افراد با درآمد های بسیار بالا هیچ مالیاتی نپردازند، ما اکنون در مرحله گذار قرار داریم که باید تمام تلاش مان این باشد که به اصناف و بازرگانان ظلمی صورت نگیرد.با سامانه مودیان ما به سمت مدرن سازی و عادلانه تر شدن نظام مالیاتی حرکت می‌کنیم.
علیزاده در خصوص فرار مالیاتی گسترده پزشکان گفت: دو قشر پزشکان و وکلا در خصوص فرار مالیاتی شان به طور ویژه مورد توجه مجلس قرار گرفتند، تصور ما بر این است که چیزی در حدود ۶ الی ۷ هزار میلیارد مالیات این دو قشر در سال باید محاسبه و اخذ شود که در وضعیت فعلی فقط ۲۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کرده اند، بر این اساس بود که مجلس شورای اسلامی قوانین را برای نظارت بیشتر بر درآمد این اقشار به تصویب رساند.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:‌ بسیاری از پزشکان متعهد و متدین هستند، اما شاید برخی از افراد بخواهند اقدام به دور زدن قانون و فرار مالیاتی کنند، اما با مدرن سازی شیوه اخذ مالیات از طریق راه‌اندازی سامانه مودیان و پایانه‌های فروشگاهی و جدا شدن حساب های شخصی و تجاری به مرور  زمان از بسیاری از فرار های مالیات جلوگیری خواهد شد.
او ادامه داد: پزشکان و وکلا اگر نسبت به اصل قانون اعتراض دارند مجلس شورای اسلامی گوش شنوایی برای شنیدن مباحث شان دارد و اگر هم نسبت به نحوه محاسبه اعتراضی دارند دیوان عدالت اداری می تواند به همه شکایاتشان رسیدگی لازم را داشته باشد. مجلس قصد ندارد از قشری بیش از حد مالیات بگیرد ولی از طرف دیگر هم مالیات به عنوان یکی از  حقوق ملی باید حفظ شود.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.