سال توديع و معارفه - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 1450
  پرینتخانه » سرمقاله, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۲:۰۱ | 1615 بازدید |

سال توديع و معارفه

محمد‌كاظم انبارلويي برخي به طنز و شوخي، سال آينده را سال توديع و معارفه مي‌دانند. سالي كه قرار است نسل اول و دوم انقلاب، هنر خود را در واگذاري «قدرت»،‌ «مسئوليت» و «تكليف» اداره كشور به نسل دوم وسوم، مؤمنانه نشان دهند. شايد سال آينده سال توديع پيران و معارفه جوانان باشد. قرار است به […]

سال توديع و معارفه

محمد‌كاظم انبارلويي
برخي به طنز و شوخي، سال آينده را سال توديع و معارفه مي‌دانند. سالي كه قرار است نسل اول و دوم انقلاب، هنر خود را در واگذاري «قدرت»،‌ «مسئوليت» و «تكليف» اداره كشور به نسل دوم وسوم، مؤمنانه نشان دهند. شايد سال آينده سال توديع پيران و معارفه جوانان باشد. قرار است به فضل خدا و هدايت‌هاي الهي اين انقلاب تا ظهور صاحب اصلي آن ادامه يابد.
بيانيه جمعي از جوانان انقلابي با عنوان عهدنامه جوانان انقلابي در لبيك به بيانيه گام دوم، متني فاخر، انقلابي، جسورانه، اميدوارانه و توأم با حزم و تدبير داشت.
اين بيانيه نشان مي‌دهد جوانان نگران نظام ديوان سالاري كشور هستند و تحول ساختاري در اين باره را ضروري مي‌دانند. آنها به فكر حكمراني خوب در قالب تحقق «دولت‌ اسلامي» هستند و از ديدگاه آنها مردمي ‌سازي حكمراني با بهره‌ گيري از آموزه‌ هاي وحياني و انديشه‌ هاي پاك و فرهنگ اهل بيت (ع) ضرورتي اجتناب ناپذير دارد و در اين راه به كاربست تجربيات و ظرفيت‌هاي بي حد و حصر كشور و تجربيات بومي و موفق انقلاب به ويژه در دفاع مقدس و حركت‌هاي جهادي نگاه ويژه دارند. روح بيانيه نشان مي‌دهد آنها به دنبال «پيرزدايي» نيستند بلكه به دنبال هم‌افزايي تجربيات پيران انقلاب در اداره كشور و رسيدن به حكمراني خوب مي‌باشند.
اجماع ‌سازي در ميان نخبگان جوان براي رسيدن به اتحاد و اتفاق از نگاه آنها مخفي نمانده و در پي تشخيص اولويت‌ها و انتخاب مسيرهاي جوانانه براي رويارويي با چالش‌ها و حل مشكلات هستند.
از نگاه جوانان انقلابي و جهادي كشور هيچ بن‌ بستي در كشور وجود ندارد و آنها اين روحيه را دارند كه در برخورد با چالش‌ها، با «حزم» و «تدبير انقلابي» و «درك واقعيت‌هاي ميدان» به سلامت عبور كنند. آنها معتقدند «انسداد»، يك توهم است و هيچ بن ‌بستي در كشور وجود ندارد. كافي است به آنها ميدان داده شود تا صلاحيت و اقتدار آنها محك زده شود.
جوانان بيانيه را يك «عهد ايماني» تلقي كرده‌اند تا با «پيمان‌ برادري و جوانمردي» پاي اين عهد بمانند. عهد قرار گرفتن بر مدار و منطق انقلابي و اجتماعي ‌سازي حل مسائل كشور كار عظيمي است و عظيم‌ تر آنكه اين كار بزرگ قرار است در پروسه شكل ‌گيري «جامعه ديني ونظام انقلابي» صورت پذيرد.
رهبر انقلاب اسلامي در ديدار اعضاي مجلس خبرگان با تأكيد بر ضرورت شكل‌ گيري يك گفتمان و فهم عميق عمومي در باره مشكلات كشور و مواجهه با چالش‌ها و حوادث از ده «دوگانه» رونمايي كردند. خطاب معظم له هم به پيران و هم به جوانان انقلابي اين بود كه در مورد اين دوگانه‌ها فكر كنند.
متأسفانه در برخي محافل و مجالس مربوط به اصلاح ‌طلبان شنيده مي‌شود؛ كشور در شرايط بحراني است، مسائل لاينحل است، ما به انسداد رسيديم، راه برون‌رفتي براي مشكلات نيست! دليل برخي از استعفاهاي زنجيره اي همين توهّم است.
اينان بسان جماعتي كه؛ «خود گويي و خود‌ خندي»، مشكلات را پديد مي‌آورند و بعد هم مي ‌گويند لاينحل است! اين جماعت روسياه با كارنامه شرم ‌آور خروج بر حاكميت و خروج از حاكميت، نمي‌توانند باري از دوش مردم بردارند و همواره بيراه‌ روي آنها بر روي دست مردم و انقلاب هزينه گذاشته است.
رهبر انقلاب در ديدار ياد شده، دوراهي‌هاي سرنوشت‌ساز در پيش‌روي كشور را رونمايي كردند و فرمودند؛ براي عبور از مشكلات بايد فعال و در موضع ابتكار باشيم و نيز اميدوارانه، با حزم و تدبير توأم با شجاعت و دليري حركت كنيم، و نيز فرمودند؛‌ اگر تهديدها و فرصت‌ها را بشناسيم و نقشه‌هاي دشمن را بفهميم و از تجربيات گران‌سنگ بهره ببريم، از دوراهي‌هاي سرنوشت‌ ساز به سلامت عبور مي‌كنيم. سال آينده سال واگذاري قدرت به جوانان است. پيران انقلاب در هر جا هستند بايد امانت‌هايي را كه در اختيار دارند به اهل آن واگذار كنند. ماه پاياني سال ۹۸ موسم برگزاري انتخابات مجلس شوراي اسلامي است. سؤال كليدي اين است؛ آيا انتقال قدرت به جوانان در مهم ‌ترين نهاد مردمي نظام يعني مجلس شوراي اسلامي كليد زده خواهد شد؟
اگر اين كار دقيق و هوشمندانه انجام شود،‌ انتظار آن مي‌رود سال بعد از آن، كه انتخابات رياست جمهوري است، تحولي عظيم در نظام ديوان ‌سالاري كشور با انتقال قدرت به جوانان صورت پذيرد. آن وقت است كه مي‌شود اطمينان حاصل كرد؛ تحول نسلي و تحول ساختاري براي رسيدن به حكمراني خوب ايجاد شده و انقلاب در دهه پنجم در مسيري كه امام (ره) و رهبري تعيين كرده اند، به حركت بالنده خود ادامه مي‌ دهد.

نویسنده : محمد‌كاظم انبارلويي |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.