ساخت ماشین‌آلات در داخل ما را به توسعه صنعتی می‌رساند - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 72572
  پرینتخانه » اقتصادی, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۶:۲۹ |
لطف‌الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس:

ساخت ماشین‌آلات در داخل ما را به توسعه صنعتی می‌رساند

لطف‌الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» در مورد معافیت گمرکی ماشین‌آلات صنعتی و لزوم حمایت از دانش‌بنیان‌ها،گفت:  ما یکسری ماشین‌آلات داریم که هیچ‌وقت نمی‌توانیم آن‌ها را در داخل کشور تولید کنیم. تا چندین سال دیگر هم نمی‌توانیم این ماشین‌آلات را بسازیم ضمن اینکه این ماشین‌آلات به‌روز هم می‌شوند.
ساخت ماشین‌آلات در داخل ما را به توسعه صنعتی می‌رساند
گروه اقتصادی
لطف‌الله سیاهکلی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار «رسالت» در مورد معافیت گمرکی ماشین‌آلات صنعتی و لزوم حمایت از دانش‌بنیان‌ها،گفت:  ما یکسری ماشین‌آلات داریم که هیچ‌وقت نمی‌توانیم آن‌ها را در داخل کشور تولید کنیم. تا چندین سال دیگر هم نمی‌توانیم این ماشین‌آلات را بسازیم ضمن اینکه این ماشین‌آلات به‌روز هم می‌شوند.باید برای این نوع از ماشین‌آلات  تسهیلات قائل شویم و  کمک کنیم که بیایند و اشتغال کشور را اداره کنند و بخشی از نیاز کشور را پاسخ دهند نمی‌شود فقط به خودکفایی فکر کرد باید نیاز مردم را هم پاسخ دهیم. اما این مسئله در رابطه با ماشین‌آلاتی که بعضا امکان تولید آن‌ها در کشور وجود دارد یا در داخل تولید می‌شوند، متفاوت خواهد بود.
این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی  اظهار کرد: در همین رابطه نیز مجلس امسال برای حمایت از شرکت‌های خلاق در حوزه دانش‌بنیان‌ها قانونی مصوب کرد که اتفاقا قانون بسیار خوبی است و به صنعت تولید داخلی ماشین‌آلات کمک می‌کند که در کارشان موفق شوند حتی از ماشین‌آلاتی که وارد می‌شود درصدی به‌عنوان حقوق ورودی و تعرفه واردات اخذ می‌شود که برای کمک به دانش‌بنیان‌ها این موضوع لحاظ شده است؛ به‌این‌ترتیب که از واردات ماشین‌آلات عوارض می‌گیریم و برای توسعه صنعت تولید ماشین‌آلات داخلی خرج می‌کنیم. بخشی از عوارض ماشین‌آلاتی را که در کشور تولید نمی‌شود نیز مستقیما به دانش‌بنیان‌ها می‌دهیم تا بتوانند سریع‌تر از مرحله آزمایشی به مرحله تولید صنعتی برسند.
وی تأکید کرد: اگر در داخل امکان‌سنجی شده باشد و امکان تولید ماشین‌آلات را داشته باشیم و این ماشین‌آلات با معافیت وارداتی یا حتی تعرفه پایین وارد شوند، طبق قانون جهش تولید دانش‌بنیان تخلف است و باید برخورد شود.
نماینده قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت ماشین‌آلات در داخل، ما را از صنعت مونتاژ نجات خواهد داد و به توسعه صنعتی می‌رساند بدین معنا که کشوری که در حوزه تولید ماشین‌آلات خودکفا می‌شود، صنعتی است بنابراین باید به روش‌های مختلف از این بخش حمایت کنیم تا به کشوری تبدیل شویم که از ماشین‌آلات صنعتی استفاده می‌کند و تولیدکننده است. اگر در تولید ماشین‌آلات خودکفا نباشیم عملا صاحب صنعت نیستیم؛ اگر ماشین‌آلات خارجی را وارد کنیم و بهترین ریسندگی را در کشور داشته باشیم بازهم ما صاحب صنعت ریسندگی نیستیم؛ پس به کشوری می‌گویند صنعتی که در حوزه ماشین‌آلات قوی باشد.
وی با اشاره به اشتغال پایدار ایجاد شده در اقتصاد به دلیل داشتن صنعت واقعی و خودکفایی در تولید ماشین‌آلات تأکید کرد: وقتی ما ماشین‌آلات می‌سازیم صنعتی می‌شویم می‌توانیم این صنعت را به دنیا صادر کنیم، وابستگی‌مان در تولید کم می‌شود و تحریم‌ها و روابط کشورها در تولید ما تأثیر ندارد. وقتی صنعت به معنای واقعی داشته باشیم، تولید تقویت می‌شود اشتغال پایدار ایجاد می‌شود و چرخه درآمدی کامل است .
سیاهکلی در پایان خاطرنشان کرد: قانون حمایت از دانش‌بنیان‌ها اگر به‌خوبی اجرایی شود، در حوزه ساخت ماشین‌آلات کمک می‌کند و اگر ماشین‌آلات نسازیم با وارداتی که انجام می‌دهیم از طریق تعرفه گذاری صحیحی که بر واردات انجام می‌شود، بخشی از پول برای دانش‌بنیان‌ها هزینه می‌شود و بدین ترتیب دانش‌بنیان‌ها می‌توانند در همان حوزه ماشین‌آلات تقویت و خودکفا شوند. بنابراین تعرفه‌ گذاری بر واردات نیز در این نقطه برای صنعت داخلی ماشین‌آلات اهمیت دارد.
|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.