رونما‌یی کا‌مل از فرهنگ آمر‌یکایی! - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 30574
  پرینتخانه » بین الملل, مطالب روزنامه تاریخ انتشار : ۰۹ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۴۰ | 402 بازدید |
مناظره ای که آبرویی برای نظام سرمایه داری نگذاشت؛

رونما‌یی کا‌مل از فرهنگ آمر‌یکایی!

دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری خواه آمریکا  در نخستین مناظره انتخاباتی ، اساسا توجهی به بحران های داخلی این کشور از جمله چگونگی مواجهه با ویروس کرونا نکرده و صرفا، به تمسخر و طعنه زنی به یکدیگر پرداختند. اکثر رسانه های آمریکایی ضمن ابراز ناامیدی از مناظره صورت گرفته، استمرار حملات هیجانی بایدن و ترامپ علیه یکدیگر و بی توجهی نسبت به معضلات واقعی در ایالات متحده را فاجعه ای برای کشورشان دانسته اند.
رونما‌یی کا‌مل از فرهنگ آمر‌یکایی!

گروه بین الملل
دو نامزد حزب دموکرات و جمهوری خواه آمریکا  در نخستین مناظره انتخاباتی ، اساسا توجهی به بحران های داخلی این کشور از جمله چگونگی مواجهه با ویروس کرونا نکرده و صرفا، به تمسخر و طعنه زنی به یکدیگر پرداختند. اکثر رسانه های آمریکایی ضمن ابراز ناامیدی از مناظره صورت گرفته، استمرار حملات هیجانی بایدن و ترامپ علیه یکدیگر و بی توجهی نسبت به معضلات واقعی در ایالات متحده را فاجعه ای برای کشورشان دانسته اند.
در این مناظره انتخاباتی موضوعاتی نظیر جایگزین قاضی درگذشته دیوان عالی آمریکا، روث بیدر گینزبرگ، بیمه حفاظت از بیمار و مراقبت مقرون‌به‌صرفه (اوباما کر)، بحران شیوع کرونا و تاثیر اقتصادی آن و واکسن کووید ۱۹، بحران تبعیض نژادی، اظهارنامه مالیاتی دونالد ترامپ، تغییرات اقلیمی و پذیرش نتیجه انتخابات ۲۰۲۰ به برخورد شدید دو نامزد انتخاباتی منجر شد و جو بایدن در مقطعی ترامپ را «دلقک» نامید.
به گزارش یورونیوز، اولین سوال این مناظره درباره جایگزین قاضی درگذشته دیوان عالی، روث بیدر گینزبرگ توسط جمهوری‌خواهان و دونالد ترامپ بود. جو بایدن در پاسخ به این سوال دلیل اقدام حزب رقیب خود برای انتخاب ایمی کنی برت به عنوان قاضی جایگزین در فاصله نزدیک به انتخابات را تلاش این حزب برای از بین بردن طرح بیمه اجتماعی اوباما کر دانست و با متهم کردن آقای ترامپ به تلاش برای محروم کردن میلیون‌ها نفر از بیمه عمومی گفت: «تمام تلاش او (ترامپ) از بین بردن اوباما کر است، او کارزار انتخاباتی‌اش را بر مبنای این وعده جلو برده و می‌برد و بر مبنای همین حکومت می‌کند.» وی افزود که جایگزینی سریع ایمی برت در دیوان عالی برای تحقق همین وعده است.
  من سوسیالیست نیستم
جو بایدن، معاون رئیس جمهور در دولت باراک اوباما در ادامه «اتهام سوسیالیست» بودن که بارها از سوی دونالد ترامپ مطرح شده بود را رد کرد. در همین زمان ترامپ به او گفت: «اما هم حزبی‌های شما می‌خواهند بیمه سوسیالیستی بیاورند.»
بایدن در جواب گفت: «در حال حاضر من حزب دموکرات هستم و حزب دموکرات یعنی من.»
 می توانی خفه شوی؟!
در بیست دقیقه اول مناظره هرج و مرج بر گفت‌وگوی دو طرف حاکم بود و دونالد ترامپ بارها صحبت‌های جو بایدن را قطع می‌کرد. تا جایی که در دقیقه ۱۸ مناظره نامزد حزب دموکرات با قطع شدن صحبت‌هایش توسط آقای ترامپ، خطاب به وی گفت: «میشه خفه شی مرد؟»
ترامپ نیز در پاسخ گفت: «مردم می‌فهمند جو. تو در ۴۷ سال گذشته هیچ کاری را پیش نبردی.»
در بخش دیگری از مناظره نیز کریس والاس، مجری مناظره و خبرنگار با سابقه شبکه فاکس نیوز به دونالد ترامپ تذکر داد و به دلیل صحبت کردن همزمان نامزدها با هم با بالا بردن صدای خود گفت: «من دوست ندارم صدای خود را بالا ببرم اما تفاوت من با شما چیست؟» وی خطاب به آقای ترامپ گفت که به آنچه کمپین انتخابی‌اش پیش از برگزاری مناظره به آن متعهد شده اند،  احترام بگذارد.
 طعنه ترامپ به مجری مناظره! 
رئیس جمهوری آمریکا سپس در پاسخ به سوالات مکرر مجری برنامه درباره شکست آقای ترامپ در ارائه طرح جامع بیمه درمانی جایگزین اوباماکر گفت: ظاهرا من در حال مناظره با شما هستم نه او (بایدن) که البته جای تعجب هم ندارد.
در ادامه مناظره انتخاباتی دو نامزد دموکرات و جمهوری‌خواه، جو بایدن با اشاره به گفت‌وگوی تلفنی آقای ترامپ با باب وودورد که اخیرا توسط این خبرنگار منتشر شده به مسئله پنهان‌کاری دولت دونالد ترامپ در مورد وخامت همه‌گیری ویروس کرونا در ماه‌های ابتدایی شیوع پرداخت و گفت: «با همه دروغ‌هایی که توسط رئیس جمهور ترامپ گفته شده است برای لحظه‌ای هم می‌توانید به او و حرف‌هایش اعتماد کنید؟ او اعتراف نمی‌کند که می‌دانست این اتفاق‌ها خواهد افتاد. او حتی در ماه فوریه از خطر این ویروس اطلاع داشت.»
  بایدن یک شاگرد تنبل بوده است
جو بایدن با اشاره به «پنهان کاری» ترامپ درباره خطر شیوع کرونا «به دلیل وحشت خودش» یا «نگرانی از سقوط بازار سهام» رو به دوربین و مخاطبان گفت: «اگر او باهوش‌تر و سریع‌تر نباشد، تعداد بیشتری از مردم جان خود را از دست می‌دهند.»
در اینجا دونالد ترامپ خطاب به وی گفت: «درباره هوش با من صحبت نکن.» وی با زیر سوال بردن هوش جو بایدن افزود: «شما با کمترین نمره در کلاس فارغ التحصیل شده‌اید.»
قبول دارم که توزیع واکسن کرونا سیاسی است!
با مطرح شدن سوال درباره واکسن کرونا و پرسش مجری درباره تناقض صحبت‌های مسئولان بخش سلامت ایالات متحده و رئیس جمهوری درباره زمان دسترسی همگانی به واکسن کرونا، دونالد ترامپ با اشاره به اینکه واکسن می‌تواند سریعتر به همه مردم ارائه شود اذعان کرد که مسئله تولید واکسن کرونا سیاسی است.
ترامپ گفت: «من با بسیاری از کمپانی‌های تولید دارو صحبت کردم و ما خیلی زودتر از پیش‌بینی‌ها می‌توانیم واکسن را داشته باشیم اما این مسئله خیلی سیاسی است و آدم‌هایی مثل این (بایدن) می‌خواهند که این مسئله سیاسی باشد به جای اینکه فکر جان افراد باشند.»
 از عملکردم در دوران کرونا دفاع می کنم !
دونالد ترامپ در پاسخ به سوال مجری درباره برگزاری تجمع انتخاباتی در میان بحران شیوع کرونا با دفاع از عملکرد خود گفت: «مردم می‌خواهند حرف‌های من را بشنوند.» وی با اشاره به اینکه تجمع‌های انتخاباتی خود را در فضای باز برگزار کرده است، درباره خطر ابتلای هواداران به ویروس کرونا افزود: «ما تا کنون مشکلی نداشتیم.»
از ۲۱ تجمع انتخاباتی دونالد ترامپ از اواسط ماه مارس تا کنون، سه مورد از آنها در فضاهای بسته برگزار شده و اکثر هواداران وی بدون رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در آنها شرکت کرده‌اند.
زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را به اهمیت ندادن به جان هوادارنش و «مسئولیت ناپذیری» متهم می‌کرد، آقای ترامپ که دقایقی پیش از این ماسک پوشیدن دائمی جو بایدن را به تمسخر گرفته بود دلیل برگزار نشدن تجمع انتخاباتی توسط نامزد دموکرات را این دانست که «هیچ کس در آن شرکت نمی‌کند» وی گفت: «اگر می‌توانستید جمعیت را جمع کنید همان کار (من) را می‌کردید.»
 کمی در مورد پسرت بگو!
حملات شخصی و خانوادگی نیز بخشی از مناظره دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را تشکیل می‌داد. به گزارش یورونیوز، دونالد ترامپ چند بار از موضوع تجارت هانتر، پسر بایدن در اوکراین و چین سخن گفت و از آن به عنوان نمادی از «فساد» نزد خانواده بایدن یاد کرد. او گفت: «پسر شما آمده و میلیاردها دلار گرفته.»
معاون رئیس جمهوری پیشین آمریکا نیز در واکنش به این ادعا گفت که او نیز می‌تواند درباره خانواده ترامپ و به خصوص دخترش «تا صبح» حرف بزند. ایوانکا، دختر ترامپ به عنوان مشاور پدرش مشغول کار است.
ترامپ همچنین یادآوری کرد که پسر بایدن به دلیل مصرف مواد مخدر از خدمت در ارتش نیز «اخراج» شده است. بایدن از این سخن به شدت برآشفت و گفت: «پسر من مانند خیلی‌های دیگر مشکل اعتیاد داشت، اما تمامش کرد، حلش کرد. من به او افتخار می‌کنم.»

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.