رونمایی معاون اول رئیس جمهور از ۳ بسته مهم اقتصادی دولت/ مخبر: شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم - روزنامه رسالت | روزنامه رسالت
شناسه خبر : 71474
  پرینتخانه » اخبار, سیاسی تاریخ انتشار : ۰۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۹:۱۶ |

رونمایی معاون اول رئیس جمهور از ۳ بسته مهم اقتصادی دولت/ مخبر: شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم

معاون اول رئیس جمهور ‌با اشاره به اینکه دولت هیچگاه به دلیل پرداختن به امور جاری و روزمره از کارهای اساسی برای حل مشکلات کشور غافل نشده است، گفت: دولت سه بسته مهم اقتصادی را تدارک دیده است.
رونمایی معاون اول رئیس جمهور از ۳ بسته مهم اقتصادی دولت/ مخبر: شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم

محمد مخبر‌ همزمان با دومین روز از هفته دولت وارد فرودگاه دشت ناز ساری شد و از سوی استاندار و جمعی از مدیران استانی مورد استقبال قرار گرفت.

 

افتتاح همزمان ۹۳۵ پروژه عمرانی در استان مازندران

 

مخبر در جریان سفر به استان مازندران، در آیین بهره برداری از ۹۳۵ پروژه عمرانی این استان که در شهرستان بابلسر برگزار شد از طریق ویدئو کنفرانس دستور افتتاح همزمان این پروژه ها را صادر کرد.

 

معاون اول رییس جمهور در آیین افتتاح این پروژه ها با تاکید بر اینکه خط قرمز دولت معیشت و رفاه مردم است، گفت: اقتصاد کشور با مشکلاتی روبرو بود که تورم ۵۰ ساله، ناترازی های مکرر و مستمر بودجه، وضعیت نامناسب بانک ها، کاهش ارزش پول ملی و وضعیت نامناسب سرمایه گذاری از جمله این مشکلات بود. به لطف خداوند و با تلاش جدی دولت و همکاری قوای سه گانه شرایط سخت را پشت سر گذاشتیم و توانستیم از این وضعیت عبور کنیم.

 

وی خاطر نشان کرد: امروز ذخایر کالاهای اساسی در برخی اقلام حساس بالای ۱۲۰ درصد است و کارهای بزرگی انجام شد به نحوی که دشمن توقع چنین اقدامات مهمی را ظرف چند ماه نداشت.

 

مخبر با یادآوری اینکه در کنار این دغدغه ها با مسائل دیگری نیز مواجه شدیم، گفت: یکی از این مسائل به ارز ترجیحی مربوط بود که باید به سه دلیل آن را اصلاح می کردیم که یکی از این دلایل الزام قانونی و مصوبه مجلس شورای اسلامی و دلیل دوم تفاوت قیمت کالاها در کشور ما با کشورهای همسایه بود که زمینه قاچاق کالا را فراهم می کرد و دلیل سوم استقرار عدالت بود.

 

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ یارانه پرداخت شده برای کالاهای اساسی بیشتر نصیب کسانی می شد که مصرف و خرید بیشتری داشتند و طبقات ضعیف جامعه بهره چندانی از این یارانه نمی بردند.

 

مخبر در ادامه با اشاره به اینکه دولت هیچگاه به دلیل پرداختن به امور جاری و روزمره از کارهای اساسی برای حل مشکلات کشور غافل نشده است، خاطر نشان کرد: دولت سه بسته مهم اقتصادی را تدارک دیده که یکی از این بسته ها برای کنترل نوسانات اقتصادی است چرا که یکی از دلایل تزلزل سرمایه گذاری وجود نوسانات اقتصادی و عدم امکان پیش بینی اقتصاد کشور است.

 

معاون اول رییس جمهور افزود: بسته دوم برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی است و بسته سوم در زمینه مبارزه با فقر و استقرار عدالت است که یکی از شعارها و وعده های رییس جمهور کشورمان بوده است.

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اقدامات دولت در زمینه سرمایه گذاری و دیپلماسی اقتصادی تصریح کرد: متاسفانه توجه لازم به همسایگان و ظرفیت کشورهای اطراف صورت نگرفته بود و رییس جمهور کشورمان در رفت و آمدهای دیپلماتیک زمینه همکاری و ارتباط با این کشورها را فراهم کرد و امروز نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار در دیپلماسی اقتصادی در حال سرمایه گذاری هستیم که در قالب تفاهم نامه و قرارداد دنبال می شود.

 

وی در ادامه سخنان خود به مسئله کمبود آب در کشور اشاره و خاطر نشان کرد: اینکه در شمال و جنوب کشور دریا و در میانه کشور خشک باشد پذیرفته نیست و یکی از مشکلات در این زمینه این است که شرکت های بزرگ با سودهای زیاد از منابع آب کشور با حداقل قیمت استفاده کرده اند و مردم با مشکل کمبود آب مواجه هستند که دولت به این شرکت ها سه سال فرصت داده تا آب مورد نیاز خود را از دریا تامین کنند.

مخبر افزود: ۵ خط انتقال آب از دریا طراحی شده است که یکی از آنها به زودی افتتاح خواهد شد و آب مورد نیاز بنگاه های اقتصادی و بخشی از آب شرب در استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کرمان و یزد تامین خواهد شد.

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به ظرفیت ها و استعدادهای گسترده کشورمان گفت: خوشبختانه به دلیل کارها و اقدامات بزرگی که پس از انقلاب اسلامی برای تکمیل زیرساخت ها انجام شده، امروز محدودیتی برای توسعه و پیشرفت نداریم.

 

مخبر ادامه داد: دولت در حوزه اشتغال نیز تمامی روش های اشتغال زایی را در دستور کار خود قرار داده و برای هر یک از این روش ها منابع مالی و روش اجرا در نظر گرفته و در بخش مسکن نیز کارهای خوبی آغاز شده است.

 

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه دولت سیزدهم دو عنوان مردمی و انقلابی را یدک می کشد، گفت: مردمی بودن دولت یعنی اینکه دولت می خواهد اقتصاد را به دست مردم بسپارد چرا که معتقد است اگر اقتصاد در اختیار مردم باشد محدودیتی در زمینه منابع مالی، مدیریتی و ایده پردازی نخواهیم داشت.

 

وی با اشاره به ظرفیت های گسترده کشورمان در زمینه کشاورزی و صنایع تبدیلی، گفت: کل درآمد نفت در بهترین شرایط ۳۵ میلیارد دلار است و این در حالی است که در استان های شمالی کشور ظرفیت صادرات محصولات کشاورزی تا دو برابر این مقدار وجود دارد.

 

وی با بیان اینکه بهترین و آباد ترین شهرها در دنیا معمولا در کنار دریا هستند، گفت: دولت طراحی و ایجاد ۳۰ شهر را در کنار دریا در دستور کار خود دارد و معتقد هستیم با ظرفیت های گسترده ای که در بخش های مختلف کشور وجود دارد اگر راه را برای مردم باز کنیم و مقررات دست و پا گیر را از پیش رو برداریم تحولات مثبتی در کشور حاصل خواهد شد.

 

مخبر تصریح کرد: به آینده کشور بسیار امیدوار هستیم و این دولت بیشترین نقش را در حل مسائل اقتصادی ایفا خواهد کرد. البته هر استان باید در این برنامه نقش جدی ایفا کند و استانداران نیز باید ظرفیت های استان را به طور جدی به کار گیرند.

 

بازدید از بندر امیرآباد

 

مخبر شامگاه پنجشنبه در پایان سفر یکروزه خود به استان مازندران، در بندر امیرآباد حضور یافت و در جریان فعالیت ها در این بندر مهم کشور گرفت.

 

معاون اول رییس جمهور همچنین از پروژه در دست احداث اسکله “رو رو ریلی” در این بندر بازدید و از برنامه زمانبندی اجرای این پروژه و جزئیات فنی مربوطه مطلع و دستورات لازم برای تسریع در تکمیل این پروژه را صادر کرد.

 

بهره‌برداری از طرح آبرسانی ‌مازندران

 

مخبر در جریان سفر به استان مازندران، با حضور در شهرستان بابلسر این پروژه که بخشی از طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف استان مازندران است و با اعتباری بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اجرا شده است را مورد بهره برداری قرار داد.

 

طول خط انتقال در این طرح ۹۰ کیلومتر و ظرفیت آن ۱۵۰۰ لیتر بر ثانیه است که ۵۰ کیلومتر از این طرح به همراه مخزن ۲۰ هزار متر مکعبی امروز با حضور دکتر مخبر به بهره برداری رسید.

 

طرح آبرسانی به شهرهای گروه الف مازندران با هدف آبرسانی به شهرهای بابل، بابلسر، فریدونکنار، شهرها و روستاهای مسیر، جمعیتی بالغ بر ۶۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار دهد.

گفتنی است تأمین آب شرب و کشاورزی یکی از مشکلات استان و از مطالبات جدی مردم بوده است که با افتتاح این پروژه بخشی از مشکلات آبی بزرگترین شهرهای مرکز و گردشگرپذیر استان مرتفع خواهد شد.

 

بازدید هوایی ‌از نوار ساحلی

 

مخبر در سفر یکروزه خود به مازندران، طی بازدید هوایی و با توضیحات استاندار، از آخرین اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای دستور رییس جمهور برای آزادسازی سواحل در این استان مطلع شد.

 

گفتنی است رییس جمهور چندی پیش در این خصوص دستوری صادر و دستگاههای اجرایی را موظف کرد که نسبت به آزادسازی مناطق ساحلی تصرف شده تا مرز مجاز قانونی(حداقل ۶۰متر از ساحل) اقدام کنند.

 

بهره‌برداری از طرح نوسازی ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر

 

آیین بهره‌برداری از طرح بهسازی ورزشگاه شهید وطنی مازندران با حضور معاون اول رییس جمهور برگزار شد.در این مراسم که در حاشیه بازی تیم ملوان بندر انزلی و نساجی مازندران و با حضور هواداران برگزار شد، ورزشگاه شهید وطنی پس از بهسازی بار دیگر به چرخه خدمت‌رسانی بازگشت.

 

در این مراسم دکتر سید حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان و استاندار مازندران نیز حضور داشتند.

 

معاون اول رییس جمهور با همراهی وزیر ورزش و‌جوانان پس از انجام آیین بهره‌برداری در میان تماشاگران حاضر شد و‌ مورد تشویق هواداران قرار گرفت.

|
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط رسالت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.